list25.com

Máte radi psy? Súhlasíte s tým, že sa niektoré psie plemená označujú za rizikové a nebezpečné? Alebo ste skôr toho názoru, že najdôležitejším faktorom je výcvik a prístup majiteľa?

Pes je už celé tisícročia najlepším priateľom človeka a za tento čas sa ľudstvu podarilo vyšľachtiť už nespočetne veľa plemien. Niektoré z nich sú označované za nebezpečné a rizikové – je však nefér označiť akéhokoľvek psa za nebezpečného len na základe jeho plemena, pretože najdôležitejšiu rolu hrá výchova, tréning a majiteľ. Nemôžeme ale poprieť, že niektoré plemená majú predispozície na to, aby ublížili človeku (v prípade, že ich majiteľ nesprávne vychová, samozrejme). A niektoré z nich sú nebezpečné hlavne preto, že vás môžu svojou váhou pridusiť, keď sa rozhodnú pritúliť alebo vás omylom priľahnú pri hre. 

Tosa inu

list25.com

Tosa inu (alebo tiež japonská doga) je na prvý pohľad obrovský, desivý pes, ktorého váha sa môže pohybovať medzi 40 až 70 kilogramov a jeho výška v kohútiku medzi 50 – 60 centimetrov. Pôvodne bol vyšľachtený na použitie v psích zápasoch, dnes je z neho však skvelý strážny pes, ktorý je prítulný k členom svojej rodiny.

Americký bandog

list25.com

Tento neuveriteľne silný pes vznikol ako výsledok kríženia medzi pitbull teriérom a neapolitánskym mastifom. Používal sa najmä ako strážny pes a bohužiaľ, objavili sa aj prípady, kedy ho použili ako bojového psa.

Cane Corso

list25.com 

Cane Corso je silný, svalnatý pes, ktorý môže vážiť okolo 40 – 70 kilogramov. Je to skvelý, strážny pes, ktorý nezaútočí, kým mu človek nedá dôvod.

Bulteriér

list25.com 

Bulteriér je známy najmä vďaka svojej veľkej, oválne tvarovanej hlave. Jedná sa o výnimočne silné psy, ktoré ale nie sú extra agresívne a sú skôr spoločenské. I napriek tomu ale majú tendenciu zapájať sa do konfliktov.

Rodézsky ridgeback

list25.com 

Toto plemeno pochádza pôvodne z Afriky a potrebuje starostlivý a trpezlivý výcvik. Je lojálny a inteligentný.

Argentínska doga

list25.com 

Argentínska doga je veľký, svalnatý pes vyšľachtený v Argentíne a používal sa na lov diviakov či púm. Voči ľuďom by nemal byť agresívny a podobne ako mnoho ďalších psov má silný ochranársky pud.

Búrsky buldog

list25.com 

Búrsky buldog bol vyšľachtený v Juhoafrickej republike ako strážny pes. Stráži si svoje teritórium a sú lojálny a ochranársky voči svojim rodinám.

Gull dong

list25.com 

Gull dong je extrémne silný pes, ktorý bol pôvodne vyšľachtený špeciálne k zápasníckym účelom. Je vytrvalý, ale nie je to dobrý spoločník – ťažko sa ovláda a má tendenciu byť agresívny k neznámym ľuďom.

Basendži

list25.com

Basendži pochádza so Strednej Afriky a je známy tým, že nevie štekať – keď sa bojí, dokáže vydať krátky zvuk. K neznámym sa správa opatrne, ale v rodine môže byť milý, spoločenský pes.

Svätobernardský pes

list25.com

Tento veľký, plyšáka pripomínajúci pes patrí medzi tých, ktorý sú nebezpečný asi len tým, že by vás mohli udusiť svojou váhou – dosahuje totiž až okolo 90 kilogramov. Toto plemeno bolo vyšľachtené v Alpách a používal sa ako záchranársky pes. Je priateľský a potrebuje veľa pohybu.

Americký buldog

list25.com 

Americký buldog je mohutný pes, ktorý je pri správnej výchove priateľský, a príjemný spoločník, i keď môže preukazovať znaky tvrdohlavosti.

Nemecká doga

list25.com 

Jedná sa o majestátneho, veľkého psa, ktorý bol pôvodne vyšľachtený za účelom lovenia divej zvery v Nemecku. Je náročnejší na výchovu a potrebuje priestor na život (vzhľadom na svoju veľkosť), má ale dobrý vzťah k deťom a je inteligentný.

Brazílska fila

list25.com

Ako už podľa názvu iste viete, jedná sa o plemeno vyšľachtené v Brazílii. Má dobré stopovacie schopnosti, ale zároveň agresívnu povahu. V niektorých krajinách je jeho chov zakázaný a je zaradený medzi bojové psy. Je to ale odvážny pes, ktorý je lojálny voči svojmu majiteľovi.

Kanárska doga

list25.com

Meno tohoto plemena v španielčine znie Perro de Presa Canario, čo sa dá preložiť asi ako kanársky chytací pes. Pokiaľ nemá správny výcvik, môže byť agresívny a nebezpečný, preto by sa prvomajitelia mali poradiť so skúseným trénerom.

Akita Inu

list25.com 

Toto plemeno pochádza z Japonska. Sú to silné, dominantné psy, ktoré sú síce prítulné k rodinným príslušníkom, ale chladné voči cudzincom a chránia si svoje teritórium.

Boxer

list25.com 

Nemecký boxer je skvelý strážny aj rodinný pes. Je odvážny a verný a jeho prudká povaha môže byť ukočírovaná správnou výchovou.

Vlčiak

list25.com 

Vlčiaky sú vďaka svojmu pôvodu (vznikli krížením medzi psom a vlkom) nepredvídateľné a pomerne náročné na výchovu. Sú to ale skvelé strážne psy a sú dobrými spoločníkmi, ak sa s ich tréningom začne dostatočne skoro.

Čau-čau

list25.com

Tento psík je pôvodom z Číny a váži okolo 30 kilogramov. Je väčšinou samotársky, nezávislý a neverí cudzím ľuďom, ale je extrémne ochranársky voči svojmu pánovi. Potrebujú každý deň nejakú fyzickú aktivitu.

Doberman

list25.com 

Doberman je považovaný za najvhodnejšieho strážneho psa – a to najmä vďaka svojej ostražitosti, inteligencií a skutočnosti, že útočia len vtedy, ak majú pocit, že rodina a územie sú v ohrození. Sú ale agresívni voči cudzincom a iným psom.

Husky

list25.com 

Tieto psy sú v severných oblastiach používané do psích záprahov. Majú predátorské inštinkty, preto môžu byť nebezpečné pre menšie zvieratá, ale voči ľuďom sú priateľské a prítulné. Jedná sa taktiež o veľmi inteligentné a spoločenské psy.

Aljašský malamut

list25.com 

Toto plemeno potrebuje veľa fyzickej aktivity, pretože keď sa nudí, má tendenciu stať sa deštruktívnym (zrejme najmä vďaka jeho veľkosti), preto je vhodnejší pre aktívnych ľudí. Inak je to ale veľmi spoločenský, priateľský pes, ktorý má rád deti a nie je veľmi vhodný na post strážneho psa. Vyznačuje sa aj nezávislosťou a preto môže byť trochu náročnejší na tréning.

Rotvajler

list25.com 

Rotvajler je mocný pes s dobre vyvinutými inštinktmi na stráženie a akékoľvek agresívne správanie je väčšinou výsledkom nezodpovedného majiteľa, zlej výchovy a zlého zaobchádzania. Jeho sila je ale v každom prípade niečo, čo by sa za žiadnych okolností nemalo prehliadať.

Nemecký ovčiak

list25.com 

Tieto psy sú známe svojou inteligenciou, ostražitosťou a odvahou – a toto všetko sú vlastnosti, pre ktoré sú často policajnými psami. Treba ale postupovať opatrne, pretože ak nie sú správne socializovaní, môžu sa stať až príliš ochranárski voči svojej rodine a to môže viesť k útokom.

Pitbull

list25.com

Existuje viac druhov pitbullov, ktoré sa od seba vzhľadom môžu líšiť. Tieto psy boli v minulosti používané na boj a v súčasnosti je ich plemeno považované za jedno z najnebezpečnejších. Sú oddané svojmu pánovi.

Kaukazský ovčiak

list25.com 

Tento pes bol používaný na ochranu stád. Je spoľahlivý a nemali by s ním byť problémy, pokiaľ má správny výcvik. V opačnom prípade môže byť agresívny a nezvládateľný – najmä voči ľuďom, ktorých nepozná, keďže má silnú potrebu ochraňovať.

Pozri aj: Vyšľachtili ho pre armádu. Jeden z najlepších psov sveta pochádza zo Slovenska

list25.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy