Pixabay

Mária S. / / News
Dnes je deň učiteľov, skúsme sa preto zastaviť a poďakovať učiteľom, ktorí si to zaslúžia a ktorí nás formovali a inšpirovali v najkritickejších obdobiach našich životov.

Vo svojom živote ste, pravdaže, najviac potrápili svojich rodičov. Hneď za nimi na druhom mieste sa zrejme umiestnili práve vaši učitelia. Títo krásnym spôsobom naivní ľudia, ktorí veria, že z nás vychovajú mladých zmýšľajúcich a kultivovaných ľudí, dnes slávia svoj deň. Aj keď možno máte pocit, že váš vzťah s učiteľmi je vzájomné sústavné ničenie života, raz sa zastavíte a spomeniete si na to všetko dobré, čo vám dali.

Tejto dôležitej a krásnej profesii sa však všeobecne, o to viac v tejto krajine, nedostáva ani slušného finančného ohodnotenia, čo je, pravdaže, značne demotivujúce. Preto by sa tým z nich, ktorí si to úprimne zaslúžia, zišlo aspoň trošku slovného ohodnotenia, a to najviac od tých, pre ktorých to robia, čiže od nás.

Každý učiteľ je iný a nájdu sa aj takí, ktorí by nemali byť ani pripustení k deťom či mládeži a vypadnú z nich aj vety typu: “Ja tu nie som na to, aby som ti to vysvetľoval!“ Predsa len na druhej strane existujú aj takí, ktorí nás skutočne formovali a inšpirovali. Zamyslite sa teda nad týmito vecami, ktoré pre nás robia každý deň, nad učiteľmi, ktorí ich spĺňajú a obnovte v nich dnes či v najbližšie dni lásku a motiváciu k ich povolaniu.


Poďakujte za to, že vám ukázali, v čom ste dobrí. Možno vám predtým nikto nepovedal alebo nemal šancu si všimnúť, že ste na niečo talentovaní, často práve učitelia sú tí, čo v nás objavujú veci, poukazujú na ne a vedú nás k ich zveľaďovaniu.


Za to, že nás vyťahovali z našich komfortných zón. Ukázali nám, že veda môže byť zábava, že matematika sa dá pochopiť či vás donútili na literatúre čítať diela, ktoré vám zmenili život. Ničili vaše predpoklady toho, čo je zábavné a komfortné. Na druhej strane nám narúšali komfort aj tým, že nám zadávali úlohy, ktoré nám často boli proti srsti, ale naučili nás nimi potrebné informácie, ale aj to, že v živote často budeme musieť vykonať veci, ktoré nespadajú do našich zón komfortu.


Poďakujte učiteľovi, ktorý je prísny, ale zo správnych dôvodov. Takému, ktorý vám nedovolí odfláknuť prácu, ale vyžaduje vysoký štandard. Nerobí to však pre to, že by sa nudil a chcel vám zle, ale robí to pre vás, aby ste si zvykli na vysoký štandard a boli najlepšími, akými v dnešnom večne súťaživom svete môžete byť. Okrem toho, nie je ľahké byť ten nenávidený a o to viac poteší vedieť, že tá nenávisť väčšiny stojí za to a že naozaj prináša výsledky.

pexels

Poďakujte za to, že vám niekedy niečo vysvetľujú aj päťkrát. Či už ste nepočúvali, alebo jednoducho máte problém učivu pochopiť, sú tu pre to, aby vám to vysvetlili a poteší ich, že túžite učivu pochopiť, namiesto toho, aby ste len kývali hlavou, ignorovali a potom plakali po písomke.


Poďakujte učiteľom, ktorí vás nútili rozmýšľať. Nezahlcovali vás poučkami, ale nútili, aby ste na veci prišli sami. Taktiež takým, ktorí vám nezadávali otupné úlohy na jedno kopyto, ale také, ktoré vás zaujali a naozaj posúvali vpred.


Jednoducho za to, že sa na vás ešte nevykašľali nech ste akokoľvek tupí, či drzí. Taktiež za to, že často nepovolia ani pri tvrdších orieškoch a potiahnu to s nimi až do konca. Ale hlavne, že sa snažili byť dobrými učiteľmi, hoci sme to my neoceňovali.


Mali by ste sa poďakovať aj za úprimné hodnotenie. Nie vždy sa prijíma ľahko a nech sa vám už akokoľvek nepáči, od učiteľa, ktorý si týmto nerieši osobné problémy, väčšinou zlé hodnotenie odzrkadľuje minimálne to, že ste sa to zle naučili. Nevyjednávajte, ale uistite sa, že nabudúce si zaslúžite lepšie hodnotenie a keď sa tak stane, budete sa predovšetkým sami cítiť lepšie a zároveň to bude aj nepriama vďaka pre daného učiteľa.


Za to, že učitelia sú predsa len ľudia a napriek tomu sú často schopní pre vás odhodiť za hlavu všetko, čo ich ťaží v ich osobnom živote a odučiť ďalšiu hodinu tak, ako každú inú.


Nezabudnite, že tak ako aj vám, nie všetkým z nich sa páči náš školský systém a o to väčšia vďaka patrí tým, ktorí sú ochotní a schopní sa na deň povzniesť, využiť zákutia, a tak vám priniesť čo najviac.

pexels

Nie vždy platí pravidlo „kto neumí, ten učí“. Vážte si tých učiteľov, ktorí by bez problémov boli schopní so svojim vzdelaním vykonávať inú, predovšetkým lepšie platenú prácu. Práve tí sú tam pre to, lebo túžia po tom svoje vedomosti odovzdávať a často robia svoju prácu najsvedomitejšie.


Poďakujte im za to, že nemali problém s vami diskutovať aj po hodine, ale naopak sa tešili tomu, že niekto javí záujem a obetovali svoju voľnú chvíľu na to, aby s vami zdieľali svoje myšlienky a pomocou diskusie vám pomáhali rásť.


Za pomocnú ruku a povzbudenie k činu, keď sme boli presvedčení, že na to nemáme.


Dôležité poďakovanie patrí tím, ktorí večne nachádzajú kreatívne spôsoby, ako svojich študentov neunudiť, práve naopak vznietiť v nich záujem. Za humor, ozvláštnenie, vyhľadávanie vecí, ktoré by vás mohli zaujímať. Takisto tým, ktorí majú rečnícky dar a vedia poslucháča uviesť priam až do tranzu.


Nie len my máme domáce úlohy. Ich domáce úlohy sú opravy našich testov. A keď si obe strany dopíšu svoje úlohy, mnoho učiteľov si dá ešte extra robotu s tým, ako vám na ďalšej hodine okrem obsahu učebnice priniesť aj niečo iné a hodnotné.

pexels

Pravdaže poďakujte svojim učiteľom aj za to, že napriek smiešnemu finančnému ohodnoteniu sa rozhodli obetovať svoj život a múdrosť tomu, aby z vás niečo bolo.


V neposlednej rade za samotné jadro tejto profesie. Za rozširovanie obzorov, zdieľanie myšlienok, za to, že vás donútili zamýšľať sa nad vecami, ktoré by vám nikdy nenapadli. Aj keď si to nie vždy uvedomujeme, to číslo absolvovaných hodín na nás malo veľký dopad. Ak ste teda strávili veľké množstvo hodín počúvajúc niekoho, kto na vás spravil dojem, skutočne vás formoval a bez koho by ste dnes neboli tým kým ste, poďakujte mu.

Pozri aj: 23 ročné ženy najviac priťahujú mužov, ako 25 roční sme najsilnejší. Vedci zostavili graf, ktorý ukazuje vrchol jednotlivých činností v závislosti od veku

interez.sk (Mária S.)
0
Komentovať (0)