Foto: Facebook (Dog Treat Smart)

Je to šport, ktorý reprezentuje krutosť páchanú na zvieratách, ako zábavu. Barbarskí fanúšikovia s tým však problém nemajú.

Ochrancovia zvierat už zažiadali o zarazenie súbojov medzi psami a diviakmi, ktoré sú nie len držané v zajatí, ale aj vystavené nehumánnemu zachádzaniu. To sa pre nich v Indonézii nekončí inak ako smrťou. Miestni sa zhromažďujú okolo improvizovanej arény tvorenej bambusovou klietkou. Zápasy sa odohrávajú v odľahlej časti ostrova Jáva, kde sa zvrátení fanúšikovia stretávajú, aby sledovali, ako na smrť bojujú divoké prasatá s bojovými plemenami psov. Tento šport sa medzi miestnymi nazýva abu bagong.

Kruté a vykorisťujúce súboje medzi psami a diviakmi v Indonézii sú znepokojivým divadlom, ktoré musia byť zakázané,“ povedala hovorkyňa organizácie Humane Society International, Wendy Higgins. Organizácia sa zaoberá bojom proti neľudskému zaobchádzaniu so zvieratami na farmách a vo voľnej prírode po celom svete. „Sledovať zvieratá, ako si navzájom idú po krku nemôže byť považované za zábavu, ani byť ospravedlnené ako súčasť kultúry.

Don't Be Like Mike!

Higgins tiež dodáva, že v tomto prípade nejde len o krutosť voči zvieratám, ale Indonézsky šport zároveň prezentuje barbarizmus, ako zábavu. A niečo také by v modernej spoločnosti nemalo existovať. „Akákoľvek tradícia, ktorá si vyžaduje utrpenie, alebo obeť násilia by mala byť odovzdaná učebniciam dejepisu.“ Súboje sa odohrávajú v aréne, ktorá meria 15 x 30 metrov a končia len v prípade, že je jedno zo zvierat zranené. Účastníci hovoria, že táto súťaž je skúškou pre psiu obratnosť a lovecké schopnosti. Pre výhercu je vždy pripravená aj finančná odmena, ktorá dosahuje zhruba 1 700 eur.

Real Battle

Pokiaľ diviak súboj prežije, vráti sa do arény hneď potom, ako sa vylieči. Pokiaľ prežije, je zabitý a predaný na mäso. Zúčastnení povedali pre agentúru Reuters, že súboje sú spôsob, ako zachovať loveckú tradíciu v tejto oblasti. „Bývalo to veľmi jednoduché, nie ako dnes, kedy sú psy trénované,“ povedal Nur Hadi, vedúci Hapiru, skupiny nadšencov bojových plemien psov, ktoré súťažia v súbojoch.

Od bodu, kedy sa súboje zaviedli, odovzdávajú sa naprieč generáciami a stali sa tradíciou a kultúrou,“ povedal Hadi. Chovateľ psov, Agus Badud povedal, že táto tradícia zabezpečuje ľuďom zdroj príjmu. „Zúčastňujem sa v súťažiach, aby som zvýšil predajnú cenu a ekonomickú hodnotu mojich psov. Pre mňa, ako pre chovateľa ,by bolo veľmi nezmyslené, keby som sa v takejto súťaži nezúčastnil,“ dodal Badud.

bagong20

Bežne tieto súboje začali miestni navštevovať v 60. rokoch minulého storočia. Bolo to v čase, kedy tu boli diviaky premnožené a lovené, aby sa tak zabránilo ničeniu plodín.

Pozri aj: Na internete sa šíria fotografie mimoriadne svalnatých prasiat. Zmutovanými zvieratami sa pochválila kambodžská farma

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články