Foto: instagram.com

Michaela Galambošová / / Série
Podvádzať na Instagrame je oveľa jednoduchšie, než si myslíte. No radšej sa nepokúšajte inšpirovať týmto nápadom.

„Veď to vidím na vlastné oči,“ poviete si možno i vy pri pohľade na fotografie, ktorých denne pribúda na Instagrame tisíce. Niektoré sú emotívne, iné nám vyrazia dych, zatiaľ čo pri prezeraní ďalších nás pichne ostrý tŕň závisti. To sa niekto má, keď môže cestovať po celkom svete. 32-ročná blogerka, Carolyn Stritch, pomocou aplikácie omladla o  desať rokov a predstierala, že strávila noc v Disneylande. I keď to bolo fyzicky nemožné, väčšina ľudí jej to zhltla aj s navijakom. 

Svojim sociálnym experimentom ukázala, že nám (nielen) pri prezeraní fotografií, chýba kritické myslenie. V mnohých prípadoch nám ani len nenapadne overiť si, či to môže byť skutočne tak. Preto veríme dokonalým záberom na Instagrame, ako i úžasným výletom na miesta, ktoré sa nikdy nestali.

Fiktívny príbeh Carolyn patrí do druhej kategórie. Fotografka, ktorá cestuje po celom svete, ukázala svojím viac než 193-tisícom sledovateľom, aké ľahké je podvádzať. Svojim činom nechcela nikoho uraziť. Chcela len dokázať, že podvádzať na sociálnych sieťach je jednoduchšie, než si myslíme.

Nič nie je nemožné


Na svojom Instagrame zverejnila fotografiu, ktorou to celé začalo. Napísala pod ňu komentár, ktorým chcela navnadiť svojich sledovateľov: „Zajtra oslavujem 22. narodeniny. Musím sa poriadne vyspať, pretože zajtra strávim deň v Disneylande. Bude to pre mňa pekný darček. Ozvem sa vám, keď budem pred zámkom Spiacej krásavice. Potrebovala by som na prepravu čarovný koberec, nie lietadlo. No a čo? Budem vo svojej vlastnej rozprávke. Verím, že možnosti ľudskej fantázie sú neobmedzené.“

A práve posledná veta je návnada toho, čo sa bude diať. Carolyn totiž to do Disneylandu vôbec neletela. Ani nevyzerá na 22. rokov. V skutočnosti má o 10 viac a svoju fotografiu si upravila pomocou aplikácie FaceApped.


Druhý deň sa ozvala svojím užívateľom. S nádhernou fotografiou, ktorá naozaj vyráža dych.

Úplne sama pred jedným z najnavštevovanejších miest v Disneylande


„Tak už som tu. Vybrala som sa do Kalifornie. Práve stojím pred zámkom Spiacej krásavice. Je to šialené, ale práve si užívam svoj darček k 22. narodeninám. Zajtra sa vraciam domov a bude to, akoby sa to nikdy nestalo. Je zábava urobiť nemožné. Život je tým, čo si z neho urobíte.“

Užívatelia jej blahoželali k obrovskému úspechu. Veď sa jej podarilo to, čo dokáže málokto. Odfotiť sa na vizuálne dokonalom zábere pred turistickou atrakciou, ktorú navštívi kvantum ľudí. Nikomu sa nezdalo podozrivé, že pred zámkom vôbec nikto nie je. Keď však Carolyn priznala, že vo všetkom má prsty Photoshop, nevyhla sa ani búrlivým reakciám.

Dokonalý svet neexistuje


„Som sklamaná. Také niečo sa nerobí. Nemala by si nás zavádzať.“ Avšak Carolyn sa k svojmu podvodu priznala. Chcela tak ukázať, aby sme neverili Instagramu, ktorý prezentuje len dokonalý svet. Ten, ktorý žijeme, sa od neho značne odlišuje. Preto nabudúce, keď aj vy budete závistlivo pozerať na dokonalé fotografie zverejnené na Instagrame, skúste si pomyslieť na to, že pravda je niekde úplne inde.

Pozri aj: Svojimi fotkami na Instagrame oklamala tisíce fanúšikov. Všetci ju považovali za naivku, ona však poukazovala na choré trendy dnešnej doby

boredpanda.com, independent.co.uk
0
Komentovať (0)