Foto: Azyl production/presskit

Na československom filme Amnestie sa v týchto dňoch intenzívne pracuje, aby divákov v kinosálach privítal v plnej sile už v novembri, v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie.

Po prvom teaseri, ktorý priniesol zábery z prostredia leopoldovskej väznice a archívne zábery z prelomu 80. a 90. rokov, tvorcovia prichádzajú s druhým, ktorý z filmu odhaľuje už oveľa viac konkrétnych záberov.

Okrem dejovej linky s politickým pozadím konca totalitnej éry a nádeje v podobe Nežnej revolúcie sú vo filme dôležité aj slovenské väznice, ktoré sú po páde komunizmu plné politických väzňov. Vzniká nová československá vláda a Václav Havel sa stáva prezidentom. Po nástupe do úradu vyhlasuje nový prezident široké amnestie na oslobodenie neprávom väznených politických väzňov.

Foto: Azyl production/presskit

Situácia však nie je jednoduchá, lebo zvyšní väzni zacítia príležitosť na predčasné prepustenie a začínajú povoľovať svoje pudy. Obhajujú to nespravodlivosťou a neprávom, ktoré sú na nich páchané. Napätie vo väzniciach vrcholí a v Leopoldove stupňujúce sa nálady vyústia do  agresívnej a masívnej väzenskej vzbury.

Tú v tomto prípade dokonale mapuje aktuálny teaser.

Rekonštrukcia doby alebo filmová fikcia?

Film je fikciou z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia. Príbeh je ale postavený na skutočnom období našich dejín. Producent filmu, Maroš Hečko, hovorí, do akej miery film odráža vtedajšiu realitu: “Nemali sme ambíciu zrekonštruovať dobu. Filmom chceme dosiahnuť, aby sa divák mohol na chvíľu vrátiť a pripomenúť si dôležitý dátum svojich dejín. Alebo, ak v tom čase ešte nežil, tak sa s ním aspoň oboznámi. Je to príbeh troch rodín, ktoré sú úzko prepojené s režimom a jeho praktikami. Podobných rodín s rozdielnymi typmi a charaktermi bolo vo vtedajšom Československu veľa. Teraz, keď už film dokončujeme, si myslím, že je o pestrosti typov a charakterov. Každý, kto v Československu počas socializmu žil, mal nejaký vzťah s týmto zriadením. Niekto spolupracoval, niekto bol priamym odporcom režimu, niekto strkal hlavu do piesku a nedovolil svojim deťom ani hlesnúť. V tomto Amnestie odrážajú realitu tej doby.”

Foto: Azyl production/presskit

Spolupráca s tými, ktorí väznice zažili na vlastnej koži

Amnestie sú čiastočne vytvorené na námet knihy Amnestia, ktorá rozpútala peklo, ktorú napísal väzenský vychovávateľ Radovan Dunaj (rozhovor s Radovanom Dunajom si môžete prečítať TU). Počas príprav členovia filmového štábu spolupracovali s Ministerstvom spravodlivosti aj so ZVJS. Od týchto inštitúcií dostali po obhliadkach a oboznámení sa s možnosťami povolenie nakrúcať vo Väznici Leopoldov.

Foto: Azyl production/presskit

Ministerstvo vnútra pomohlo so špeciálnymi jednotkami a bojovou technikou a okrem týchto jednotiek prebehla spolupráca aj s prvou protiteroristickou jednotkou v Československu, ktorá sa volá URNA. Hovorí Maroš Hečko: “Do väzenských scén sme zapojili aj ľudí, ktorí majú za sebou skúsenosť so slovenskými väznicami. Tí prispeli k veľkej uveriteľnosti väzenských scén a vojenského zásahu na potlačenie vzbury.

Na otázku, či je možné vžiť sa do psychického nastavenia odsúdených na prelome 90. rokov, odpovedá producent filmu, Peter Veverka: “Jedná sa o najdôležitejšiu udalosť v našej modernej histórii. Stojí za pokus ponoriť sa do príbehu, atmosféry doby a to so všetkým, čo k tomu patrí. Našim cieľom je poskytnúť divákom takýto portál a následne rozpútať dialóg na témy, ktoré sú stále veľmi aktuálne.” Maroš Hečko dopĺňa: “Čím viac o tej dobe vieme, tým je prepojenie jednoduchšie. Je to aj o empatii v každom z nás.

Pozrite si prvý oficiálny teaser k filmu AMNESTIE

Oba teasery k filmu AMNESTIE režíroval Jonáš Karásek. Film Amnestie má ambíciu odprezentovať sa a uspieť aj na niektorom z veľkých filmových festivalov. Naposledy sa predstavil na Febiofeste 2019 na podujatí Industry Days, ktoré je určené predovšetkým filmovým profesionálom, producentom, sales-agentom a festivalovým programátorom. Hlavným pilierom bola prezentácia pripravovaných slovenských filmov Works In Progress, v rámci hraných filmov tu boli uvedené aj Amnestie.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy