youtube.com

Je to už viac ako 10 rokov, čo trilógia Pána Prsteňov skončila. Napriek tomu dodnes ostáva skvelým fantasy filmom. Ak ste skalnými fanúšikmi tohto filmu, mali by ste vedieť aj o týchto zaujímavostiach.

Spolu s trilógiou Hobbit režisér pripravil fantastické obrazy, triky, tvorov, o ktorých ste doteraz nepočuli. Zlo striedalo dobro, draky, príšery, nádherná príroda sa na nás hrnuli z každej strany. Tento film zanechal emócie v miliónoch fanúšikov po celom svete. Ak ste jedným z nich, prinášame vám niekoľko zaujímavostí, ktoré vás opäť dostanú do deja tohto skvelého filmu. Za vynikajúcimi hereckými výkonmi sa skrýva množstvo driny. Herci pracujú niekoľko hodín denne, aby vám priniesli ten najlepší filmový zážitok. Čo sa však udeje vtedy, keď svetlá kamier zhasnú?

Peter Jackson a jeho deti sa objavili ako herci v jednotlivých častiach

Režisér by nemal všetok nahrávací čas tráviť len za kamerou. Tohto hesla sa zdržal aj Peter Jackson, ktorý si zahral krátku rolu v každej z časti trilógie. V Spoločenstve prsteňa ho môžete zachytiť v meste Bree, keď sa prechádza okolo kamery. V tomto filme má jeho charakter aj meno: Albert Bezútešný (Albert Dreary).  V časti Dve veže sa stáva súčasťou epickej bitky pri Helmovom žľabe, kedy ho môžete zhliadnuť ako vojaka Rohana,  ktorý hádže oštep na Uruk-hai. A konečne, v Návrate kráľa, hrá Jackson rolu korzára Umbar ktorý kráča cez palubu. Taktiež obe jeho deti okúsili hereckú kariéru. Billy a Kate si zahrali malú rolu už v prvom filme, kedy ako malé deti počúvajú Bilbov príbeh.

Deti ostatných členov štábu ako komparz vo filme

Počas celej trilógie boli deti alebo rodinní príslušníci pozvaní ako komparz do filmu. Nadriadení, spisovatelia a ostatní zamestnanci spoločnosti Weta Workshops si zahrali rolu vojakov jednotlivých armád, trpaslíkov alebo elfov. Skvelé a efektívne využitie tak obrovského tímu, ktorý na filme pracoval. Dokonca môžete vidieť aj Tolkienovho pravnuka ako tuláka z Osgiliathu. Na konci časti Návrat kráľa sa hobbiti vracajú domov ako víťazi. Sam konečne dosiahol svoj sen o sobáši s krásnou Rosie. Obaja spolu žili šťastne až do smrti spolu s ich rozkošnými deťmi. Tí sú zhodu okolností deti samotných hercov.

Herci s rovnakým tetovaním

Po natáčaní Spoločenstva prsteňa majú všetci herci spoločné tetovanie, ktoré im pripomína tento skvelý zážitok. Tento rituál dohodol samotný Viggo Mortensen a všetci sa zaviazali k malému tetovaniu ktoré je napísané elfským písmom. Spája deviatich členov spoločenstva. Elijah Wood sa rozhodol toto tetovanie umiestniť na bok, Orlando Bloom má tetovanie na zápästí. Viggovo tetovanie môžete vidieť medzi množstvom falošných tetovaní ktoré nosil ako ruský gangster v Eastern Promises. John Rhys Davies (Gimli), odmietol toto tetovanie aj napriek tomu, že je s ostatnými veľký kamarát. Tvrdí že to nie je chlapské tetovanie. Tento problém však veľmi rýchlo vyriešili klasickým číslom 9.

Sir Christopher Lee čítal každoročne knihy Pána prsteňov

Hral bieleho čarodejníka Sarumana a bol veľkým fanúšikom kníh. Trilógiu prečítal prvý krát od zverejnenia v 50. rokoch a od tej doby ju čítal pravidelne každý rok. Čítal ju aj pred tým než bol obsadený do tejto role. Takmer 50 rokov bol fanúšikom Stredozeme. Sir Lee bol jediným hercom, ktorý sa osobne stretol s autorom týchto kníh, bolo to však náhodou v miestnej krčme. Pôvodne vyskúšal rolu Gandalfa, no Saruman ho oslovil viac a na túto rolu sa dokonale hodil.

Sean Bean (Boromir) má panický strach z lietania

Mnoho scén sa odohrávalo na odľahlých miestach, na ktoré bolo nutné aby sa herci dopravili helikoptérami. Spočiatku sa pokúšal letieť s ostatnými hercami, ale po obzvlášť turbulentnom lete odmietol nastúpiť do helikoptéry. Od tej doby chodil Sean o niekoľko hodín skôr, aby cestu prešiel pešo. Samozrejme, na konkrétnych miestach neboli stany, v ktorých hercov maskovali ani žiadne kostymérne, a tak kráčal niekoľko hodín vo svojom hereckom kostýme. Hovorí sa, že za spomínaným turbulentným letom stál Billy Boyd (Pippin) a Domonic Monaghan (Merry), ktorí boli zodpovední za tento žartík. Vedeli o hercovej fóbii z lietania a tak nahovorili pilota aby predviedol extrémne manévre počas letu.

Sir Mc Kellen (Gandalf) kradol suveníry

V niekoľkých rozhovoroch pre AMA sa priznal, že počas natáčania ukradol niekoľko suvenírov, ktoré sa mu jednoducho páčili. Nože, vidličky, zlaté mince a dokonca aj kľúče od tašky ktorá teraz visí v jeho štúdiu v Londýne. Samotný režisér tieto kľúče niekoľko krát hľadal, no všetci zatajili, že ich má čarodejník Gandalf. Všetky tieto položky okrem spomínanej tašky boli však po natáčaní trilógie Hobbit vrátené.

Nový Zéland vytvoril poštové známky v podobe trilógie

Keď sa Peter Jackson rozhodol nakrútiť túto epickú sériu filmov na novom Zélande, celá krajina bola pochopiteľne nadšená. To, že sa v krajine natáča takýto film, robí skvelú reklamu pre turizmus. V decembri v roku 2001 pred vydaním filmu Spoločenstvo prsteňa, vytvoril Nový Zéland sadu pamätných známok s predstaviteľmi Gandalfa, Galadriel, Froda, Sama, Aragorna a Sarumana. V novembri 2012 prehĺbili na Novom Zélande túto tradíciu pri premiére Hobbita, kedy predstavili nové poštové známky.

Mnoho hercov bolo počas natáčania zranených

Nie je veľkým prekvapením, že pri filme takýchto rozmerov a pri niekoľkých bitkách, ktoré boli zinscenované, sa niektorí z hercov poriadne zranili. Sam bol v bezvedomí pretože naňho spadol ťažký drevený klát, neskôr v scéne, kedy pomáhal Frodovi z vody, šliapol na kus rozbitého skla, vďaka čomu potreboval dvadsať stehov. Legolas bol vyhodený z koňa počas natáčania filmu Dve veže a zlomil si niekoľko rebier. Na druhý deň bol opäť na pľaci. Aragornovi sa tiež pritrafilo niekoľko zranení. Pri natáčaní scény kopol do helmy, pričom si zlomil dva prsty. V inej scéne si vyrazil zub. Vtedy požiadal o super lep aby mohol okamžite pokračovať v natáčaní. To je vojak! Aj Sir McKellen nepredstieral udretie hlavy v hobbiťom domčeku.

Zvuky vytvárali kreatívni ľudia

Stredozem je plná fantastických príšer, ktoré disponujú originálnymi zvukmi. Tieto zvuky bolo veľmi ťažké nájsť, no režisér si pomohol. Našťastie existuje rada kreatívnych ľudí, ktorí namiešali tie správne zvuky pre určité scény. Stonanie príšery, kde je v skutočnosti použitý zvuk mroža, iné bytosti, pri ktorých použili kone. Jednou zo zábavnejších scén je bitka pri žľabe, kde výkriky vojakov nahradili fanúšikovia na zápase kriketu.

Iba dvaja členovia spoločenstva nepoužívali žiadne protézy

Takmer všetci herci na pľaci používali nejaké protézy alebo masky. Od chlpatého hobbita s veľkými nohami až po gigantické fúzy. Herci strávili hodiny v maskérni, aby dosiahli výsledný efekt. Avšak dvaja členovia spoločenstva tieto veci nepotrebovali. Aragorn a Boromir (našťastie pre nich) hrali ľudské postavy. Niektorí herci dokonca trpeli alergickými reakciami na rôzne kozmetické prípravky. Konečný efekt bol fantastický, ale herci museli znášať mnohé strasti.

Elfské uši Cate Blanchett a Liv Tayer

Medzi mnohými protézami používanými vo filmoch boli aj elfské uši Gladriel a Arwen. Obe tieto uši milovali a zdali sa im rozkošné. Časti ucha ktoré boli špicaté, boli vytvorené z materiálu ktorý sa v teple ľahlo topil a tak boli obe herečky upozornené, aby ich udržiavali v chlade. Jedného dňa však Liv cestovala z práce vo svojom aute. Uši nechala na prístrojovej doske a tie sa roztopili.

Olympijský šermiar bol najatý pre výučbu šermu, no nie každý ho potreboval

Pre celú trilógiu bol najatý olympijsky šermiar, ktorý hercom pomáhal vo výučbe šermu. Trénovali, ako presne držať meč, ako ho používať a ako s ním zaobchádzať. Bob Anderson strávil s hercami týždne, aby ich pohyby boli autentické. Jeho choreografie sú typické pre filmy ako Star Wars, The Mask of Zoro a iné. Napodiv, niektorí herci vynikali. Viggo Mortensen sa objavil v bojových scénach bez týždňových tréningov a išlo mu to naozaj skvele. Od Andersona si vyslúžil pochvalu, na ktorú bol patrične hrdý.

Mortensen bol výnimočný aj v iných veciach

Príbehy s Viggom Mortensenom pri natáčaní Pána prsteňov sú legendárne. Zdá sa, že dánsky herec nie je len šikovný šermiar, ale vyniká aj v iných veciach. Skvele sa naučil hovoriť elfským jazykom. Okrem neho ovláda dánsky, francúzsky, taliansky či španielsky jazyk. Na starosť si tiež vzal údržbu svojho kostýmu, jeho umývanie a opravy. Je tiež milovníkom zvierat. Počas natáčania si kúpil dva kone. Jedným z nich bol kôň, na ktorom jazdil vo filme. Tvrdil, že sa stali skutočnými priateľmi.

… skoro prišiel o svoju rolu

Pôvodne mal hrať rolu Aragorna Stuart Townsend. Niekoľko dní pred natáčaním bol však z tejto role prepustený. Oficiálny dôvod bol, že Peter Jacskon nepociťoval žiadnu chémiu medzi hercom, rolou a režisérom. Našťastie pre nás, syn Vigga Mortensena presvedčil svojho otca, aby vyskúšal túto rolu a podarilo sa. Dokonca sa to oplatilo aj pre neho samotného, pretože si v trilógií zahral rolu Orka.

Trilógia búra rekordy v Oscaroch

Každý film z trilógie získal niekoľko oscarov. Dve veže získali dvoch oscarov, Spoločenstvo prsteňa získalo štyroch oscarov a Návrat kráľa získalo neuveriteľných jedenásť sošiek. V skutočnosti film Návrat Kráľa prelomil aj iné rekordy. Vyhral každú cenu, na ktorú bol nominovaný a tiež sa stal prvým fantasy filmom, ktorý získal oscara.

Pozri aj: 15 vecí, ktoré ste nevedeli o vašom obľúbenom filme, väznici Shawshank

interez.sk (Hana Dovcová) screenrant.com
Príbehy
0
Komentovať (0)