foto: The Legits Blast

/ 0 / Michal Blaško
Všetkých nadšencov hip-hopovej kultúry čaká už o niekoľko dní opäť festival The Legits Blast.

Banskobystrickej verejnosti ho špeciálne predstavovať nemusíme. V meste pod Urpínom sa podujatie koná už po ôsmykrát. Našim čitateľom sme celé hnutie The Legits predstavili už začiatkom roka, kedy organizátori expandovali s festivalom priamo do Prahy. Tentokrát sa ale môžeme tešiť na bohatú nádielku projektov priamo v Banskej Bystrici. O prípravách a novinkách festivalu sme sa porozprávali priamo s organizátormi Mirom Križanom (MK) a Martinom Gilianom (MG).

Miro a Martin sú dvaja Banskobystričania, ktorí rozbehli celý projekt v roku 2010. Začínali od podlahy, bez akejkoľvek pomoci dobrovoľníkov, či profesionálov od fachu. Ak chcete vedieť viac o histórii vzniku festivalu, rozhovor s Mirom si nájdete aj tu. Teraz však organizačný tím v počte viac ako 100 ľudí poctivo pracuje na prípravách festivalu The Legits Blast 2017, ktorý otvorí návštevníkom svoje brány v posledný júlový víkend.

Chalani, čaká nás už v poradí ôsmy ročník festivalu. Kedy presne začínajú prípravy na projekt takéhoto rozmeru?

MG: Na festivale makáme celý rok. Podujatie má v súčasnosti taký rozmer, že nestačí venovať sa mu len mesiac-dva. Všetko to začína hneď po skončení predošlého festivalu. Vtedy si celý team sadne a vybrainstormuje všetky chyby a zlyhania, ktoré sa stali. Keďže sa podobným chybám v budúcnosti chceme vyhnúť, vždy je lepšie začať makať na tom hneď. Rozmýšľame nad potenciálnymi partnermi, nad projektmi, prepočítavame z každej strany, koľko ľudí bude opäť potrebných na všetky tie prípravy a samotnú realizáciu. Samozrejme, intenzívna práca začína v tom období približne dva mesiace pred festivalom, kedy sa definitívne uzatvoria jednania s partnermi a my sa môžeme hýbať vpred.

Spomínal si team. Koľko ľudí ho tvorí?

MK: Na začiatok by som len zdôraznil, že šikovný tím je kľúč úspechu každého podujatia. Celé je to o ľuďoch a keď je dobrá atmosféra medzi jednotlivými členmi tímu, môžeme sa spoľahnúť na bezchybný priebeh celého podujatia. Keďže festival narástol do takýchto rozmerov, v súčasnosti na ňom pracuje viac ako 100 ľudí. Mnoho z nich na festivale pracuje ale len počas víkendu, kedy akcia prebieha. Niektorí z nás sú zavretí v office nonstop dva mesiace od siedmej rána do polnoci, aby doladili všetky veci tak, aby všetko šlapalo ako hodinky. Takýchto ľudí je v office približne 8. Každý člen tímu má ale svoju špeciálnu úlohu, či už ten, čo sedí v kancelárii, alebo ten, ktorý príde na víkend porozdávať letáky. Vážime si každú jednu šikovnú ruku, ktorá pomáha vytvárať tak nádherné dielo.

foto: Krupik

Ostáva len pár dní do festivalu. Popíšte nám, ako to vyzerá u vás v kancelárii. Ako to prežívate?

MK: Sme v pohode. Haha. Zatiaľ nepripúšťame k sebe žiaden stres, bavíme sa, no nezabúdame na zodpovednosť, ktorá je v našich rukách, a preto robíme každý deň všetko najlepšie ako vieme. Každý jeden člen tímu vydáva 100 %-ný výkon. Možno aj 120 %-ný.

MG: Presne tak, vieme sa ešte zabaviť, no uvedomujeme si, že o týždeň nám možno tak do smiechu nebude. Playstation si už asi nezapneme…Prípravy vrcholia, dolaďujeme posledné veci ohľadom programu, line-upu na koncert, každý deň sa stretávame s dobrovoľníkmi, ktorých kvalitne briefujeme, aby boli pripravený na všetky nástrahy festivalu.

Samotný program má na starosti Martin. Vieš nám predstaviť, aké novinky čakajú na návštevníkom v tomto roku?

MG: V tomto roku sme si pripravili opäť veľké množstvo tanečných i netanečných projektov. Okrem Outbreaku, ktorý stál na počiatku všetkého, nebudú chýbať v programe tanečné bitky Undisputed, ktorého víťaz postupuje na svetové finále súťaže v San Diegu, ďalej je to Rep your Country, či workshopy New Style Hustle, ktoré sú pre verejnosť zadarmo. Okrem toho si na svoje prídu aj nadšenci hudby, ktorí sa môžu tešiť nielen na koncerty, ale i na súťaž Perfect Beat Challenge, ktorej víťaz postúpi na ďalšiu súťaž v Holandsku.

MK: Máme ale aj organizačné novinky. Na základe skúseností a spätnej väzby návštevníkov minulých ročníkov chceme opäť vyjsť v ústrety čo najväčšiemu počtu ľudí. Na tento feedback reagujeme novým typom lístka – samostatným outdoorovým vstupom, ktorý je určený pre tých, ktorí sa prišli zabaviť najmä na koncerty a to, čo sa deje na tanečnom parkete v Ministry of Fun ich až tak neinteresuje. Samostatné koncertné lístky sú teda cenovo dostupnejšie.

Keď už hovoríme o koncertoch, kto sa predstaví na vonkajšom stagei divákom?

MG: Bude to opäť množstvo interpretov domácej i zahraničnej scény. Po prvýkrát sa na koncertoch predstaví aj Rytmus, no slovenskú scénu budú reprezentovať aj Vec, Tono S. a Škrupo, Supa s Jožisom Engererom, či Joe Trendy. Za Česko sa predstavia PSH, a zmiešaná dvojica PJ&Funkdat, no a z USA prídu podporiť festival svojim vystúpením aj legendárni interpreti RA The Rugged Man a zoskupenie ONYX. Myslím si, že pre nadšencov kvalitnej hudby sme vytvorili opäť nadupaný line up a dúfam, že sa vidíme nielen pod vonkajším stageom v čo najväčšom počte.

Ak máte záujem o lístky na podujatie, je možné zakúpiť si za nižšiu cenu aj TU.

TS TLB (Romana Dorotovičová)


Komentovať (0)