foto: Jan A R A M van Hooff

Puto medzi človekom a zvieraťom môže byť veľmi silné. Ako veľmi, vás presvedčí táto samica šimpanza a holandský primatológ.

Predstavujeme vám 59 ročnú samicu šimpanza menom Mama, ktorá bola náčelníčka kolónie v zoologickej záhrade Royal Burgers Zoo v holandskom meste Arnhem. Práve táto kolónia je známa vďaka priekopníckemu výskumu, ktorý zahŕňal správanie šimpanzov, čoho výsledkom je aj kniha Fransa de Waala s názvom Chimpanzee Politics (Šimpanzia politika).

V apríli roku 2016 to už s Mamou nevyzeralo príliš dobre, bola chorá a odmietala jesť. O tejto smutnej správe sa dozvedel aj Jan van Hooff – spoluzakladateľ kolónie a profesor behaviorálnej biológie. Rozhodol sa preto Mamu navštíviť a vzdať jej poslednú úctu. Profesor ju poznal už od roku 1972 a teda niet divu, že medzi nimi vzniklo hlboké puto.

Spočiatku slabá šimpanzia samica Mama, ktorá už zdanlivo akceptovala, že sa blíži jej koniec, nespoznala svojho „starého” kamaráta. Akonáhle si ale uvedomila, že je to jej priateľ Jan, prejavovala krásne emócie. Mama sa veľmi potešila jeho prítomnosti a začala sa k nemu načahovať, hladiť ho vo vlasoch a objímať. Mama zomrela o týždeň na to.

Pozrite si aj toto dojemné a srdcervúce video, ktoré je dôkazom toho, aké krásne puto môže vzniknúť medzi ľuďmi a zvieratami

Pozri aj: Čínski farmári objavili na poli kompletnú kostru mýtického draka. Mnohí obyvatelia veria že je skutočná, my v tom však máme jasno

boredpanda.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )