Foto: Twitter (chojuroh, danharmon)

brooklynskyfrajer / / News
To, že depresiu netreba podceňovať, vieme už dávno.

A tiež vieme to, že vysporiadať sa s ňou je ťažšie, ako by sa mohlo zdať pre človeka, ktorý je v tejto oblasti neznalý. Pokiaľ však nie ste lekár ani psychológ a nepoznáte dôsledky depresie, je to úplne v poriadku. Každý z nás si myslí, že depresiu už mal. Aspoň raz za život. Tak to však nefunguje, je rozdiel medzi „depkou“ zo zruinovaného vzťahu a klinickou depresiou.

Pokiaľ máte vo svojom okolí niekoho, kto depresiou trpí, určite mu neprejavujte ľútosť. Avšak na druhej strane sa ho nesnažte povzbudiť prázdnymi rečami. Niečo také človek v ťažkom psychickom stave neocení. Priam naopak, mohlo by to byť kontraproduktívne. Dievča, ktoré na Twitteri vystupuje pod prezývkou chojuroh, sa opýtalo tvorcu seriálu Rick & Morty na spôsob, akým sa vysporiada s depresiou.A Dan Harmon, scenárista a dabingový herec jej odpovedal. „Za prvé: Priznaj si a akceptuj, že sa to deje. Povedomie je dôležité. Ľudia sa vystavujú extrémnemu tlaku, aby sa cítili dobre. Je v poriadku cítiť sa zle. Možno je to niečo, v čom si dobrá. Komunikuj o tom. Hlavne sa to nesnaž tajiť. Depresiu musíš vlastniť. Ako čiapku, alebo bundu. Tvoje pocity sú skutočné.Tu to však ešte neskončilo. Dan pokračoval a rozvinul svoju myšlienku ďalej. „Za druhé: Opakuj si stále dookola, že pocity sú reálne, no nie sú realitou. Príklad: Cítiš, že život pre teba nič neznamená. To je skutočný pocit. A je to dôležitý pocit. Je pravda, že to cítiš, ale… či má život zmysel? To nevieme. Fakty a pocity: sú si rovné, no sú rozličné.

Ústrednou témou seriálu Rick & Morty je depresia. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o komédiu z prostredia časových slučiek a mimozemšťanov, je za tým omnoho viac.Rick & Morty pracuje s rôznymi osobnostnými a sociálnymi problémami, ktoré metaforicky pretvára do sci-fi komédie plnej podivného humoru a bizarných situácií. „Najdôležitejšia vec, ktorú môžem ti poradiť je, aby si s tým nebojovala sama. Existuje úžasný zázrak, ktorému sa hovorí prejavovanie emócii. Keď napíšeš na papier „Chcem umrieť“ a následne ho spáliš, je to lepšie ako premýšľať o tom osamote. Filtrovanie pocitov je ako mágia.Temné myšlienky sa budú ozývať medzi stenami tvojej lebky, budú sa deformovať a zväčšovať. Ak otvoríš ústa (prípadne zápisník alebo skicár), myšlienky odídu preč. Síce sa vrátia. No ty ich musíš opäť poslať kade-ľahšie. Nechaj ich vyfučať. Nechaj ich vytiecť. Viem, že nechceš, ale skús to,“ ukončil Dan svoju radu. Autorka Tweetu nedokázala prestať ďakovať a dokonca Danovi ešte posunula pozdravenie od jej priateľa.

Ak máte radi Ricka a Mortyho pozrite si trailer k tretej sérii:

Pozri aj: Na začiatku je pivo a ľad je tabu. 8 zaujímavých faktov o whisky, ktoré ste o nej doteraz netušili

boredpanda.com
0
Komentovať (0)