Foto: Twitter (matiere)

V Indii sa našli tisíce historických vizualizácii, ktoré boli vytesané do stien v jaskyniach.

Na týchto jaskynných „maľbách“ sa nachádzajú rôzne zvieratá v odlišných situáciách. Čo je však šokujúce, je fakt, že žiadne z týchto zvierat na území Indie nežije. Preto nie je isté, ako sa sem dostali a kto za nimi vlastne stojí. Vedci špekulujú o stratenej civilizácii. Vizualizácie sa nazývajú petroglyfy a našli sa v západnom indickom štáte Maharashtra.

Archeológovia sú v súčasnosti poriadne zmätení. Nie je jasné, ako umelci, ktorí za nimi stoja, vedeli, ako má takéto zviera vyzerať. Keďže však boli znalí detailov, je jasné, že išlo o lovcov, prípadne lovcov zberačov. Nosorožce a hrochy nie sú tvory, ktorých prirodzené prostredie predstavuje India, preto novoobjavené petroglyfy vyvolávajú niekoľko otázok.

Väčšina z nich bola objavené v hornatých regiónoch Ratnagiri a Rajapur. Boli roztrúsené po niekoľkých okolitých dedinách, avšak len niekoľko z nich, vedelo o ich existencii. Čo je však ešte šokujúcejšie, archeológovia si myslia, že ide o jedny z najstarších petroglyfov na svete. Niektoré z nich datujú až do čias 10 tisíc rokov pred Kristom. V tom istom čase sa podobný typ kresieb objavoval aj na iných miestach vo svete.

Vždy však zobrazovali len to, čo mohlo byť miestnym známe. Vedci sa domnievajú, že autori týchto kúskov mali nulové skúsenosti z poľnohospodárstvom. Aspoň to vypovedá ich obsah. „Na maľbách sa nachádzajú suchozemské aj morské zvieratá. To znamená, že človek, ktorý za nimi stál, mal skúsenosť s lovom oboch zvieracích skupín,“ hovorí Tejas Garge, minister archeológie v štáte Maharashtra.

Najviac fascinujúcim aspektom tohto objavu však zostáva obsah malieb. Väčšina zvierat, ktoré boli na stenách vyobrazené, nemali v Indii čo robiť. Toto teda vyvoláva dve teórie. Jedna z nich, tá menej pravdepodobná, tvrdí, že sa v tomto čase nachádzali hrochy a nosorožce aj na území Indie. Druhá z nich tvrdí, že človek bol v tomto čase natoľko vyspelý, že sa dokázal do Indie presídliť a v jaskyni zaznamenal tvory, ktoré si pamätal z Afriky.

Petroglyfy sa našli dohromady v 52 dedinách. Vláda tak v súčasnosti plánuje vraziť do výskumu 240 miliónov rupii, čo predstavuje takmer tri milióny eur. Ide o významný objav, ktorý dokáže poodhaliť fungovanie ľudstva pred tisíckami rokov. Koniec koncov, možno sme boli omnoho vyspelejší, ako si myslíme. To, že sa ľudia radi podceňujú, nie je nič nové pod slnkom a tento objav by to mohol vyvrátiť.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články