Prvého novembra namerali meteorológovia v Gabčíkove nový celoslovenský rekord maximálnej dennej teploty pre tento deň, a to 22,2 stupňa Celzia. Prekonaný tak bol takmer storočný rekord z 1. novembra 1926, keď v Hurbanove namerali 21,8 stupňa Celzia. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.
Prúdenie teplého vzduchu od juhu až juhozápadu a veternejšie počasie spôsobili, že 1. a 2. novembra boli vysoké hodnoty maximálnej, priemernej aj minimálnej dennej teploty vzduchu. Vplyvom vetra a oblačnosti sa po večernom západe slnka podľa SHMÚ neochladzovalo tak rýchlo, ako to býva v tomto pokročilejšom jesennom období.
Nešlo o jediný rekord
„Zaujímavý bol 1. november, kedy teplota vzduchu cez deň v Gabčíkove dosiahla 22,2 stupňa Celzia. V tohtoročnom chladnejšom októbri bola na Slovensku vyššia teplota vzduchu iba 23. októbra, kedy v Žihárci zaregistrovali 22,4 stupňa Celzia a v Mužli 22,8 stupňa Celzia,“ uviedli odborníci.
V sobotu (1. 11.) zaznamenali aj veľa rekordov priemernej dennej teploty vzduchu na jednotlivých meteorologických staniciach Slovenska. Ich výskyt sa sústreďoval najviac do západných a juhozápadných oblastí Slovenska, napríklad Kuchyňa (15,8 stupňa Celzia), Senica (15,3), Myjava (14,3) či Kráľová pri Senci (15,4).
Za nezvyčajne vysokú teplotu označili meteorológovia aj hodnoty v nedeľu (2. 11.) v Poprade. Tam namerali 12,1 stupňa Celzia, čím bol prekonaný pôvodný rekord 11,6 stupňa Celzia z 2. novembra 2018. „Pozoruhodný je rekord minimálnej dennej teploty vzduchu z 1. novembra v Modre-Piesku, deväť stupňov Celzia, ktorý, okrem iného, mohol byť aj dôsledkom uplatňovania teplej svahovej zóny v niektorých častiach Malých Karpát,“ dodal SHMÚ.
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne
Matka 10 detí 25 rokov držala v zajatí dievča. Boli sme v reštaurácii z novej epizódy Na nože, zostali sme nespokojní









Nahlásiť chybu v článku