CIA

Americká tajná služba CIA funguje už od roku 1947. Od tohto času operovali agenti CIA v mnohých operáciách po celom svete. Na oslavu 75. narodenín svojho kartografického centra, zverejnila CIA až 130 dnes už historických máp.

CIA, Central Intelligence Agency, alebo Ústredná spravodajská služba je jedným z najdôležitejších úradov v Spojených štátoch. Prsty a vplyv CIA siahajú ďaleko za hranice USA. Úrad vznikol krátko po 2. svetovej vojne v roku 1947 ako dočasný koordinačný orgán amerických tajných služieb. Od toho momentu bola americká CIA zapojená v mnohých tajných aj menej tajných misiách po celom svete. A čo takí agenti CIA pre svoju tajnú prácu v zahraničí potrebujú? No predsa presnú a detailnú mapu!

Mapa bola a dodnes je základom k operácii agentov CIA. Bez podrobnej mapy by misie CIA v zahraničí možno dopadli celkom inak. Mapové materiály pre agentov vypracováva kartografické centrum CIA, ktoré len nedávno oslávilo svoje 75. narodeniny. Dnes sa už celý svet spolieha na satelitné snímky, no kedysi museli mapy agenti v kartografickom centre CIA kresliť ručne. Na oslavu svojich 75. narodenín vypustilo kartografické centrum do sveta celkom 130 svojich vlastných historických, neraz tajných máp. Pozrite sa spolu s nami na prehľad každým jedným desaťročím, už od čias vzniku americkej tajnej služby.

cia-mapy-1940-2
foto: CIA

40. roky

Aj keď bol úrad CIA založený až v roku 1947, tvorba máp sa v USA začala rozmáhať najmä na začiatku, kvôli druhej svetovej vojne. Posledné roky desaťročia bolo kartografické centrum CIA zamestnané najmä vznikajúcim konfliktom studenej vojny a analýzou povojnového diania vo svete.

cia-mapy-1940-1
foto: CIA
cia-mapy-1940-3
foto: CIA

50. roky

Kartografické centrum CIA sa v tomto období venovalo najmä studenej vojne, vojne v Kórei, porážke Francúzov vo Vietname, kríze v Suezskom prieplave a vzostupu vlády Fidela Castra na Kube.

cia-mapy-1950-1
foto: CIA
cia-mapy-1950-2
foto: CIA

60. roky

Hneď na začiatku 60-tych rokov prebehla na Kube veľká operácia v ktorej mala prsty aj samotná CIA. Išlo o známu inváziu v zátoke Sviní, ktorej cieľom bolo zvrhnutie Fidela Castra. Kartografické centrum ďalej sledovalo aj konflikty na Blízkom východe (Šesťdňová vojna), sovietsku inváziu do Vietnamu a samozrejme aj postupné získavanie nezávislosti viacerých afrických štátov.

cia-mapy-1960-1
foto: CIA
cia-mapy-1960-2
foto: CIA
cia-mapy-1960-3
foto: CIA

70. roky

V 70. rokoch sa kartografické centrum CIA zameralo prevažne na vojnu vo Vietname, Nixonovu návštevu v Číne, arabské ropné embargo, ale aj sovietsku inváziu do Afganistanu.

cia-mapy-1970-1
foto: CIA
cia-mapy-1970-2
foto: CIA

cia-mapy-1970-3
foto: CIA

80. roky

Ďalšie desaťročie sa nieslo znovu v znamení vojenských konfliktov. Tentokrát išlo o vojnu o Falklandy, iránsko-iracké vojny, izraelskú inváziu do Libanonu. Pri analýzach kartografického centra CIA sa po prvý raz objavuje aj skúmanie teroristických činov.

cia-mapy-1980-1
foto: CIA
cia-mapy-1980-2
foto: CIA

90. roky

Záver storočia patril najmä vznikajúcim humanitárnym krízam v Afrike a Strednej Amerike, šíreniu zbraní hromadného ničenia, pašovaniu drog či rozpadu sovietskeho zväzu. Čo sa vojenských konfliktov týka, kartografické centrum sa venovalo najmä vojne v Perzskom a konfliktom na Balkánskom polostrove.

cia-mapy-1990-1
cia-mapy-1990-2

foto: CIA

2000 – 2009

Nové tisícročie začalo v kanceláriách kartografického centra CIA prírodnými katastrofami a pandémiami v Afrike, Blízkom Východe a problémami v bývalej Juhoslávii. V roku 2001 sa však dianie upriamilo na terorizmus a pokračoval sledovaním jadrových zbraní v Iráne a Severnej Kórei. CIA sa taktiež venovala vojne v Afganistane a Iraku.

cia-mapy-2000-1
foto: CIA
cia-mapy-2000-2
foto: CIA

2010 – súčasnosť

V prvej polovici tohto desaťročia sa toho už udialo mnoho. Kartografické centrum CIA najskôr sledovalo rozširovanie eboly po celom Africkom kontinente, neskôr sa zameralo na vzostup arabskej jari, ruskú inváziu na Krym, vyhlásenie Islamského štátu a stále rastúci problém terorizmu.

cia-mapy-2010-1
foto: CIA
cia-mapy-2010-2
foto: CIA

Všetkých 130 zverejnených máp CIA nájdeš na tomto odkaze. 

Pozri aj: 20 zaujímavých máp sveta, ktoré vám v škole nikto neukáže

interez.sk (Lukáš M.), cia.gov
Príbehy
0
Komentovať (0)