Foto: Pixabay

Tak ako mnoho ďalších potrieb, po ktorých bažíme prirodzene, aj tá sexuálna je pre naše všeobecné blaho podstatná.

V spoločnosti sú však prípady, a vôbec nie sú tak zriedkavé, ako by si niekto mohol pomyslieť, kedy ľudia žijú permanentne bez sexuálnej stimulácie. Pre niekoho sú kritické dni, pre iného mesiace, no nie je nevídané, aby bol niekto odkázaný na život bez sexu aj na celé roky.

Nezvyčajné prípady neexistujú ani pri otázke panenstva. Pravdepodobne vám v tejto chvíli behá po rozume komédia so Stevom Carellom, 40 rokov panic. Humor je síce podstatný v každom aspekte nášho života, no v prípade intímnych záležitostí, vie byť naozaj pichľavý. Človek totiž nepotrebuje len sex k tomu, aby naplnil svoje intímne potreby.

Universal Pictures

Absencia sexuálnej aktivity sa dá vyriešiť masturbáciou a u tých šikovnejších aj častým striedaním sexuálnych partnerov. Ani jedna z týchto taktík však nie je správna. Zatiaľ čo masturbácia sama o sebe neprestavuje riziko pre sexuálne ani psychické zdravie, časté striedanie sexuálnych partnerov je presným opakom. Kedy sa však veci zvrhávajú a prepadáme závislosti?

To je samozrejme individuálne z časového hľadiska, no pri premrštenej situácii sú indikátory pre všetkých rovnaké. Ani každodenná masturbácia nesymbolizuje závislosť. Keď sa k nej jedinec uchyľuje v prípade, že ho trápia problémy a prostredníctvom sebaukájania sa od nich snaží uniknúť, vtedy už problém nastáva. Závislosť sa tiež prejavuje v prípade, že na úkor každodenných povinností či aktivít sa jedinec radšej uchýli k masturbácii.

Pixabay

Je teda pochopiteľné, že všetko treba robiť s mierou. Otázkou však zostáva, do akých prípadov nás môže dohnať absencia sexuálnej stimulácie. Je celkom jasné a prirodzené, že každý z nás chce milovať a túži byť milovaný. „Ak to nie je z nejakého dôvodu možné, nastupuje citová frustrácia,hovorí pre portál SME sexuologička Dana Šedivá.

To kam citová frustrácia smeruje, už nie je také ťažké sa dovtípiť. Nasleduje pocit osamelosti, na ktorý sa nabaľujú depresie, úzkosti či rôzne závislosti. Jednou z nich je aj zmieňovaná masturbácia. Aj v prípade, že jedinec na nej nie je závislý, sexuologička dodáva, že tu chýba láska, neha a spolupatričnosť, teda všeobecná citová satisfakcia.

Unsplash

Mužom, ktorí podliehajú excesívnej masturbácii sa môže ľahko stať, že pri styku so ženou majú buď problém s predčasnou ejakuláciou alebo problém s erekciou. A ten nastáva aj v prípade, že je jedinec po fyzickej stránke zdravý a o sexuálnu partnerku má záujem. Z toho teda vychádza, že nahrádzanie sexuálnej stimulácie masturbáciou je v poriadku, no tak ako všetko, treba ho mať pod kontrolou.

V ideálnom prípade by mal mať každý túto potrebu uspokojenú. Ale keďže v ideálnom svete nežijeme, je jasné, že veľa ľudí trpí v dôsledku nedostatku naplnenia tejto potreby. Aj napriek tomu, že ide o citlivú tému, je stále nutné na ňu apelovať. Preto, ak máte aj vy podobný problém a neviete si rady, najrozumnejším rozhodnutím je vyhľadať pomoc terapeuta. Podľa niekoľkých štúdií dokáže byť osamelosť škodlivejšia, ako 15 cigariet denne.

sme.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy