Na našej planéte sa nachádza množstvo vecí, ktoré nám prídu na prvý pohľad ako skvelý nápad, no v skutočnosti ničia našu Zem.

Nie je nič zlé na tom mať pohodlie. Ľudia neustále vymýšľajú nové a nové veci, ktoré by nám mohli uľahčiť a zjednodušiť život, aby sme nemuseli až tak tvrdo pracovať a namáhať sa. Niekedy však má takéto pohodlie naozaj krutú daň. Toto je niekoľko produktov, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať ako celkom výhodné, no v skutočnosti nám pomaly ničia našu planétu. Alebo si ju ničíme sami?

Článok pokračuje pod videom ↓

Teflón

Aj keď mnohí z nás priam milujú varenie, na druhej strane nikto nemá veľmi v obľube upratovanie riadov, ktoré potom nasleduje. A to je dôvod, prečo je teflón úžasný a prečo ho ľudia kupujú. V skutočnosti je však veľmi niežadúci pre naše životné prostredie. Vedci zistili, že ak používame panvice potiahnuté teflónom, ktoré následne zohrievame na vysokých teplotách, môžme spôsobiť to, že sa teflón zlomí a bude emitovať viac chemikálii rýchlejším tempom. Dokonca, tieto chemikálie môžme aj nevedomky zjesť. Chemické látky, ktoré teflón obsahuje, sú totižto toxické pre ľudí a zvieratá a môžu zapríčiniť nepríjemné zdravotné problémy. A to všetko len pre to, že sa nám nechce drhnúť obyčajná panvica po varení.

pixabay.com

Slamky

Slamky sa nachádzajú takmer všade okolo nás. V rokoch 1950 až 1960 sa dostali najviac do povedomia ľudí, keďže sa začali používať v rýchlo stravovacích reťazcoch. A taktiež sa z nich stal produkt jednorázového použitia. Nepočítajme olej, plyn, elektrinu a suroviny, ktoré idú na výrobu takejto slamky, je tu ešte väčší problém. Slamky sa permanentne nachádzajú v prvej desiatke najškodlivejších vecí zhromaždených na plážach počas čistenia. Taktiež sa odhaduje, že asi 90 percent voľne žijúcich živočích v oceáne, čiže rôzne morské vtáky, delfíny či veľryby už neraz takéto slamky zjedlo. O akých číslach hovoríme? Niekedy aj 500 miliónov za deň, a to iba v Amerike. Ak by sme položili takéto množstvo vedľa seba, otočili by sme sa okolo planéty dvakrát.

pixabay.com

Mikroguličky

Každý chce vyzerať čo najlepšie, no mnohí z nás na to používajú rôzne druhy kozmetiky, sprchových gélov či čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú mikroguličky. Takéto mikroguličky sú plastové a pôvodne boli vytvorené na lekárske účely. Taktiež sú veľmi malé, čo znamená, že sa dostanú takmer všade a stávajú sa tak nočnou morou pre životné prostredie. Väčšina vodných filtrov ich ani nezachytí a tak sa dostávajú do morí, jazier a riek. Opäť nejde o malé čísla, ale až o bilióny mikroguličiek denne. Absorbujú toxíny z vody, jedia ich morské živočíchy a tie jeme potom my, to znamená, že sa dostávajú aj do nášho tela. Ak si kupujete kozmetiku, rozhodne dávajte pozor, z čoho je vyrobená.

pixabay.com

Klimatizácia

Hlavnou úlohou klimatizácie je samozrejme udržať miestnosť príjemne chladnú, keď teploty vonku sú neznesiteľne vysoké. Čo však mnohí už nevedia je to, že čím viac zapíname a používame klimatizáciu, tým bude vonkajšia teplota vyššia. Časť z tohto problému je kvôli tomu, že je potrebné naozaj šialené množstvo energie na udržanie chodu klimatizácie a tak sa do ovzdušia dostáva každým rokom neskutočne veľa oxidu uhličitého. Klimatizácie síce chladí vzduch dnu, no zohrieva ten, ktorý je vonku a horúci vzduch tak stúpa. A to potom spôsobuje všetky tie výkyvy počasia.

pixabay.com

Balená voda

Ten, kto vymyslel balenú vodu, bol určite génius. Kto by si však bol pomyslel, že by sa mohli účtovať peniaze a získať milióny za niečo, čo je voľne dostupné pre väčšinu ľudí? Hoc je pravda, že existujú miesta, kde je balená voda jedinou možnosťou ako sa dostať k pitnej vode, no vo väčšine prípadov je to len “trendové”. Za nutnosťou mať peknú fľašu stojí doslova celý rad ekologických problémov. Iba niektoré z týchto fliaš môžu byť ďalej recyklované. Taktiež iba asi polovica balenej vody (okolo 55 percent) pochádza z prírodného prameňa, zvyšok je z kohútika. Ak si spočítate všetky náklady a plytvanie, ktoré sú za výrobou jediného litra čistej vody, dostanete naozaj vysoké číslo.

pixabay.com

Popcorn do mikrovlnej rúry a krabice od pizze

Zaujímalo vás niekedy, ako vlastne taký mikrovlnný popcorn “funguje”? Nuž funguje to podobne ako pri teflóne. Vnútro vrecúška je potiahnuté fluorotelomermi, ktoré udržujú všetko to maslo z presakajúceho vrecka vo vnútri. Problém je však to, že teplo ničí tieto častice, no potrebujete ho, aby ste si pripravili popcorn. Rovnaké chemické látky sa používajú aj v krabiciach na pizzu.

pixabay.com

Aerosólové plechovky

Plechovky obsahujú stlačené plyny, ktoré zohrávajú istú úlohu v globálnom otepľovaní. Taktiež obsahujú prchavé organické látky, ktoré spôsobujú ďalší problém, a tým je smog. Alebo konkrétnejšie sú spájané s astmou. Technicky, aerosóly sú malé obalené častice v plyne, ktoré sa prirodzene vyskytujú v morskej soli. Pracujú tak, aby odrážali slnečné svetlo a umožňujú tvoriť mraky, čo znamená, že nie sú až také zlé. V skutočnosti však si prírodné aerosóly také dobré, že rušia niektoré z dopadov globálneho otepľovania. Kde je potom problém? Umelé aerosóly sa správajú odlišne od tých prírodných. Čím tmavšia farba umelých aerosólov, tým sú mraky tmavšie a hmlistejšie a prinášajú so sebou veľké búrky namiesto príjemných lejakov.

pixabay.com

Jednorázové kávové poháre

Väčšina z nás nemá ráno čas na to, aby sme si uvarili kávu a dali si ju do pekného cestovného hrnčeka šetrného k životnému prostrediu. Namiesto toho si kúpime kávu z automatu. Keď si do ruky berieme pohár plný horúcej tekutiny, určite ani len netušíme, že až 5000 takýchto pohárov sa len tak vyhodí každú minútu. Kedže káva je horúca, poháre sú uzavreté s polyetylénom a akonáhle sa tieto tégliky uzavrú, už nemôžu byť recyklované bez špeciálnych zariadení. Aby sme sa vyhli 2,5 miliardy vyhodených pohárov denne, skúsme si radšej zobrať svoj vlastný pohár. Takýto kompromis za to stojí, nie?

pixabay.com

Pozri aj: Najväčšie podvody na spotrebiteľoch: Rebríček 14 neskutočne predražených vecí, ktoré aj napriek tomu kupujete každý deň aj vy

interez.sk (Alexandra Geletová), grunge.com

Uložiť článok

Najnovšie články