Poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Hajko (KDH) sa vzdáva k 15. aprílu poslaneckého mandátu. Odôvodňoval to tým, že kresťanskí demokrati sa uberajú inou cestou a nepodarilo sa mu presadiť jeho priority. Zároveň informoval, že členom hnutia naďalej zostáva. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na stredajšej tlačovej konferencii.
správy od nás budete mať ako prví.
„Nepodarilo sa presadiť, čo som si predstavoval. KDH sa uberá inou cestou. Pracovať mimo klubu KDH v Národnej rade pre mňa nedáva zmysel. Môj konzervatívny názor je, že poslanec by mal pôsobiť za stranu, za ktorú bol zvolený. Neuvažoval som o vstupu do inej strany či klubu, a neuvažoval som zostať nezaradeným poslancom, potulovať sa po parlamente a brať poslanecký plat.“
Praje strane, aby sa po voľbách dostala do parlamentu
Hajka mrzí, že sa nepodarilo presadiť, aby sa z KDH stala silná reformná strana. Vyčítal napríklad to, že kresťanskí demokrati sa nedostatočne venovali ekonomickým témam. Mrzí ho tiež, že KDH neprišlo s vlastnými iniciatívami a aktivitami pri viacerých vládnych návrhoch a zmenách, ku ktorým mala opozícia výhrady. Kresťanským demokratom vyčítal aj nečitateľnosť v mnohých oblastiach. „Ja stále prajem KDH, aby sa dostalo do NR SR aj po ďalších voľbách, no obávam sa toho, že tam bude tak trochu do počtu a nebude určovať chod politiky celej vlády. Mojím osobným prianím pritom bolo, aby KDH bolo tou stranou, ktorá to celé potiahne,“ povedal.
Zároveň vyhlásil, že v parlamente nechcel pôsobiť ako nezaradený poslanec alebo člen iného klubu. „Poslanec by mal pôsobiť za stranu, za ktorú bol zvolený. Prebiehanie medzi klubmi nie je podľa mňa únosné,“ podotkol. Zároveň deklaroval, že aj po odchode z parlamentu naďalej zostáva v hnutí. „V tomto momente nevidím dôvod, aby som uvažoval o vystúpení alebo prestupe do inej strany,“ povedal s tým, že v hnutí tiež neplánuje pôsobiť ako nositeľ frakčnej politiky.
Reakcia KDH
Opozičné KDH rešpektuje rozhodnutie poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Hajka (KDH) vzdať sa poslaneckého mandátu. Poďakovalo mu za prácu. Zároveň informuje, že do parlamentu po odchode Hajka nastúpi Gabriel Paľa. Vyplýva to z vyjadrenia kresťanských demokratov pre TASR.
„KDH rešpektuje rozhodnutie Jozefa Hajka vzdať sa mandátu poslanca NR SR. Ďakujeme mu za jeho odbornú prácu a čas, ktorý hnutiu a Slovensku v parlamente venoval. Vážime si jeho úsilie o slušnú pravicovú politiku. Teší nás, že naďalej zostáva členom KDH,“ poznamenalo hnutie pre TASR.
Hajka má v parlamente nahradiť vysokoškolský pedagóg Gabriel Paľa. „Naša práca v parlamente má naďalej jasný cieľ – ponúkať riešenia pre ľudí a postaviť alternatívu k tejto vláde rozvratu,“ dodalo KDH.
Vyskúšali sme Hyrox: Koľko stojí a čo je tajomná disciplína? 10 zaujímavostí o fenoméne, ktorý ovládol svet
Zvieratá zhoreli, ruiny lietali vzduchom. Explózia prvej sovietskej atómovky zaskočila aj Američanov
Samuel z Detvy je jediným Slovákom žijúcim na karibskom ostrove: Miestni ma zo žartu volali Eminem, zarábajú 600 eur
Navštívili sme nádherné historické mestečko, výhľady sme dostali zadarmo. Na deň vám tu stačí 32 eur
Milionár 20 rokov budoval pozemskú rajskú záhradu, dokončiť ju nestihol. V džungli postavil schody do neba
Ochutnali sme dokonalé pivo, ďalší podnik úplne prepadol. S odborníkom sme testovali slovenské prevádzky














Nahlásiť chybu v článku