Foto: Screen (Youtube.com)

Medzi najobľúbenejšie filmy, ktoré si pozrú mnohí diváci, sa radia najmä komédie, horory či romantické filmy. Niektorí však stavia aj na filmy so zaujímavými témami, o ktorých neskôr premýšľajú.

Hranica medzi skutočnosťou a fantáziou je niekedy veľmi tenká. Niektorí režiséri veľmi radi nakrúcajú filmy, ktoré sa na tejto hranici práve nachádzajú. Duševné poruchy, ako napríklad schizofrénia, zaujímajú mnohých. Práve toto využívajú slávni režiséri, ktorí na túto tému nakrútili už niekoľko filmov. Ak sa chcete lepšie vcítiť do pocitov človeka, ktorý si takýmto niečím prechádza, určite si pozrite týchto 12 najlepších filmov o schizofrénii. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Sólista (2009)

Jamie Foxx spravil naozaj veľký kus práce, keď zobrazoval nestabilnú, schizofrenickú hlavnú postavu vo filme „Sólista“ z roku 2009. Film na základe skutočného príbehu hovorí o priateľstve, ktoré vzniká medzi novinárom z Los Angeles a talentovaným bezdomovcom, ktorý hrá na violončelo. Novinár, ktorého si zahral Robert Downey Jr., sa snaží nájsť pútavý príbeh, o ktorom by napísal, a práve vďaka priateľstvu s bezdomovcom, ktorý má duševné problémy a zápasí s vnímaním reality, sa mu to podarí. Po uverejnení článku sa začnú veci meniť a pomoc od novinára zlepšuje život bezdomovcovi, aj keď sa neustále zdá, že schizofrénia ho premáha.

Pi (1998)

Zaujímavý film „Pi“ má na konte režisér Darren Aronofsky, ktorý sa v ňom zaoberá duševnou posadnutosťou, paranojou a číslami. Hlavná postava, Max Cohen, je teoretický matematik, ktorý verí, že všetko sa dá vysvetliť pomocou čísel a vzorcov. Žije v malom byte v čínskej štvrti v New Yorku, kde prežíva svoj život. Ten sa mnohokrát podobá viac snom ako skutočnosti. Tento schizofrenický charakter hlavnej postavy, ktorá má halucinácie a žije akoby vo vymyslenom svete, ukazuje divákom skutočnosť, v akej sa mnohí ľudia s touto poruchou nachádzajú.

Kráľ rybár (1991)

Zaujímavosťou na tomto filme je najmä to, že sa neorientuje presne na schizofréniu, halucinácie a čierne stránky tejto duševnej choroby. Práve naopak. Celý príbeh filmu ukazuje veselý a ľahký pohľad na hlavnú postavu, ktorej bludy a halucinácie sú premenené na komické príbehy a situácie. Komediálna dráma „Kráľ rybár“ posúva niektoré scény až do fantasy sveta, vďaka čomu sa môžete na schizofréniu pozerať aj z iného uhla pohľadu.

Ako v zrkadle (1961)

Schizofrénia a ilúzie, ktoré sú s ňou spojené, sú premietané do filmu „Ako v zrkadle“. Dej filmu je o emocionálne nefunkčnej rodine. Karin je hlavná postava, ktorá práve vyšla z psychiatrickej inštitúcie, aby sa pripojila k rodine na odľahlom a vzdialenom ostrove. Práve toto miesto odráža psychický stav schizofrenickej ženy, ktorá tvrdí, že vidí Boha ako pavúka. Pozorovanie rôznych typov lásky, vzťahov a najmä psychickej choroby je v tomto filme niekedy až príliš ťažké, no celý dej prináša pre diváka realistický pohľad na schizofréniu.

Pavúk (2002)

Hlavnú úlohu vo filme „Pavúk“ si zahral známy hollywoodsky herec Ralph Fiennes. Hlavná postava, Dennis Cleg, ktorý práve vyšiel z azylu a usadil sa v rodinnom dome, si pomaly začne spomínať na udalosti zo svojho detstva, ktoré mal dlho pomýlené a stratené. Dostane sa až k smrti svojej matky, ktorú zabil jeho otec. Vo filme môžeme vidieť, ako jeho schizofrenická myseľ premýšľa a akú zmätenosť cíti. Film je vytvorený tak, aby sa všetky situácie pomaly vytvárali ako pavučiny pavúka.

Angel Baby (1995)

Austrálsky film „Angel Baby“ sa zaoberá láskou, vášňou, nádejou a bojmi, kde človek žije vo svete bez úspechu. Dej je o Harrym a Kate, dvoch schizofrenikoch, ktorí sa stretli na terapii. Neskôr boli vyzvaní, aby priznali svoj vzťah a pochopili to, ako sa navzájom pozerajú na svet a sami na seba. Na tejto ceste je veľmi dôležité, aby dokázali bojovať sami so sebou a tak sa mohli posúvať ďalej. Krásny romantický príbeh ukazuje duševnú chorobu z úplne inej stránky.

Clean, Shaven (1995)

Schizofrénia je ťažká porucha, ktorá môže naozaj zničiť život nejedného človeka. Zahráva sa s mysľou, tlačí na ňu, ovláda ju a nakoniec dezorientuje. Presne tento pohľad na chorobu sa snaží previesť na obrazovky aj film „Clean, Shaven“ z roku 1995. Dej je o mužovi, ktorý bol prepustený z psychiatrickej liečebne. Jeho cieľom je nájsť svoju dcéru, ktorú si adoptoval niekto iný. V celom príbehu môžeme vidieť posadnutosť a obavy z jeho duševného stavu vyvolané vecami ako sú zvuky, zrkadlá alebo presvedčenie, ktoré je vytvorené len jeho mozgom.

Images (1972)

Rozdiel medzi realitou a fiktívnym svetom sa vo filme „Images“ hľadá len veľmi ťažko. Hlavná postava má naozaj mimoriadne veľký duševný zmätok so schizofrenickými vidinami a halucináciami, ktoré sa jej premietajú aj do skutočného života. Film „Images“ je veľmi znepokojujúci a úzkostný film, ktorý presne ukazuje, ako sa schizofrénia dokáže zahrávať s ľudskou mysľou a ako ju dokáže pomýliť.

Prekliaty ostrov (2010)

Film „Prekliaty ostrov“ je naozaj veľmi mätúci film, ktorý vás bude držať v napätí až do konca a zanechá vo vás zmiešané pocity. Už len to, že si hlavnú postavu zahral Leonardo DiCaprio, dosvedčuje, že film je kvalitný a určite by ste si ho mali pozrieť. Dej je zasadený do 50. rokov minulého storočia a sleduje amerického maršala Edwarda Danielsa, ktorý vyšetruje zmiznutie pacienta z psychiatrickej liečebne na ostrove Shutter Island.

Donnie Darko (2001)

V tomto filme môžete vidieť, ako schizofrénia ovplyvňuje život mladého teenagera Donnie Darka, ktorý má zaujímavé a strašidelné halucinácie. Chlapcovi sa ukazuje človek oblečený v králičom kostýme pod menom Frank, ktorý mu oznamuje, že svet skončí za 28 dní. Pod vplyvom tohto návštevníka tak Donnie pácha zločiny, ktoré sám nevie vysvetliť. Film „Donnie Darko“ patrí medzi jedny z najlepších, o čom svedčí aj skvelé obsadenie hlavnej úlohy, ktorú si zahral Jake Gyllenhaal.

Čistá duša (2001)

Film „Čistá duša“ získal niekoľko desiatok ocenení a radí sa medzi tie, ktoré by ste si určite mali pozrieť. Dej sa zaoberá schizofréniou tak, že ju podloží rôznymi vrstvami a situáciami, aby ste pravdu zistili až na konci. Film má takú zaujímavú moc, že sa vám dokáže jednoducho dostať do hlavy a budete nad ním uvažovať veľmi dlho. Hlavá postava, matematik John Nash, verí, že pracuje pre ministerstvo obrany Spojených štátov v tajných vyšetrovaniach. Zdá sa mu to také skutočné, že nechce veriť, že by to bol len výmysel.

Hnus (1965)

Film „Hnus“ nám ukazuje nočné mory a halucinácie mladej a krásnej, no antisociálnej ženy, ktorá pohŕda mužmi. Detské traumy tejto ženy opäť ožívajú vo vizuálnej forme, čo spôsobuje, že hlavná hrdinka robí činy, ktoré by inak vôbec nespáchala. Schizofrenické scény sú vytvorené kombináciou rôznych zvukov a pohybov kamery, kvôli čomu má divák pocit úzkosti až strachu.

Pozri aj: Ponurá dráma či legalizácia porno priemyslu. Toto je 8 vysoko očakávaných seriálov, ktoré vám spríjemnia prichádzajúcu jeseň

thecinemaholic.com
Uložiť článok

Najnovšie články