Foto: Facebook.com (Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ))

Branislav Blaško / / Lokál
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu tretieho stupňa pred vetrom predovšetkým na horách pre okresy Liptovský Mikuláš a Poprad.

Môže dosiahnuť rýchlosť až do 180 kilometrov za hodinu. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.

Výstraha je vydaná od obeda do polnoci. „V Tatrách sa v polohách nad 2000 metrov miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 145 až 180 kilometrov za hodinu. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ varujú meteorológovia.

Druhý stupeň výstrahy vydali pre Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj, prvý pre Košický a Trenčiansky. Platí od 7.00 h, pričom by mala pretrvávať až do piatka (6.10.).

SHMÚ ďalej na sociálnej sieti upozorňuje, že v polohách nad pásmom lesa očakávajú, že rýchlosť vetra v nárazoch presiahne 115 kilometrov za hodinu, na hrebeňoch Vysokých a Západných Tatier viac ako 145 kilometrov za hodinu. „Vietor takto zosilnie okolo poludnia, zoslabne až v noci nazajtra,“ upozorňujú.

V polohách nad 1900 metrov nad morom je vo Vysokých Tatrách nový zmrznutý sneh, vyššie sú aj zvyšky staršieho snehu. Operačné stredisko Horskej záchrannej služby varuje, že povrch snehu tvorí poľadovica, pričom v najvyšších polohách je 10 – 40 centimetrov snehu, miestami sa tvoria až záveje. „Žiadame návštevníkov o zvýšenú opatrnosť pri túrach, neodporúčame prechod cez vysokohorské sedlá,“ dodáva.

Pozri aj: Prežila takmer istú smrť. Češka sa zrútila z Gerlachovského štítu a padala dolu desiatky metrov

TASR
0
Komentovať (0)