imdb

V žánri sci-fi je ťažké vytvoriť príbeh, ktorý je zaujímavý a napínavý, pričom prináša posolstvo a zároveň je na vysokej úrovni, neobsahuje logické chyby alebo sa rovno drží vedeckých zákonov. Týmto filmom sa to však podarilo.

Jeden z najväčších dôvodov, prečo sú sci-fi filmy tak veľmi obľúbené je práve to, že ponúkajú útek z reality. Prinášajú odlišné svety a odlišné pohľady na každodenné veci. Otvárajú nám brány fantázie a večne prinášajú otázku „čo ak?“. Sci-fi je však ťažký žáner na spracovanie.

Najlepšie scifi filmy

Pri snahe ohurovať a pri vymýšľaní odlišných svetov je veľmi jednoduché skĺznuť do popisovania vecí, ktoré sú čistými výmyslami a vytvoriť kopu logických chýb. A zase naopak, pri snahe o neomylnosť, je ťažké ohúriť. Výsledkom je potom kvantum nekvalitných sci-fi filmov. Toto je zoznam sci-fi filmov, ktoré pravdaže poväčšine nie sú reálne, čo už vyplýva zo samotného žánru, ale napriek tomu sa im podarilo spojiť kvalitné spracovanie a zároveň nepodceňovať inteligenciu a vedomosti divákov.

20. Zdrojový kód (2011)

Kapitán Colter Stevens sa v rámci experimentu s názvom zdrojový kód ocitá v tele iného muža, nachádzajúceho sa v Chicagskom prímestskom vlaku, ktorý za osem minút vybuchne. Jeho úlohou je zistiť identitu atentátnika a vďaka tomu zabrániť ďalšiemu atentátu, ktorý tento muž plánuje. Napriek tomu, že zdrojový kód ho dokáže vyslať do toho istého úseku viackrát než len raz, času sa vždy sa aj tak vždy zdá byť primálo. Čo robí tento film zaujímavým je práve to, že v rámci skupiny filmov o cestovaní v čase, prináša nový zaujímavý a odlišný pohľad na túto teóriu.

19. Predestination (2014)

Predestination je zrejme ten najjednoduchší film na pochopenie, ktorý sa nachádza na tomto zozname. To však ani zďaleka neznamená, že je jednoduchý a nevyžaduje si zvýšenú pozornosť pri sledovaní. Tento film podľa poviedky „Všetky tvoje tiene“ od Roberta A.Heinleima je veľmi jednoducho povedané naháňačka v čase. Tajný agent sa stretáva so svojim mladším ja, aby mu pomohlo chytiť zločinca.

18. Moon (2009)

Na prvý pohľad má tento film vskutku nezaujímavý námet. Sleduje muža, ktorý strávil 3 roky na mesiaci, počas jeho posledných dvoch týždňov pobytu. To, ako sa teší na svoju rodinu a na zem, ale aj jeho zdravotný stav, ktorý privodí nečakané udalosti. Práve na pozadí týchto nečakaných udalostí sa tento film dotýka tak ako psychologických, tak rovno aj filozofických otázok.

17. Gravitácia (2013)

Tento film jednoznačne ulahodí očiam a potrápi nervy. Esteticky atraktívny a strhujúco spracovaný film s hviezdnymi menami a výkonmi sa pomedzi to pohráva aj s myšlienkou zanedbateľnosti človeka v nekonečnom vesmíre. Jeho hlavní aktéri sa totižto s panikou ocitnú mimo lode, unášaní beztiažovým stavom, odrezaní od prístrojov a kontaktu, nechtiac putujúc vesmírom stále ďalej a ďalej od domova.

16. Dvanásť opíc (1995)

V roku 2025 ľudia žijú ako krtkovia pod zemou. Dôvodom toho je vírus, ktorý bol vypustený do ovzdušia v rokoch 1996-1997. Rozhodnú sa teda do minulosti nedobrovoľne vyslať ľudí z radov väzňov. Títo väzni však nemajú za úlohu zastaviť nákazu, ale iba zbierať o nej informácie, aby ich po návrate mohli dať vedcom, aby vynašli protilátku a ľudstvo sa mohlo vrátiť na povrch. Tento film obsahuje aj zaujímavé vzťahy medzi aktérmi a celkovo sa cez koncept cestovania v časte zaoberá otázkou subjektivity ľudských spomienok.

15. Gattaca (1997)

V roku 1997 ešte sci-fi, dnes už je to vec, do istej miery uskutočniteľná a stále viac a viac preskúmaná. Tento príbeh sa pozerá na budúcnosť vedenú eugenikmi. Budúcnosť, v ktorej sú deti splodené cez génovú manipuláciu tak, aby im boli zabezpečené tie najlepšie vlastnosti ich rodičov. Hlavný hrdina Vincent Freeman bol splodený mimo tohto programu. Príbeh sleduje jeho boj s genetickou diskrimináciou v spoločnosti perfektných ľudí a jeho snahu dosiahnuť svoj sen, ktorý je mu však kvôli jeho pôvodu odoprený.

14. Blade Runner (1982)

Tento film, voľne založený na knihe od Philipa K. Dicka, sa s jemne provokatívnym scenárom sa stal vo svojej dobe senzáciou a veľmi rýchlo z neho vyrástol jeden z najkultovejších filmov žánru sci-fi. Priniesol kvalitne spracovaný pohľad na budúcnosť, kde roboti slúžia ľudom. Spoločnosti Tyrell sa podarilo vytvoriť humanoidné stroje takmer na nerozpoznanie od ľudí. Tak veľmi ľudom podobné, až nadobudli dostatok vedomia na to, aby sa vzbúrili. Od tej doby bolo ich používanie na Zemi zakázané a tak boli replikanti používaní čisto iba ako otroci v mimozemských kolóniách. Na pacifikovanie búriacich sa robotov boli založené špeciálne komandá „blade runners“. Šiestim replikantom sa však podarilo dostať sa na Zem a ukryli sa niekde v Los Angeles. Zaslúžilý vyhorený veterán, člen blade runners, sa rozhodne zobrať tento posledný kšeft.

13. Návrat do budúcnosti (1985)

Jedna z finančne najúspešnejších sérii filmov všetkých čias, priniesla svojho času netradičný nápad na sci-fi film. Ikonická postava Marty McFly cestuje cez stroj času, ktorý vymyslel jeho kamarát Doc Brown, do minulosti. Tu nastáva problém a to ten, že sa musí stať strojcom vlastného šťastia. Totižto jeho príchod zmení dianie do takej miery, že jeho rodičia sa vôbec do seba nezaľúbia a tak musí zariadiť aby sa jeho narodenie vôbec stalo. No a potom mu zostáva už len jedna maličkosť, ktorú musí vykonať a to vrátiť sa späť do budúcnosti.

12. Donnie Darko (2001)

Donnie Darko je priam definíciou netradičného filmu. Pochopiť ho na prvýkrát je takmer nemožné. Vezme vás na psychologickú púť predstavivosťou chlapca, ktorý trpí halucináciami. Budete súčasťou prežívania tohto nespoľahlivého rozprávača, ktorý prežíva mnohé príbehy ako svoje vlastné a ktorý ma kamaráta menom Frank. No ešte jedna malá poznámka, Frank je plyšový zajac s postavou človeka.

11. Interstellar (2014)

Veci, ktoré sa diali v tomto filme a ich spracovanie vzbudili veľa otázok verejnosti a priniesli veľkú debatu o tom, ako veľmi vedecky korektný tento film je. Interestellar sa opiera o veľa teórií a hypotéz, pravdaže stále je to sci-fi film a nemôžeme ho pokladať za perfektný. Okrem toho Interstellar aj veľmi intímne zobrazuje rodinné hodnoty a ich dôležitosť. Vdovec, otec dvoch detí je vybraný na misiu do cudzej galaxie, kde hľadá nové miesto pre ľudstvo, keďže nastal čas opustiť planétu, ktorú sme si sami zničili.

10. Prvý kontakt (2016)

Veľa filmov sa pýta: “Čo ak prídu mimozemšťania a budú nás chcieť zničiť?“ Prvý kontakt sa radšej pýta: „Čo ak sa budú najskôr chcieť s nami dorozumieť?“ Sleduje expertku na lingvistiku Louise Banks. Film zachytáva strach z nepoznaného a balansovanie na tenkej hrane dorozumievania sa medzi odlišnými druhmi a fundamentálne odlišnými jazykmi, kde neustále hrozí možnosť potenciálne katastrofálneho výberu znakov. Hlavne, keď ako ľudia máme často problémy komunikovať aj medzi sebou a v rovnakom jazyku. Tento film sa taktiež zaujíma aj o rodinné hodnoty a to na pozadí toho, ako matka uprednostní svoje poslanie voči celému ľudstvu na úkor svojej vlastnej dcéry.

9. Potomkovia ľudí (2006)

Zasadený do blízkej budúcnosti a to roku 2027, tento film prináša dystopický stav spoločnosti, v ktorej sa ženy stali neplodnými. Populácia starne a svet sa obracia hore nohami. Veľká Británia je jedno z posledných miest na zemi, ktoré je pod ako tak stabilnou vládou. Theo je byrokrat z Londýna, ktorému je už všetko jedno a pasívne čaká na svoj koniec. Unesú ho však maskovaní muži a ocitne sa tvárou tvár svojej bývalej láske, ktorá má naňho netradičnú prosbu. Chce, aby prepravil veľmi dôležité dievča, menom Kee za hranice Veľkej Británie. Kee je totižto v ôsmom mesiaci tehotenstva a práve kvôli tomuto zázraku ju chcú získať všetky strany konfliktu. Režisér Alfonso Cuarón však prehlasuje, že okrem napínavo spracovanej naháňačky má tento film hovoriť aj o tom, aby sme spomalili a uvedomili si, ako sa správame k sebe a predovšetkým k tejto planéte.

8. Ona (2013)

Film Ona ponúka esteticky zaujímavo spracovaný príbeh lásky, ktorá je, čo sa týka dialógov, ako každá iná, na ktorý sa jednoducho príjemne pozerá. On je ostýchavý citlivý muž so zlomeným srdcom. Ona je umelá inteligencia. Theodore z Los Angeles si po rozpade dlhoročného vzťahu kúpi nový operačný systém, o ktorom jeho výrobcovia tvrdia, že je to plne unikátna a intuitívna bytosť. Jeho operačný systém sa volá Samantha a má veľmi príjemný hlas. Mnohí kritici potvrdili, že výber hlasu Scarlett Johanssonovej bol veľmi šťastnou voľbou. Okrem toho tento príbeh netradičnej lásky pokladá komplexnú otázku možnosti lásky ku neživému, tak isto ako sa pohráva aj s ideou umelej inteligencie.

7. Solaris (1972)

Aj keď sa nám efekty použite v tomto filme vzhľadom na rok, v ktorom bol natočený, môžu zdať priam až komické, vôbec nič neuberajú na kredibilite tohto veľdiela od známeho ruského režiséra Andreja Tarkovsijho. Ak by vám predsa len vadili, Solaris bol natočený znova, a to v roku 2002. Samotný príbeh sleduje psychológa Krisa Kelvina, ktorý je vyslaný na vesmírnu stanicu obiehajúcu okolo planéty Solaris, kde má vyšetriť záhadnú smrť lekára, takisto ako ešte záhadnejšie psychické problémy kozmonautov.

6. Počiatok (2010)

Tento film, ktorý ozaj otriasol filmovým svetom, snáď ani netreba predstavovať. Film s hviezdnym obsadením, ktorý vás vezme na rôzne miesta, ale čo je najdôležitejšie, vezme vás tam cez svet snov. Dom Cobb, kriminálnik špecializujúci sa na podvedomie a konštruovanie prostredí snov, zostaví tím expertov na jeho posledný záťah, ktorý mu má priniesť späť všetko, čo stratil práve kvôli svojej profesii.

5. Protichodná farba (2013)

Protichodná farba je tvrdý oriešok. Vyžaduje si ostrú pozornosť. Dvaja ľudia zmietaní silami väčšími, než sú oni sami sa snažia poskladať úlomky ich životov v tomto filme páchnucom surrealizmom. Pri ich pátraní po bezpečnom útočišti si uvedomíte, že koniec koncov tento film, obsahujúci aj prvky psychologického trileru, nie je až tak sci-fi, ako skôr veľmi zvláštny romantický príbeh.

4.Matrix (1999)

Fenomén Matrix je taktiež veľkým hráčom v dnešnej pop kultúre a málokomu ho treba predstavovať. Film, ktorého hlavný koncept je otázka virtuálnej reality, okrem výborného spracovania a ikonických scén priniesol na svetlo sveta aj mnoho otázok o technike, o tom čo si myslíme, že je realita, či o samotnom zmysle ľudského života.

3. Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004)

Predstavte si, že by ste si mohli jednoducho vymazať všetky spomienky, úplne vyčistiť hlavu a začať od znova. Presne tomuto sa v experimentálnom laboratóriu podrobí excentrická, výbušná a nespútaná Clementine. Chce začať znova a tak si vymaže spomienky na jej lásku s Joelom, osamelým a nesmelým chlapíkom, ktorému Clementine zmenila život. Joel sa devastovaný rozhodne pre to isté, jeho proces však nebude úspešný. Tento film sa javí predovšetkým ako romantická dráma, no však to, ako bol koncept mazania spomienok spracovaný, necháva diváka zamotaného v spleti teórií a tento film právoplatne prehlasuje za sci-fi.

2. Primer (2004)

Tento film rozoberá nebezpečenstvo toho, keď sa človek zahráva s niečím, čo sám nedokáže pochopiť. Štyria kamaráti, amatérski vynálezcovia, chcú vytvoriť jednoduchý vynález, vytvoria však niečo, čo vôbec nečakali a čomu nevedia pochopiť. Podobne ťažko sa chápe aj tomuto filmu a málokomu sa to podarí na jeden pokus.

1.2001: Vesmírna odysea

Filozofická filmová opera, či ohromujúca sci-fi symfónia sú len dve z mnohých pomenovaní tohto veľdiela z rúk majstra Stanleyho Kubricka. Na samotnom scenári s ním spolupracoval aj Arthur C. Clarke, autor poviedky „The Sentinel“ na ktorej je tento film založený. Tento zoznam by sa bez tohto filmu jednoznačne nezaobišiel. Vesmírna odysea má na svoju dobu nevídané efekty a svojim príchodom úplne zmenila a výrazne posunula celý žáner sci-fi. Popri majstrovstve v efektoch či réžii nezaostáva ani hlavná myšlienka. Tento film, rozdelený do štyroch častí, rieši otázky existencie a evolúcie. Ak vám to načrtnutie hlavnej myšlienky ešte neprezradilo, tento film jednoznačne nepatrí k tým ľahšie pochopiteľným.

Pozri aj: 10 najlepších filmov, ktoré by si si mal pozrieť, ak si introvert

interez.sk (Mária S.), thecinemaholic.com
Uložiť článok

Najnovšie články