Petra Sušaninová / /
Povedal vám už niekto tieto tri slová?

Povedal vám už niekto vetu „Nikdy sa nemeň?“ Možno to myslel ako kompliment. Možno vás má niekto rád presne takých, akí ste a pri počutí tých slov vás zahreje pri srdci. V istom zmysle sú však mätúce a myslíme si, že by ste ich radšej hovoriť nemali.

Sme skutočne takí dokonalí, že sa už meniť nepotrebujeme? Takmer z každej strany sa na nás valia ideály krásy, múdrosti a iných vlastností a zároveň kritika. Prečo nie sme takí a hentakí, prečo nevieme to a ono, prečo sa viac nesnažíme. Aj človek, ktorý nám radil nemeniť sa, napokon bude ten, kto nám bude vyčítať naše chyby.

Keď niekto povie „Nikdy sa nemeň,“ zvyčajne to znamená, že má rád nejakú konkrétnu vlastnosť na druhej osobe, nie že ju považuje za dokonalú ako celok. Zmena by však mohla znamenať, že by sa daná obľúbená vlastnosť stratila.

Foto: unsplash

Žijeme však vlastný život, nežijeme preto, aby sme boli predstavou niekoho iného. Nech už sú tieto slová akokoľvek úprimné a dobre mienené, bránia nám v rozvoji a v raste našej osobnosti. Je dôležité, aby sme neostali zaseknutí na mieste len preto, lebo to od nás niekto chce. Zmena je nevyhnutnou súčasťou života.

Aj keď sa možno zmeny bojíte, malé kroky vám pomôžu napredovať. Začnite cvičiť, písať blog, vycestujte niekam, plňte si sny. Každá ďalšia prekonaná prekážka vám ukáže, akí ste silní a aká je zmena pre vás napokon predsa len prospešná.

Zmena nie je zlá. Možno sa jej bojíme, pretože nám okolie vtĺka do hlavy, aké je to riskantné. V konečnom dôsledku nám však zmena umožňuje učiť sa a zažiť tisícky skvelých zážitkov a dobrodružstiev, na ktoré by sme ináč nemali šancu.

Foto: unsplash

Dobre si nabudúce rozmyslite, či niekomu poviete, aby sa nikdy nemenil. Nech máte dotyčnú osobu akokoľvek radi, zmena je pre každého z nás omnoho prospešnejšia ako snaha niekomu vyhovieť a ostať zaseknutí na jednom mieste. Vďaka zmene sme múdrejší, lepší, silnejší a odolnejší, ako sme boli predtým. Zmena nám pomáha uvedomiť si, kým vlastne chceme byť a kam chceme, aby náš život smeroval.

Nebojte sa a keď vám niekto povie, aby ste sa nemenili, prezraďte mu tajomstvo. Tajomstvo znie, že práve zmena je to, čo robí život lepším.

Pozri aj: Počuli ste už o pojme „locus of control“? Vysvetlí vám ho tento zaujímavý príbeh o pomaranči, ktorý môže zmeniť váš pohľad na svet

thoughtcatalog
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)