Foto: Photo by Andreas Fidler on Unsplash

Urobiť si prvý dojem o človeku trvá len niekoľko sekúnd.

Nevýhodou je, že prvý dojem je zvyčajne to, čoho sa potom držíme, či už je zlý alebo dobrý a názor meníme už len ťažko. Čo však vôbec prvý dojem vytvára? Vedci si myslia, že na ľuďoch si ako prví všímame tieto 4 črty tváre.

Súdime knihu podľa obalu

Je síce múdre tvrdiť, že nie je správne súdiť knihu podľa obalu, no robíme to všetci, a to najmä vtedy, keď niekoho vidíme prvýkrát. Ako sme už spomenuli, prvý dojem zvyčajne pretrvá a ťažké je zbaviť sa najmä toho zlého. Stačí okamih na to, aby sa niekto rozhodol, že vám nebude veriť a prechovávať voči vám sympatie. Na zhodnotenie toho, či sa nám niekto pozdáva alebo nie, stačí pohľad do jeho tváre.

Štyri kľúče

Psychologička Leslie Zebrowitz tvrdí, že kľúčové sú pri hodnotení iných štyri hlavné črty tváre. Svoje zistenia publikovala ešte v roku 2017 v časopise Current Direction in Psychological Science a sú vskutku zaujímavé. Čo nás teda na druhých ľuďoch zaujme na prvý pohľad?

Foto: unsplash

Detská tvár

Ako spoznáte človeka s detskou tvárou? Vyznačuje sa okrúhlym tvarom, veľkým čelom, veľkými očami a krátkou bradou. Ak niekoho takého vidíme, zvyčajne podvedome začnú fungovať inštinkty, ktoré nám kážu takú osobu chrániť. Správame sa teda milšie a sme trpezlivejší.

Známa tvár

Máme radi to, čo poznáme, zvyčajne sa teda správame lepšie k ľuďom, ktorí nám niečím pripomínajú osobu, ktorú poznáme a máme radi. Z neznámych vecí máme neraz strach a trochu podozrievavo sa správame aj k ľuďom, ktorí nám prídu celkom cudzí.

Kondička je dôležitá nielen pre zdravie

Nejedna štúdia potvrdila, že evolúcia to zariadila tak, že nás priťahuje to, čo je na pohľad zdravé. A to nielen čo sa týka postavy, svalovej hmoty či držania tela, týka sa to aj tváre. Ľudí, ktorých na prvý pohľad posúdime ako zdravých, automaticky vnímame zároveň ako múdrejších, lepších, sympatickejších a atraktívnejších.

Foto: unsplash

Emocionálna podobnosť

Aj keď sa to občas nezdá, ľudia sú celkom zdatní v čítaní výrazov tváre. Ak sa teda chystáme niekoho posúdiť, aj výrazy tváre využívame ako vodítka. Napríklad, nezávisle od toho, ako sa dotyčná osoba skutočne cíti, pokrčené obočie vnímame ako znak hnevu a osobu budeme vnímať ako niekoho, kto je večne napajedený.

Čo si ako prvé na tvári človeka všimnete vy?

curiosity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )