V marci 2025 sa však na stránku Wildlife photo by Patrik Sakáč vrátil s príspevkom, v ktorom vysvetlil, že na fotografovanie nemal čas a svoju techniku predal. „Pomaličky mi to ale začína chýbať. Zakúpil som pár fotopascí, nech to v lese fotí a točí namiesto mňa,“ napísal.
Pre portál Poľovníctvo & Rybárstvo ešte pred rokmi prezradil, že pri fotografovaní jeleních záberov je nevyhnutná trpezlivosť a opatrnosť – plachú zver netreba prenasledovať, ale čakať na miestach, kam prirodzene prichádza za potravou. Práve fotopasce sú ideálnym riešením, ako sa k zvieratám priblížiť bez rušenia. Zver ich necíti, nepočuje a považuje za prirodzenú súčasť prostredia. Tieto zariadenia sú určené na dlhodobé používanie v exteriéri a snímky zachytávajú automaticky, keď zaznamenajú pohyb.
Top záber z tohtoročnej ruje je virálny
A práve vďaka tomuto prístroju prichádza „top záber z tohtoročnej ruje 2025“. Aspoň tak označil Sakáč video, ktoré sa okamžite stalo virálnym. Video videlo už viac ako 350-tisíc ľudí, Sakáč získal stovky šírení, približne 8-tisíc reakcií a takmer stovku komentárov.
Video zachytáva súboj dvoch zvierat počas ruje – obdobia, keď samce bojujú o samice a o svoje teritórium. Na Slovensku ruja prebieha na jeseň, najčastejšie od začiatku septembra do konca októbra. Podľa portálu iMeteo by sa v tomto období ľudia nemali k zvieratám približovať ani ich rušiť. „Nie je bezpečné priblížiť sa k nim – mohlo by ich to vyplašiť alebo aj vyprovokovať,“ uvádza portál.
Ak Slováci na tieto zvieratá narazia v lese či na ceste, mali by spomaliť a pokojne sa vydať iným smerom. Pri strete so zverou počas jazdy portál odporúča vypnúť diaľkové svetlá a netrúbiť.
Z pohodlia domova je však video mimoriadne fascinujúce a vzácne. A reakcie používateľov hovoria za všetko: „Teda, to sa len tak nevidí. Ďakujem, že ste sa podelili,“ píše jeden z komentujúcich. „Klobúk dole, super záber,“ pridáva sa ďalší.
Diskusiu napokon odľahčil vtipný príspevok hubára, ktorý sa obáva, že mu jelene „podupú hríby“.
Nie je to však jediné pôsobivé video na profile fotografa. Okrem virálneho videa sa mu malo tento rok podariť zachytiť aj zábery rysa ostrovida, líšky hrdzavej, vydry lesnej či dokonca vlka dravého – dravca takého plachého, že ho mnohí ani pri dlhoročných potulkách lesom nikdy nezazrú.
Veterinárka Mária Poláčková: Eutanázia je posledný akt lásky, nie zlyhanie. Ľudia zvieratá poľudšťujú
Luana je najmladšou self-made miliardárkou. Baletka zbohatla na biznise, ktorému málokto veril, na krku má aj žaloby
Strčila jej hlavu do záchoda, do hrdla liala čistiace prostriedky: Matka 10 detí dlhých 25 rokov držala v zajatí dievča
Len za 90 minút sme si užili nádherný západ slnka na najvyššom vrchu Nízkych Tatier. Obľúbená trasa vyráža v zime dych
Šéf módnej skupiny LPP: V tomto roku otvoríme 20 nových Sinsay predajní, zavádzame aj samoobslužné pokladnice
Žena vážila 470 kíl, priznala, že priľahla a zabila batoľa: Namiesto trestu smrti schudla 360 kilogramov
Dušan odišiel do Nemecka: Pracujem 55 hodín týždenne, mám aj druhý džob. Moja práca je dobre ohodnotená
„Všetkých vás zabijem,“ zakričal atentátnik a výbuch mu odtrhol hlavu. Pri útoku na letisko Domodedovo zomrelo 37 ľudí










Nahlásiť chybu v článku