Foto: Unsplash.com

Ak neklesne úroveň uhlíka v ovzduší, väčšina priemyslu sa bude musieť preorientovať na nižší počet pracovných hodín.

Štvordňový pracovný týždeň znie ako sen. V modernej spoločnosti nie je problém niečo podobné uplatniť. V skutočnosti sa však možno čohosi podobného dočká omnoho viac ako ľudí, ako doposiaľ. Dôvod je jednoduchý. Pre udržateľnú budúcnosť je to nevyhnutné. Ľudia naprieč Európou budú musieť pracovať výrazne menej, ak sa chceme vyhnúť katastrofickým klimatickým dôsledkom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskumná organizácia Autonomy vytvorila štúdiu, ktorá dokazuje, že ak sa chceme vyhnúť zdvihnutiu priemernej teploty o 2°C, budeme musieť výrazne obmedziť pracovný čas v každom priemysle. Táto podmienka sa vzťahuje najmä na Veľkú Britániu, no podobný varovný prst je zdvihnutý aj pre Švédsko a Nemecko.

Znížiť čas strávený v práci nestačí

Štúdia vychádzala z údajov, ktorými disponuje OSN a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Výskumníci sa pritom opierali o to, koľko emisii na priemysel jednotlivá krajina produkuje. Zistilo sa, že emisie vo všetkých troch krajinách priam kričia o radikálnu redukciu. Znížiť treba pracovný čas, no aj prítomnosť uhlíka vo väčšine priemyslov.

Unsplash

Riaditeľ organizácie Autonomy, Will Stronge prehlásil pre Guardian, že výskum zdôrazňuje potrebu zavedenia nevyhnutých opatrení v boji proti klimatickým zmenám. Emma Williams, hovorkyňa iniciatívy 4 Day Week, ktorá bojuje za štvordňový pracovný týždeň povedala, že víta krok od organizácie Autonomy, keďže táto zmena v spoločnosti je nevyhnutná ak chceme žiť v limitoch, ktorými táto planéta disponuje.

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články