foto: BrightSide

Naďa / / Série
Môžeme mať niekoľko titulov z vysokých škôl, skvelé vzdelanie, no na niektoré otázky zo života nevieme odpovedať. Dokonca sa stáva, že odpoveď by nás aj zaujímala, no sme leniví ju vôbec hľadať.

Deti sa neustále pýtajú svojich rodičov rôzne zaujímavé otázky, na ktoré im nevedia dať odpoveď. Tí väčšinou hľadajú odpoveď na internete, aby mohli podať správnu odpoveď. Mnohí ľudia sú však leniví odpovede hľadať, aj keď ich odpoveď zaujíma. Toto je 19 zaujímavých vecí, na ktoré sme leniví vyhľadávať odpovede.

Prečo máme husiu kožu?

pixabay.com

Zaujímali ste sa niekedy o to, prečo má človek občas husiu kožu? Ak áno a nedostali ste odpoveď, existuje na to jednoduché vysvetlenie. Ľudia „zdedili“ husiu kožu po zvieratách. Husia koža napomáha zúženiu vlasových folikulov, vďaka čomu sa zvieratá dokážu lepšie zahriať. Počas chladného obdobia či v emocionálnych situáciách máme takisto husiu kožu, a to najmä z toho dôvodu, že sa nám do tela vyplavuje adrenalín, ktorý ju spôsobuje.

Prečo sa nám zdá náš hlas úplne iný na nahrávkach?

pixabay.com

Skúšali ste sa už niekedy nakrúcať kamerou či nahrávať pomocou diktafónu? Určite sa vám pri opätovnom počúvaní nahrávky zdalo, že to, čo počujete, určite nie je váš hlas. Dôvod, prečo je to tak, je veľmi jednoduchý. Keď počúvame nahrávku, počujeme náš hlas len zvonku, rovnako ako ho počujú aj ostatní okolo nás. Keď sa však počujeme, ako rozprávame, náš hlas počujeme dvojako. Aj zvonka aj zvnútra. Kosti majú tendenciu posilňovať vibrácie nášho hlasu, a preto sa nám môže zdať, že náš hlas je položený nižšie, ako v skutočnosti je.

Prečo náš začne bolieť hlava, keď sa napijeme veľmi rýchlo studenej vody alebo zjeme rýchlo studené jedlo?

pixabay.com

Pravdepodobne sa vám to už niekoľkokrát stalo a to najmä v lete. Kúpili ste si zmrzlinu alebo studený nápoj a rýchlo ste ho vypili. O pár sekúnd prišla z ničoho nič veľká bolesť hlavy. Dôvod je ten, že cievy reagujú na studený nápoj či jedlo tak, že sa zúžia a vy tak následne cítite ostrú bolesť hlavy.

Prečo sa naša pokožka pri opaľovaní opáli, ale vlasy vyblednú?

pixabay.com

V oboch prípadoch slnko pôsobí na melanín, ktorý je zodpovedný za farbu pokožky aj vlasov. Rozdiel je v tom, že vlasy v porovnaní s pokožkou nežijú. Keď sú vlasy vystavené slnku, pigment sa stráca a nemá sa odkiaľ doplniť. Koža zas naopak odpovedá na slnko výraznejším doplňovaním melanínu.

Prečo pre deti plynie čas pomalšie?

pixabay.com

Pravdepodobne je to preto, že dieťa si musí zapamätať viac udalostí. Deti sa v útlom veku oboznamujú s okolitým svetom a ich pamäť musí zbierať omnoho viac informácií. Rok pre jedno dieťa „obsahuje“ viac udalostí ako rok dospelého.

Prečo nie je našim očiam zima?

pixabay.com

V našich očiach sa nenachádzajú receptory teploty, ktoré by signalizovali, že im je zima. Okrem toho najväčšia časť oka je vo vnútri lebky a je ohrievaná prietokom krvi vo vnútri.

Prečo zatvárame oči, keď jeme citrón?

wikimedia.org

Tento reflex sme pravdepodobne získali od našich predkov. Naše oči sú zatvorené z toho dôvodu, aby sa zabránilo vniknutiu kyslej citrónovej šťavy do oka. To by mohlo spôsobiť poškodenie očí.

Prečo mestské holuby nesedia na stromoch?

wikimedia.org

Holuby v mestách majú prirodzený zvyk zosadnúť na chodníky, cesty, kamene či na priestranstvá, kde nie sú stromy. Síce im štruktúra ich končatín dáva možnosť sedieť na stromoch, nejako sa im vyhýbajú.

Prečo je prach na čiernom pozadí biely a na bielom pozadí čierny?

wikimedia.org

Skutočný prach je sivý, no jeho skutočnú farbu vidieť nemôžeme, pretože je zložený z maličkých častíc. Môžeme ho vidieť len vtedy, ak sa usadí na nejakej tmavej alebo bledej farbe.

Prečo si medvedíky čistotné umývajú jedlo?

wikimedia.org

Medvedíky čistotné získavajú svoju potravu z vody a okolia, takže vo vnútri môžu byť rôzne slimáky a riasy, ktorých sa potrebujú zbaviť. Práve preto si svoju potravu neustále čistia.

Prečo vtáky lietajú v kŕdľoch do tvaru V?

pxhere.com

V prvom rade je táto „formácia“ vytvorená najmä kvôli šetreniu energie. Vtáky, ktoré lietajú v prednej časti vytvárajú vzduchové víry krídlami, vďaka čomu môžu vtáky v zadnej časti oddychovať. Druhý dôvod je ten, že táto forma dokáže všetkým vtákom naraz „povedať“, kto je vodca.

Prečo ježko nosí na svojom chrbáte jablká?

pixabay.com

Táto informácia nie je nič viac ako mýtus z rozprávok pre deti. Tieto zvieratá nemajú vôbec záujem o zeleninu či ovocie, radšej si pochutia na slimákoch či inom hmyze.

Prečo občas počujeme „hudbu“ z potoka alebo rieky?

pexels.com

Zvuk, ktorý počuť z nejakého potoka alebo rieky, sa objaví, keď sú vzduchové bubliny zachytávané prúdom vody a potom sa trhajú. Práve to prináša k nám do uší zaujímavé zvuky.

Prečo máme „pohybovú chorobu“ počas jazdenia v dopravnom prostriedku?

maxpixel.freegreatpicture.com

Túto „chorobu“ môžeme mať najmä vtedy, keď náš mozog dostáva protichodné informácie z rôznych častí nášho tela. Napríklad ak ste na lodi, vaše vnútorné ucho cíti pohyb vlny, ale vaše oči ju nevidia. Mozog sa snaží, aby tieto dva odlišné pocity nejako spolu súviseli a vy ste z toho zmätení.

Prečo sa hodinové ručičky pohybujú z pravej strany do ľavej?

pexels.com

Všetko sa to začalo slnečnými hodinami, ktoré boli na svete úplne prvé. Slnečná verzia mala stĺp, ktorý vytváral tieň. Tento tieň sa pohyboval rovnako ako slnko na oblohe počas dňa. Mechanická verzia hodín bola vynájdená až neskôr, no tento pohyb si zanechali.

Prečo je prstenník využívaný na krvné testy?

wikimedia.org

Palce a malíčky sú veľmi úzko spojené so zápästím, takže ak dostanete infekciu, veľmi jednoducho by sa dostala do ramena. V dôsledku toho sa odporúča brať krv práve zo všetkých iných prstov, okrem týchto dvoch. Prstenník je však využívaný najčastejšie, a to kvôli tomu, že je menej bolestivý. Pracuje menej, ako iné prsty a má tenšiu kožu.

Dokážete vyriešiť tento obrázkový test? Ak áno, môžete dostať prácu v Google

Hádanka znie takto: Na obrázku je 25 koní. Aký je minimálny počet pretekov potrebných na identifikáciu 3 najrýchlejších koní? Naraz môže pretekať 5 koní a nemáte pri sebe žiadne hodinky.

Na odpoveď musíte svoj mozog namáhať trochu viac. Riešenie znie, že je potrebných 7 pretekov na to, aby ste našli 3 najrýchlejšie kone.

Akí dobrí ste v matematike?

Hádanka znie: Peter má tri deti, ktorých spoločný vek po vynásobení je 36 rokov. Súčet ich veku je rovnaký počet, ako počet pív, ktoré vypili Peter a jeho kamarát. Posledná indícia znie, že Petrove najstaršie dieťa nosí červený klobúk. Koľko rokov má každé Petrove dieťa?

Odpoveď na hádanku: Na papier si napíšte všetky možné kombinácie troch čísel, ktoré by vám mohli dávať po vynásobení číslo 36. Kombinácia 9,2,2 a 6,6,1 sú jediné kombinácie, ktorých súčet je rovnaký a to 13. Petrov kamarát vie číslo pív, ktoré vypili. Ak sa teda nevie rozhodnúť, aké staré sú Petrove deti, uvažuje práve nad týmito dvomi kombináciami. Ako sme však videli vyššie, jedno z nich nosí červený klobúk, čo znamená, že je staršie, ako tie ostatné. Správna kombinácia je teda 2, 2 a 9.

Kam mizne odpad z toalety v lietadle?

pixabay.com

Keď stlačíte splachovacie tlačidlo v lietadle, otvorí sa ventil a obsah sa vysype do misky. Jedna skladovacia nádoba, ktorá je v lietadle, môže mať až 75 kg odpadu. Hneď potom, ako lietadlo pristane, služobný vozík odstráni odpad z nádrže.

Pozri aj: Najmodernejší robot na svete v živom vysielaní varoval ľudstvo. Roboti sú inteligentnejší a ovládnu ľudstvo

brightside.me
0
Komentovať (0)