Foto: CallMeKudu(reddit)/pedsovet(Valery Chernukhin)

Existujú slová, ktoré počujeme skoro každý deň v televíznych novinách, v správach alebo o nich čítame v knihách. Rozumieme im, dokonca ich vieme aj vysvetliť, no nikdy sme ich nevideli.

Určite poznáte nejaké slovíčka, ktorých význam sa vám možno ťažšie vysvetľuje, no v skutočnosti viete, čo znamenajú. Niektoré veci, o ktorých počujeme v televízii, sme však nikdy nevideli a nevieme si ich dokonca ani predstaviť. 

Čierna skrinka

wikimedia.org

Čierna skrinka, ktorá je známa najmä z lietadiel, kde nahráva celý let a zaznamenáva všetky dôležité údaje, v skutočnosti čiernou vôbec nie je. Jej farba je väčšinou oranžová. Svoje pomenovanie získala najmä vďaka trom dôvodom. Prvý bol ten, že prvé čierne skrinky boli čierne a obdĺžnikové. Druhým dôvodom bolo rúško tajnosti, ktoré sa okolo nej vždy objaví. Materiál, ktorý sa zaznamenáva je utajený takmer pre všetkých. A posledný, tretí dôvod je najmä ten, že prvé čierne skrinky boli pokryté čiernymi sadzami pri haváriách lietadiel.

DNA

pedsovet.org

Určite ste o DNA počuli už mnohokrát v televízii a dokonca viete vysvetliť, čo to vôbec znamená. Háčik príde až vtedy, keď máte DNA opísať alebo predstaviť si, ako vyzerá. Skoro každý si predstaví špirálu, ktorá vyzerá trochu ako pokrútený rebrík, čo však nie je pravda. Len málokto naozaj tuší, ako reálne vyzerá DNA. Jeho podoba po vysušení je ako malý chuchvalec bieleho prachu.

Mastodont

wikimedia.org

Vďaka mnohým kresleným rozprávkam z minulých dôb si vieme perfektne predstaviť, ako vyzeral mamut. Možno ste si kvôli tomu mysleli, že to boli jedny z prvých veľkých zvierat na svete, no ste na omyle. Ešte pred mamutmi našu planétu obývali mastodonty, ktoré vyzerali veľmi podobne.

Gibraltár

wikimedia.org

Gibraltár je britské zámorské územie, ktoré sa nachádza na juhu Pyrenejského polostrova a zdieľa hranicu so Španielskom. Nachádza sa tu aj veľmi zaujímavé malé miesto, kde môžete hovoriť anglicky, platiť v librách a vidieť Afriku. Okrem toho Gibraltár je jediné miesto v Európe, kde opice žijú vo voľnej prírode.

Bitcoiny

Bitcoin IMG_3154

Bitcoiny nevyzerajú vôbec nijako, pretože je to digitálna mena, ktorá jednoducho nemá fyzický vzhľad. V roku 2011 však spoločnosť Casascius Bitcoin Mint vydáva bitcoiny v hotovosti. Mince majú adresu a kľúč ukrytý pod hologramom. Tieto žetóny a karty sa potom využívajú na platby v hotovosti.

Sloní chvost

imgur.com

Keď si predstavujete slona, asi málokedy myslíte na to, ako vyzerá jeho chvost. Niektorí ľudia si myslia, že je tenký a zakrytý za veľkým telom. V skutočnosti je chvost slona pokrytý štetinami, ktoré sú veľmi dlhé a tvrdé ako štetiny z kefy. Afričania tieto chlpy používajú na výrobu náramkov.

Veľký hadrónový urýchľovač

wikimedia.org

Dosť ťažký názov pre niečo, o čom mnohí ani len netušia. Najväčšie experimentálne zariadenie na svete sa nachádza vedľa Ženevy, na hranici Švajčiarska a Francúzska. Nie je viditeľné, pretože je pod zemou. Urýchľovač je dlhý neuveriteľných 27 kilometrov. Je to uzatvorená rúra, kde sa nachádzajú elementárne častice, ktoré sú zrýchlené a zrazené, aby sa rozpadli na ešte menšie fragmenty.

Adobe výrobky

aucfan.com

Adobe drvivú väčšinu svojich produktov predáva online. Len málokto vlastní fyzické CD-čko s programom od tejto spoločnosti.

Pozri aj: Pepsi vs. CocaCola či Burger King vs. McDonald’s. 5 najväčších rozdielov medzi konkurentmi, o akých ste ani len netušili

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)