BIBI

Michal Blaško / / Lokál
Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že by ste si doma vytvorili rozprávku? Určite ste podobné nápady už niekedy mali. Z plastelíny ste si vytvorili postavičky a hrali ste sa s nimi konkrétne scénky, ktoré keby boli natočené, sú z nich najpozeranejšie rozprávky sveta.

Prednedávnom sme sa však dostali ku slovenskej rozprávke BIBI. Nie je to však iba taká bežná rozprávka. Vytvorili ju dvaja manželia Martinkovci pre ich malého, iba 18-mesačného syna. Produkcia je amatérska a všetky postavy, nábytok a iné rekvizity si manželia vymodelovali z hliny na námety vlastnej fantázie. Tak isto aj scenár, hudbu a aj celú produkciu zvládli sami doma na jedálenskom stole. 

„Všetky postavičky, nábytky a ostatné rekvizity sme vymodelovali z modelovacej hliny, ktorá je bežne dostupná a vymaľovali sme ich akrylovými farbami na námety vlastnej fantázie. Scénar, hudbu a celú produkciu sme tiež zvládli sami a fotili sme to na už spomenutom jedálenskom stole. Tvorivej práci na rozprávke sa venujeme po večeroch, keď synček sladko spinká, a my môžeme v pokoji pracovať,“ píše Vladka Martinková, tvorkyňa rozprávky BIBI.

Ak sa aj vy pýtate, ak vskrsol tento nápad v ich hlavách, nie ste sami, a túto otázku počúvajú veľmi často.

„Ako nás to len mohlo napadnúť? Túto otázku nám často pokladajú naši známi a rodina. A naša odpoveď? My ani nevieme (smiech). Vzniklo to tak nejak samo. Už nejaký čas bývame v zahraničí a nemáme tu veľa známych a keďže máme malé dieťa, naše večery trávime len doma. Aby sme nemali každý večer taký istý, napadlo nás, že si budeme robiť romantické víkendy. To zahŕňa nejaké to dobré jedlo, vychladenú fľašku nášho obľúbeného vínka a aspoň jeden slaďákovi tanec, do ktorého musím manžela vždy donútiť. Pustíme si príjemnú hudbu, najradšej máme slovenských interpretov, ale často nám tu hráva Bob Marley či The Beatles. No a popritom nás baví niečo tvoriť. Ja napríklad rada maľujem obrazy a manžel rád v počítačových programoch robí rodinné videá z našich výletov. Jedného dňa, keď sme rozmýšľali, čo budeme robiť cez víkend, sme v obchode natrafili na modelovaciu hlinu. Prekvapila nás jej nízka cena, a tak sme si rovno zobrali dva balíčky. No a večer sme sa pustili do romantikovania. Vínko, hudba a spoločná zábava. Modelovali sme a modelovali… ako keď deti dostanú plastelínu. Musím sa priznať, že moje výtvory boli o niečo rozkošnejšie ako tie manželove. On nemá tak šikovné ruky, ale za to mu to páli. Moje výtvory sa mu páčili na toľko, že hneď ho nadchla myšlienka o natočení rozprávky. Ja som ho spočiatku vôbec nebrala vážne, lebo sa vie nadchnúť pre veľa vecí. O tom, že to myslí naozaj ma presvedčil až vtedy, keď za ten čas, čo som uspávala nášho synčeka, on natočil asi dvadsať sekundové video s tými postavičkami. Keď mi to ukázal, tak to bolo ako kúzlo. Zrazu, z ničoho nič, ožili naše figúrky. Samé sa pohybovali a bolo to tak čarovné. Ešte v ten večer sme sa pustili do natáčania a podarilo sa nám vytvoriť úvodnú znelku nášho rozprávkového seriálu, ktorý voláme B I B I. Názov Bibi vymyslel náš synček, keď sme mu ráno ukázali zhotovenú znelku rozprávky. Videli sme, že ho to zaujalo a aj nám nadšene zaťapkal. Až mi vyhŕkli slzy šťastia. Je to neopísateľný pocit, keď sa vaše dieťa raduje z niečoho, čo ste vytvorili z lásky k nemu.“

Neváhajte a pozrite si aj ich ďalšie rozprávky na ich Facebooku BIBI, a rozprávkové videá o ježkovi Bibim nájdete už aj na youtube.com.

interez.sk (red.), Andy Martinko


Komentovať (0)