Petra Sušaninová / /
Začnime myšlienkou Stevena Aitchinsona: „Nič nie je krajšie, ako úprimnosť.“

Odhalenie pravdy môže byť bolestivé, ak existuje šanca, že to, čomu sme verili, nie je pravdou. Možno preto niektorí odmietajú pravdu priznať aj vtedy, keď vedia, že všetky dôkazy svedčia proti nim. To je typ správania, proti ktorému sa staval Nietzsche, napriek tomu, že údajne on sám mal uzavretú myseľ.

Ako povedal Friedrich Nietzsche: „Ľudia nechcú počuť pravdu, pretože nechcú, aby niekto zničil ich ilúzie.“

Brániť sa jednoduchej a očividnej pravde, len aby sme mohli lipnúť na tej vlastnej, je kontraproduktívne. Ak donekonečna popierame pravdu, vedome potvrdzujeme to, že žijeme vo vlastnej realite. A tou realitou je popieranie. Vidíte tiež tú smutnú iróniu? Ako logické bytosti máme nesmiernu kapacitu mysle, máme jedinečnú schopnosť pochopiť pravdu a žiť podľa nej. Nemyslíme však pravdu spirituálnu.

Ak však budete ovládať týchto 5 práv, jednoznačne z vás bude lepší človek.

Sú sily, ktoré stoja v ceste nášmu sebarozvoju

Nehovoríme o žiadnych transcendentálnych silách, ani o náboženských dogmách. Hovoríme o vonkajších a vnútorných prekážkach, ktoré sú nám kladené do cesty pri snahe stať sa lepším človekom. Azda najväčšie prekážky sú tie v našom vnútri. Ľudská myseľ je neuveriteľne silná, nie je však bez chýb. Dokáže naše myšlienky a činy manipulovať.

A na túto prekážku narážame takmer vždy. Keď sa snažíme dostať sa do formy, alebo keď sa snažíme prestať s fajčením, jesť zdravšie, menej utrácať atď. Myseľ je vybavená obrannými mechanizmami, ktoré nám bránia v jej skrotení.

Ďalšou prekážkou sú tí ľudia okolo nás, ktorí nechcú, aby sme uspeli. Cítia sa totiž ohrození, keď vidia inú osobu na ceste k zlepšeniu. Často pociťujú závisť a neistotu, keďže sami kroky k zlepšeniu nepodnikli. V ideálnom prípade by sme mali jeden druhému pomáhať, byť empatickí a tešiť sa z úspechov. Nanešťastie to však ideálne príliš často nie je.

pexels.com

Väčšinu ľudí v skutočnosti nezaujímame

Fakt o väčšine ľudí: nezaujímajú sa o to, akí sme vo vnútri. Väčšina sa zaujíma len o to, či vytvárame. Vďakabohu za rodinu a priateľov, však? Bez nich by bol svet miestom, ktoré by bolo oveľa náročnejšie zvládať. Bolo by v ňom oveľa menej radosti.

Aj keď by sme boli najradšej, keby nás každý akceptoval takých, akí sme, to sa nanešťastie nikdy nestane. V práci nás súdia podľa toho, aký výkon sme podali. Spoločnosť nás súdi podľa majetku. Často si myslí, že výzor ovplyvňuje vnútorné kvality. Kritizujú naše oblečenie, domy, autá a stav nášho účtu. Robia predpoklady o našej inteligencii, motívoch a osobnosti.

Vyvstáva tu otázka, ktorú by sme mali sami sebe položiť: Dávame iným dôvod na to, aby nás súdili? To, čo niekto pozná náš charakter nie je podstatné. Dôležité je, že ho poznáme my. Ak nás niekto bezdôvodne súdi, je to ich problém. Avšak, ak si náš charakter a naše skutky odporujú, je načase to zmeniť. Každý si zaslúži snažiť sa stať sa lepším človekom.

pexels.com

Máme sklony nechať sa poraziť

Vrátime sa k téme prekážok. Ak sa nesnažíme dostatočne, porazia nás. Pravdou je, že na svete žijú milióny a milióny ľudí, ktorí sú porazení svojou mysľou. Možno si to neuvedomujú. Jednoducho pasívne rezignovali.

Ako môžeme tomuto predísť? Usilovnosťou a skutkami. Musíme si uvedomiť prítomnosť prekážok a podniknúť kroky potrebné na ich prekonanie. Môžeme postupovať racionálne a porazenecké myšlienky vytesniť. Aby sme mohli byť lepší, je potrebná istá iniciatíva. Či už ide o financie, vzťahy, zdravie, alebo čokoľvek iné, jednoducho treba vymyslieť plán a postupovať krok po kroku.

pexels.com

Nemáme právo na všetko

Z neznámych dôvodov si niektorí ľudia myslia, že môžu všetko, čo len chcú. Aj to, čo si nezaslúžili nijakým spôsobom. Či už ide o osobný život, vládu, alebo obchod. O tejto otázke sa debatuje neustále dookola a viedla k rebéliám, nepokojom, vzniku feminizmu a vojen.

Existuje mnoho spôsobov, akými sa ľudia, ktorí sa nazdávajú, že môžu všetko, prejavujú. Prejavuje sa fyzicky, psychicky a behaviorálne. Môže byť verejné, alebo súkromné. Vo všetkých spoločenských kruhoch sa nájde človek, ktorý verí, že si zaslúži lepšie zaobchádzanie, než ostatní.

Nikto by však nemal veriť, že má právo na všetko. Ak dokážete niečo vyrobiť, vyrábajte to. Ak ste členom spoločnosti, dodržiavajte jej pravidlá. Ak ste na verejnosti, správajte sa k ostatným s úctou a rešpektom. Pamätajte, na Zemi žili už milióny ľudí, ktorí zabezpečili, aby bol svet lepším miestom. Dlžíme to sami sebe, ľuďom okolo nás, celému svetu, aby sme sa o to snažili tiež.

pexels.com

Skratky sú len mýtus

Keď jackpot v istej lotérii dosiahol hranicu 1,5 miliardy dolárov, obchody a benzínové pumpy museli čeliť návalu zákazníkov, pretože každý si chcel kúpiť svoj šťastný tiket. Niektorí na tikety minuli stovky dolárov, len aby boli na ďalší deň o stovky dolárov chudobnejší. Avšak šanca, že vyhráte v lotérii je 1 k 292 201 338, čo je asi rovnaká šanca, že vás zabije asteroid. Bez srandy.

Na jednej strane je to pochopiteľné. Mnoho ľudí láka tá možnosť, že vyhrajú obrovskú sumu a zvyšok života budú žiť šťastne a bez stresu. Aj keď sú šance minimálne. Jedno z pravidiel života sa však nemení: ak chceme dosiahnuť úspech, musíme na ňom neustále pracovať. Mnoho z najslávnejších maliarov, hercov atď. dosiahlo svoje úspechy po mnohých rokoch ťažkej práce, po mnohých neúspechoch a odmietnutiach.

pixabay.com

Ak chcete žiť svoj sen, snažte sa a riaďte sa heslom: urobiť pre to všetko, čo treba.

Pozri aj: Tieto štyri skvelé spôsoby vám pomôžu vysporiadať sa z odsudzovaním

powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)