Foto: archív TASR - František Iván

V pondelok nás na Slovensku čaká, teda minimálne čo sa týka počasia, poriadna divočina.

Prechod studeného frontu v pondelok 17. januára bude sprevádzať veľmi silný vietor, miestami aj sneženie a tvorba snehových jazykov a závejov. Upozornil v tlačovej správe hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivan Garčár.

Pre okresy Poprad, Liptovský Mikuláš, Brezno, Tvrdošín, Banská Bystrica a Ružomberok vydali meteorológovia výstrahu tretieho stupňa pred vetrom na horách nad 1 800 m od 10:00 do 20:00. Vietor môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 30 – 34 m/s (110 – 120 km/h) a/alebo krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 45 – 50 m/s (160 – 180 km/h).

Pozor na vietor

Miroslav Šinger dodal, že v priebehu pondelka postupne zosilnie severozápadný vietor, ktorý miestami, najmä na západe Slovenska a pod Tatrami, dosiahne silu prudkého až búrlivého vetra s nárazmi 60 až 90 km/h, ojedinele aj viac.

Foto: archív TASR

„Ešte veternejšie bude na horách, kde očakávame víchricu, na hrebeňoch Tatier mohutnú víchricu až orkán. Studený front prinesie aj sneženie, najmä na severe Slovenska. Pri silnom vetre sa tak budú vytvárať snehové jazyky a záveje, pričom najnepriaznivejšiu situáciu očakávame v Žilinskom kraji, pod Tatrami a na horských priechodoch Nízkych Tatier,“ zhodnotil.

Studený vzduch zo severu

Podľa portálu iMeteo už v nedeľu večer zosilnie vietor a miestami začne snežiť. Nižšie polohy musia počítať aj s dažďom. Za počasie na našom území bude zodpovedná mohutná tlaková níž v oblasti Škandinávie a tlaková výš nad Britskými ostrovmi, medzi ktorými k nám bude od severu prenikať studený vzduch.

Front prinesie aj zrážky. Prvé sa vyskytnú už v noci na pondelok, na severozápade a severe Slovenska. Od približne 600 metrov pôjde o zrážky snehové. V priebehu pondelka dopoludnia sa budú na celom území vyskytovať prehánky, ktoré budú od stredných polôh snehové. Na poludnie dorazí od severu studený front, ktorý prinesie zrážky postupne na celé územie.

0
Uložiť článok
Komentovať