Foto: Wiki, Instagram.com

História je vec, ktorá mladým ľuďom často uniká.

Naše dejiny, dejiny ľudstva, by sme si mali pamätať. Nie len preto, že ide o významné udalosti, ktoré formovali našu kultúru, nie preto, aby sme zvládli odpoveď na dobrú známku, ale najmä preto, že história nás toho naučila nesmierne veľa. Múdry človek sa predsa neučí z vlastných chýb, ale z omylov ostatných. A čo by mohlo byť  väčšie memento, ako chyby, ktoré napáchali naši predkovia?

Samozrejme história nie je len o chybách, ale aj o pekných momentoch. Presne tak, ako súčasnosť. Nikto z nás nie je perfektný a žiadne epocha ľudstva nebola ideálna. Napriek všetkému však ľudstvo nestráca jednu peknú vlastnosť. Zomknúť sa, držať pokope a vniesť svetlo aj do dôb temna.

Prijímací rituál na Princetone

Princeton students after a freshman vs. sophomores snowball fight in 1893.jpg
Wikimedia

Princetonská univerzita je prestížna škola v americkom štáte New Jersey. Jej počiatky siahajú až na začiatok 20. storočia. Konkrétne do roku 1900. Práve v tomto čase vznikali rôzne tradície a prijímacie rituály tzv. bažantov, teda nováčikov. Tí sa často stávali obeťami krutých žartov. Takto vyzerali traja nováčikovia po uvítacej guľovačke.

Útek cez berlínsky múr

Každý snáď vie, ako to vyzeralo v Nemecku za čias, kedy u nás vládol tvrdý komunizmus. Krajina bola rozdelená na západ a východ. Západ bol pochopiteľne demokratický a patril k vyspelému svetu. Východ však žiaľ také šťastie nemal a život tam vyzeral veľmi podobne, ako u nás. Tento vojak západného Nemecka pomáhal malému chlapcovi dostať sa z východu na západ, aby sa mohol znova stretnúť so svojou rodinou.

Moderný fén na vlasy

Počas druhej svetovej vojny išla veda aj technika výrazne dopredu. Moderné výdobytky, ktoré máme k dispozícii dnes, kedysi neboli samozrejmosťou. Aj sušič na vlasy alebo fén vyzeral úplne inak. Takto vyzeralo sušenie vlasov v prestížnom salóne krásy v roku 1937.

Moderná žehlička na vlasy

Samozrejme k rôznym skrášľovacím procedúram patrilo a stále aj patrí žehlenie vlasov. Tušili ste však, že kedysi to ľudia brali celkom doslovne? Špeciálne žehličky, ktoré sú určené výhradne na vlasy dnes nájdete v každej domácnosti a v každom základnom elektro-obchode. Takto vyzeral proces narovnávania vlasov v tom istom čase.

Muž si prehliada literatúru vo verejnej knižnici

Verejná knižnica v americkom štáte Ohio funguje dodnes. Súčasná verzia je však len kópiou tej niekdajšej, ktorú môžete vidieť na obrázku. Skvostná a bohatá knižnica v Cincinnati. Američania o tento unikát však prišli v roku 1955, kedy bola táto knižnica zdemolovaná. Vstup do knižnice chránili busty Williama Shakespeara, Johna Miltona a Benjamina Franklina. Namiesto tejto budovy však na jej pôvodnom mieste v súčasnosti stojí parkovacia budova.

Pop Art v celej svojej kráse

Americký sochár Claes Oldenburg má v súčasnosti úctyhodných 89 rokov. Jeho prácu nemôžeme opísať inak, ako úplne striktný a priamočiary pop art. Na účte má niekoľko diel, ktoré rozhodne upútajú vaše oko. Jedným z nich je aj táto obria zubná pastu, ktorú v roku 1966 niesol ulicami Londýna, na čo miestni určite ešte veľmi dlho spomínali.

Promenáda na hlavnej ulici

Móda tu bola vždy, nejde len o novodobý výmysel. Jej medze a hranice sa však s každou dekádou posúvajú o čosi ďalej. V súčasnosti nás na verejnosti už neprekvapia ani odkryté bradavky či outfit, vrámci ktorého nie je zahalené nič, okrem zmieňovaných bradaviek. Ako typický príklad by mohol poslúžiť šatník speváčky Lady Gaga. V 50. rokoch minulého storočia bol však takýto outfit úplný strop, ktorý mal veľmi blízko k prekročeniu morálnych hodnôt.

„Skejtujúci“ Chewbacca na konci 80. rokov

Rôzne umelecké hnutia mali v minulosti tie najrozličnejšie spôsoby prezentácie svojho posoltsva. V čase, kedy bol najväčší kultúrny boom, teda medzi 70. a 80. rokmi minulého storočia, ste pokojne mohli stretnúť v skateparku jedného z hlavných predstaviteľov Hviezdnych vojen, Chewbaccu.

Lionel Walter Rothschild a jeho zebrí záprah

Rothschildovci aj v súčasnosti patria medzi absolútnu svetovú elitu a disponujú ohromným majetkom. Práve vďaka tomu sú obviňovaní z financovania najväčších vojenských konfliktov tak, aby to lepšie vyhovovalo ich finančníckym činnostiam. Takto vyzeral zebrí záprah Lionela Waltera Rothschilda v roku 1894, ktorým pútal pohľady nechápavých Londýnčanov.

Leo Tolstoj rozpráva vnúčatám príbehy

Lev Nikolajevič Tolstoj je snáď najčítanejší ruský autor, ktorý bol známy aj vďaka svojim kontroverzným názorom a faktu, že bol kresťanským anarchistom. Stál za reformou vzdelávania a jeho diela ako Anna Kareninová či Vojna a mier, sú dodnes považované za nesmierne významné. Na tejto fotografii ho môžete vidieť, ako rozpráva príbehy svojim vnúčatám v roku 1909.

Pozri aj: Škandály, udalosti či archívne zábery. Tieto úžasné historické fotky a ich príbehy vám ukážu svetové dejiny v celkom inom svetle

brightside.me
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy