Foto: Marine Dynamics

katka / / Zviera
Ak by ste našli na pláži telo mŕtveho žraloka, ktorému chýbajú vnútorné orgány, asi by ste si mysleli, že za tým stojí človek. Opak je však pravdou.

More je nebezpečným miestom, ktoré sme napriek množstvu moderných technológií stále nedokázali prebádať. Pred viac ako mesiacom sme vás informovali o zákerných zabijakoch, ktorí sa však uchyľujú len na vnútorné orgány žralokov. Sú to kosatky, ktoré zrejme ešte nepovedali svoje posledné slovo. 

Pred mesiacom sa na pobreží Južnej Afriky sa objavili tri telá mŕtvych žralokov modrých, ktorým chýbala pečeň a srdce. Útokom kosatiek však zrejme nie je koniec, pretože na pobrežie vyplávalo ďalšie mŕtve telo. Tomuto žralokovi však nechýbala len pečeň, ale aj žalúdok a semenníky. Tie boli, ako inak, odstránené s chirurgickou presnosťou. Žralok nemal najmenšiu šancu – po útoku takmer okamžite vykrvácal.

Geplaatst door Marine Dynamics op zaterdag 24 juni 2017

Veľkosťou nepatril k najmenším jedincom, meral až 4,1 metra. Na odhalenie páchateľa však výskumníci vôbec nemuseli preskúmať zranenia. Na mieste činu ich bolo vidieť ako hliadkujú na svoju obeť. „Dvojica kosatiek sa objavila blízko pobrežia, a preto si myslíme, že za to môžu práve oni. Nakoniec, podobný prípad sa tu stal už trikrát,“ hovoria výskumníci.

Geplaatst door Marine Dynamics op zaterdag 24 juni 2017

Zabíjanie začalo už začiatkom mája a podľa toho, čo biológovia našli, sa predpokladá, že nejaký čas ešte bude trvať. Hoci sú kosatky vynikajúcimi lovcami, na tom, že lovia žralokov modrých, je niečo neobvyklé. Samotné žraloky sú totiž obávaní morskí predátori.

Geplaatst door Marine Dynamics op zaterdag 24 juni 2017

Výskumníci majú viacero hypotéz, ktorými sa snažia vysvetliť toto zvláštne konanie. Je síce pravdou, že lov špecifických orgánov neobvyklý nie je, dôvodom môže byť skvalén. Táto chemická látka sa prirodzene nachádza v žraločej pečeni a je známy ako liečivý olej, o ktorom sa uvažuje ako o látke, ktorá by mohla byť v budúcnosti významnou pri liečbe mnohých ochorení. Ukazuje sa, že sklavén by mohol mať pozitívne účinky pri onkologických ochoreniach, podporuje imunitný systém a vedci o ňom uvažujú tiež ako o látke, ktorá by mohla byť kľúčovou v novej generácie liečiv.

Geplaatst door Marine Dynamics op zaterdag 24 juni 2017

Ďalšou možnosťou je, že niektoré orgány poskytujú omnoho viac energie ako ostatné, a teda ich konzumácia je len snahou zachovať si potrebnú energiu. Túto teóriu však nepodporuje fakt, že len na samotné zabitie žraloka modrého musia vynaložiť obrovské množstvo energie. Každopádne ich chirurgická presnosť odstraňovania orgánov je záhadná a neobvyklá.

Pozri aj: Muž sa brodil plytkou vodou v prítomnosti jedného z najnebezpečnejších morských zabijakov. Ako to dopadlo?

iflscience.com
0
Komentovať (0)