Foto: commons.wikimedia.org

Naďa Černá / / Veda
Vo vesmíre sa nachádza naozaj veľmi veľa zaujímavých objektov, o ktorých by ste možno ani len netušili. Niektoré veci sú tam dokonca tak staré, že sa na ne pomaly aj zabúda.

Určite ste už viackrát počuli o tom, že sa vo vesmíre nachádzajú telesá a niekoľko kilogramov odpadu, ktoré tam vyniesol človek. Všetko toto je pravda. Vo vesmíre sa však nachádzajú aj veľmi staré veci, o ktorých mnohí ľudia nevedia a tí, čo možno aj vedeli, na to pomaly zabudli. Medzi takéto veci sa radí aj satelit Vanguard 1.

Satelit Vanguard 1 bol vypustený do vesmíru pred šesťdesiatimi rokmi a ešte stále sa nevrátil na Zem. Je tak najstarším objektom vo vesmíre.

wikimedia.org

17. marca 1958 bol satelit Vanguard 1 vypustený do vesmíru. Zastal na mieste vzdialenom 600 kilometrov od Zeme a aj po tom, čo sa mu vybili batérie, je stále tam. Projekt Vanguard bol vytvorený ako reakcia Ameriky na spustenie Sputnika 1, ktorý bol vytvorený v Rusku, 4. októbra 1957. Sovietsky vodca Nikita Sergejevič Chruščov sa na tému tohto satelitu vyjadril, že vyzerá ako „grapefruitový satelit“, práve kvôli jeho malej veľkosti.

Ďalšie satelity, ktoré boli vyslané do vesmíru boli napríklad, už spomínaný, Sputnik 1 alebo Explorer 1, ktoré sa však dostali späť do atmosféry, kde zhoreli. Vaguard 1 však nezhorel a považuje sa za nevyžiadaný objekt vo vesmíre, ktorý nepriniesol žiadne užitočné informácie. Takisto sa nemohol zraziť ani s inými družicami, pretože jeho obežná dráha je vyššia.

wikimedia.org

Spoločnosť Elon Musks’s SpaceX však má v úmysle zaplatiť poplatok za využitie priestoru, ktorý zaberá satelit Vaguard 1 a takisto plánujú spustiť sieť s viac ako 7500 satelitmi na poskytovanie širokopásmového internetu.

Pozri aj: Nefungovali by satelity, stromy by rástli šikmo a všetci by sme sa uvarili. Takto by to vyzeralo, keby bola Zem skutočne plochá

indy100.com
0
Komentovať (0)