Petra Sušaninová / /
Žijeme v dobe, kedy je najbohatším človekom ten, kto má najviac majetku a peňazí na konte.

Čo však človek, ktorý majetok vymenil za zážitky? Precestoval svet, spoznal rôzne kultúry a videl miesta, o akých ľudia hromadiaci majetok len snívajú. Na zážitky totiž nemajú čas.

Ako raz povedal George Carlin: „Dom je len miesto, kam si odložíte veci, aby ste mohli ísť von kúpiť si tých vecí ešte viac.“ Nanešťastie, tento citát dokonale vystihuje životný štýl, akým žije nejeden z nás.

Pracujeme stále viac a viac, aby sme si mohli kúpiť novší model auta, luxusné hodinky, väčšie domy a modernejšie vybavenie. Myslíme si, že keď budeme mať všetko novšie, krajšie a väčšie, budeme šťastnejší. Môže nás však hromadenie majetku urobiť šťastnými?

Mnohé štúdie dokazujú, že odpoveď je jednoznačná. Môžete byť najbohatším človekom v meste či v celej krajine, šťastie vám to však nezaručí.

unsplash.com

Výskum vykonala skupina odborníkov z oblasti psychológie na čele s doktorom Thomasom Gilovichom. Výsledky ukazujú, že predmety z nás šťastných ľudí neurobia. Šťastie má totiž prchavú povahu a ak si niečo kúpime, radosť z toho nám vydrží len krátky čas. Prečo?

Na majetok si dokážeme rýchlo zvyknúť

Aj keď snívame po novšom mobile, najnovšom športiaku či väčšej televízii niekoľko mesiacov, keď si ich kúpime, rýchlo si na ne zvykneme. Stanú sa pre nás niečím bežným, niečím normálnym, niečím, čo jednoducho máme. Predmet teda stráca schopnosť spôsobovať potešenie.

Vždy sa s niekým porovnávame

Jedným z hlavných dôvodov hromadenia majetku nie je fakt, že by sme tie nové predmety nevyhnutne potrebovali k životu. Vždy totiž porovnávame to, čo máme s tým, čo majú iní.

Keď vidíme, že susedia o dva domy ďalej majú v záhrade hojdačku, ktorá vás sama pohojdá, chceme mať takú istú, ba dokonca lepšiu. Napokon však na hojdanie nebudeme mať čas, pretože už budeme rozmýšľať nad tým, že sused o tri domy ďalej má skvelú kosačku, ktorá sama pokosí dvor a aj tú jednoducho musíme mať.

unsplash.com

Naše očakávania narastajú

Človek je málokedy spokojný s tým, čo má. Keby ste teraz získali milión eur, boli by ste na moment šťastní, obklopili by ste sa luxusom a krásnymi vecami. Keď však raz človek okúsi, aké je to mať drahé veci, zrazu mu to nestačí a chce viac. Už nehľadí na to, kde žil predtým a o tom, kde je teraz, sníval roky. Jednoducho chce viac.

Gilovich tvrdí, že naším nepriateľom je v tomto prípade adaptácia a zvyk. Novým veciam sa skutočne chvíľu tešíme, potom si však na ne zvykneme. Práve to je skazou ľudstva. Každý deň sa budíme do reality, v ktorej si myslíme, že potrebujeme viac majetku. Len málo ľudí sa nesnaží zapadnúť do merítka, ktoré nám určila spoločnosť a pýtajú sa: „Prečo?“.

Aj keď to znie možno ako klišé, nie majetok je to, čo nám zabezpečí šťastie. Sú to zážitky. Keby sme si to my, ľudia, uvedomili, svet by bol jednoznačne iným miestom, než akým je dnes.

Pozri aj: Týchto 10 znamení je dôkazom toho, že s peniazmi ste si vytvorili veľmi nezdravý vzťah

truththeory
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)