Foto: Wikimedia.org

Pri mene Nikola Tesla si spomenieme na mnoho vynálezov a patentov, ktoré po sebe zanechal. Je však aj mnoho tých, ktoré sa mu pripisujú neprávom.

V dnešnom svete internetu, kde dokážeme nájsť prakticky všetky informácie, si musíme dávať pozor na to, aké informácie sú pravdivé a aké nie. Internet je totiž mocný nástroj a aj z obyčajného človeka dokáže urobiť žijúceho hrdinu. Jedným z týchto legendami opradených ľudí je aj Nikola Tesla. Samozrejme, ide o vynikajúceho vynálezcu, no nie všetky fakty, ktoré o ňom kolujú, sú zaručene správne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nikola Tesla – vynálezca, inžinier, vizionár. Narodil sa v dnešnom Chorvátsku, po príchode do USA krátko pracoval s Thomasom Edisonom, no keďže sa nepohodli, začal pracovať na svojich projektoch sám. Hviezdu však z neho neurobil len samotný internet, pomohol aj jeho otvorený vzťah k médiám a to, že na rozdiel od ostatných vynálezcov bol kedykoľvek ochotný komentovať alebo vyjadriť sa k akejkoľvek problematike. Tie ho z vďaky glorifikovali na jedného z najvýnimočnejších mužov planéty. Toto sú najčastejšie mýty, ktoré o ňom kolujú.

Vynašiel transformátor

Spoločnosť Ganz v Budapešti bola prvá, ktorá vynašla a použila transformátor už v roku 1878. Tesla bol vtedy ešte v škole a na žiadnom projekte ešte nepracoval. V Budapešti však bol v roku 1880, kedy mohol nápad odpozorovať, pretože bol presvedčený, že striedavý prúd je cesta, ktorou by sa mal uberať aj západný svet. Prvý moderný transformátor však vynašiel William Stanley v roku 1885, pričom šlo vlastne o zdokonalenie pôvodného dizajnu.

wikimedia.org

Vynašiel indukčnú cievku

Objav elektromagnetickej indukcie si pripisuje Angličan Michael Faraday a indukčnú cievku vynašiel v roku 1836 Nicholas Callan, čo bolo dávno predtým, ako sa Tesla vôbec narodil.

Vynašiel reproduktor

Reproduktory, tak ako ich poznáme, vynašli Chester Williams Rice a Edward Kellogg. Ich funkčný prototyp uzrel svetlo sveta v roku 1921 a patentovať si ho dali o štyri roky neskôr. Niekoľko dekád pred týmto úspechom sa s myšlienkou magneticky kontrolovaného reproduktora pohrával aj Werner Von Siemens, čo bolo v čase, keď bol Tesla na základnej škole.

Vynašiel viacfázový striedavý elektrický prúd

Problém s touto verziou nie je v tom, že by na striedavom prúde nikdy nepracoval, práve naopak. Jeho prínos je nespochybniteľný. Často sa však hovorí, že v čase, kedy si takmer celý svet svietil sviečkami, Tesla je človek, ktorému by sme mali ďakovať za druhú priemyselnú revolúciu. Na technológii striedavého prúdu však pracovali viacerí muži, napríklad súčasne s Teslom vymyslel podobný systém aj Talian Galileo Ferraris. Ďalšími sú Charles Bradley, Friedrich Haselwander či William Stanley a Elihu Thomson – každý z nich prispel ku vzniku viacfázového systému. Nemôžeme sa teda tváriť, že to všetko dokázal Tesla sám.

V roku 1917 vynašiel radar

Podobne je to aj s týmto objavom. Na to, aby sme mohli tvrdiť, že Tesla vynašiel radar, by sme museli prehliadnuť prácu nemeckého fyzika Heinricha Hertza, priekopníka v bezdrôtovej komunikácii Guglielma Marconiho a nemeckého vynálezcu Christiana Hulsmeyera, ktorí všetci pracovali v tejto oblasti pred Teslom. Taktiež by sme museli ignorovať Roberta Watsona Watta, ktorí systém po Teslovi zdokonalili.

wikimedia.org

Vynašiel fluorescenčnú lampu

Zatiaľ čo Tesla pracoval na vynáleze, ktorý nazýval fosforeskujúca lampa, Alexandre-Edmond Becquerel bol prvý, ktorý preskúmal tento fenomén v roku 1857. Niektorí hovoria, že prvý bol Edison a iní zasa, že to bol George Inman, ktorý v roku 1934 vynašiel modernú fluorescenčnú lampu. Je ťažké preukázať, kto bol skutočne prvý, pretože sa o tom viedol právny spor. Na koncepte pracovali viacerí, no Inman si zaslúži uznanie za navrhnutie prvého úspešného a praktického dizajnu. Aj keby sa Tesla s týmito vynálezmi pohrával, v tom čase nebol ani zďaleka jediný a v porovnaní s ostatnými neurobil taký veľký kus práce. Tesla však bol významnejší vo vývoji indukčnej lampy, ktorá využívala aj fluorescenciu.

Vynašiel mikrovlnný vysielač

Albert Wallace Hull vynašiel typ magnetrónu – zariadenie, ktoré vyrába vysokofrekvenčné elektromagnetické vlnenie, teda mikrovlny. Tým položil základ mnohým ďalším vynálezom vrátane dnešnej mikrovlnnej rúry či radaru.

Pozri aj: Mal halucinácie, bol posadnutý číslom 3 a potrpel si na hygienu. 9 šokujúcich faktov o Nikola Teslovi, ktoré ste určite nevedeli

edisontechcenter.org, bbc.com
Uložiť článok

Najnovšie články