foto: Pixabay (ilustračné)

Jean Hilliardovú je možné označiť za chodiaci zázrak.

Aj keď veľa ľudí má zimu v obľube, mnohí z nej nemajú radosť. Predstavte si však, že by ste sa pred chladom nemohli ukryť a vaše telo by bolo ponechané napospas mrazu. Presne to sa stalo s Jean Hilliardovou, ktorá v -22°C zamrzla na kus ľadu, no predsa prežila.

Zázrak medicíny

Jean hovorí, že si nepamätá, čo sa stalo. Pamätá si, že upadala do temnoty, až kým nezaspala a jej ďalšou spomienkou je zobudenie. Spočiatku nevedela, čo sa s ňou stalo, až lekári jej museli objasniť, že sa stala chodiacim zázrakom medicíny. Na 6 hodín sa totiž jej telo ocitlo v akomsi stave hibernácie, aby prežilo krutý mráz. Odvtedy ubehlo už mnoho rokov, no jej prípad fascinuje lekárov ešte aj dnes.

Cesta domov

Jean mala v roku 1980 len 19 rokov a žila so svojimi rodičmi v malom mestečku Lengby v Minnesote. 22. decembra sa Jean vybrala s niekoľkými priateľmi von a okolo polnoci sa v -22°C mrazoch vybrala autom na cestu domov. Jazdu však nezvládla, auto sa na ľade pošmyklo a zišlo z cesty.

Zlé rozhodnutie

Nebola vhodne oblečená, no napriek tomu sa rozhodla, že pôjde vyhľadať pomoc. Myslela si, že pomoc nájde u priateľa Wallyho Nelsona, ktorý mal bývať neďaleko. Neskôr, keď o udalosti rozprávala si spomenula, že sa jej zdalo, že kráča už akosi pridlho. Myslela si, že Wally býva za kopcom, no keď sa za kopec dostala, dom tam nebol. Jej frustrácia narastala, no nevzdávala sa. Keď napokon zbadala svetlá priateľovho domova, svet potemnel.

Tesne pred dverami

Na ďalší deň o 7 ráno sa Nelson zobudil vedľa náhodnej známosti, ktorú si večer priviedol domov. Kúsok od dverí si všimol na trávniku niečo zvláštne, myslel si však, že tam len niekto odhodil kabát a rukavice. Neboli to však len kusy odevu. Ležala tam Jean, zamrznutá, s očami otvorenými dokorán. Omdlela skôr, ako stihla zaklopať na dvere.

Zmrznutá na kosť

Keď si Nelson uvedomil, kto to je, rýchlo ju odtiahol na verandu. Myslel si, že je mŕtva, bola totiž úplne stuhnutá, no v tom si všimol niekoľko bublín pod jej nosom. Nelson chcel Jean okamžite vziať do nemocnice, jej telo však bolo stuhnuté natoľko, že ju nedokázali dostať do auta. Napokon sa to predsa len podarilo, no lekári neboli príliš optimistickí. Keď sa jej pod kožu pokúsili vpichnúť ihlu, zlomila sa. Niečo také doteraz ešte nevideli. Oči nereagovali na svetlo, bola nesmierne bledá a jej telesná teplota bola taká nízka, že ju teplomer nedokázal zaznamenať.

Foto: unsplash

Postupné rozmrazovanie

Aj keď si lekári mysleli, že Jean nemá šancu prežiť, nevzdali sa a rozhodli sa bojovať. Postupne jej telo ohrievali, až napokon zaznamenali slabučký tep, jej srdce bilo len 12-krát za minútu. Lekári museli jej telo doslova roztaviť ako kus mäsa, ktorý bol dlho v mrazničke, no napokon sa im to podarilo a o niekoľko hodín bola Jean opäť pri vedomí a komunikovala. Najviac sa bála o to, čo povie otec na havarované auto.

Jean sa po krátkom čase úplne zotavila, dokonca nemala žiadne trvalé následky. Dievča sa neskôr vyjadrilo, že to bolo ako obyčajný spánok, po ktorom sa zobudila v nemocnici, nemala pocit, že by bola zázrakom, aj keď lekári nedokázali prestať žasnúť nad tým, že vôbec žije. Od tých čias sa Jean stihla vydať, má deti, no do auta už za mrazivých nocí nikdy nesadla.

allthatisintersting
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )