foto: imdb.com

Pre mnohých predstavuje matematika nočné mory. Spomienky zo školy na tento predmet nemusia byť práve najpríjemnejšie, no musíme si priznať, že matematika je úplne všade okolo nás. Dokonca aj vo filmoch.

Všetko v našom svete sa točí okolo matematiky. Vďaka nej môžeme definovať úplne všetky aspekty nášho života a dokážeme zistiť riešenia mnohých logických úloh. Síce tento predmet zo školy nepatrí medzi tie najobľúbenejšie, objavil sa v mnohých známych filmoch, ktoré dokazujú, že matematika je veľmi zaujímavá veda.

Kocka (1997)

Kanadský sci-fi horor s názvom „Kocka“ rozpráva príbeh o skupine cudzincov, ktorí sú uväznení vo veľkej kocke. Každý z nich sa snaží pomocou svojich zručností dostať sa z tejto pasce a uniknúť tak smrtiacim nástrahám. Matematika tu zohráva kľúčovú úlohu, pretože jednou z hlavných postáv je aj kvalifikovaný matematik, ktorý prichádza so zaujímavými nápadmi a riešeniami. Film má až surrealistickú atmosféru, vďaka ktorej má divák zážitok zo sledovania.

Nebezpečný kód (2002)

Film sa zameriava na profesora, ktorý objaví matematický kód, vďaka čomu odblokuje šifrovanie počítača. Celý dej však nie je len o kódoch, ale aj o tom, ako hlavná postava dokazuje existenciu Boha. Film si nezískal veľa fanúšikov, čo je škoda, pretože príbeh vychádza zo zaujímavých faktov.

Čistá duša (2001)

Trochu sentimentálny a melodramatický film s názvom „Čistá duša“ mal skvelé ohlasy najmä vďaka hviezdnemu obsadeniu. Hlavnú úlohu matematického génia Johna Nasha si tu zahral Russell Crowe. Tomu sa vo filme začínajú rozvíjať rôzne duševné poruchy a to až do takého štádia, že nie je pri zmysloch. Svoju skvelú myseľ využíva na boj s vlastnými vnútornými démonmi. Crowe perfektne našiel správnu zmes drámy a autenticity, vďaka čomu vás film bude držať v napätí až do konca.

Fermatova izba (2007)

Tento španielsky thriller sleduje štyroch kvalifikovaných matematikov, ktorí riešia zložité puzzle. Musia vyriešiť hádanku, aby mohli uniknúť z uzavretej miestnosti, v ktorej sú väznení. „Fermatova izba“ je napínavý thriller, ktorý vám ponúkne ponoriť sa do deja a vžiť sa s postavami.

Ukáž, čo vieš (1988)

Dej filmu „Ukáž, čo vieš“ sa točí okolo stredoškolského učiteľa, ktorý sa snaží ukázať svojim študentom matematiku v trochu inom svetle. Do školy prináša zmenu v kultúre a študentom pomáha vo všetkých smeroch. Film bol natočený s nádychom čestnosti a Edward James Olmos, ktorý si zahral hlavnú úlohu, premenil aj chybný a možno trochu nudný film na príbeh o tvrdej práci, odhodlaní a úspechu.

X+Y  (2014)

Tento dramatický film rozpráva príbeh o introvertnom a veľmi múdrom chlapcovi, ktorému spoločenský život a vzťahy príliš veľa nehovoria. Na matematickej súťaži však stretne mladé dievča, s ktorým si vytvorí veľmi dobrý priateľský vzťah. Film „X+Y“ je veľmi dobre nakrútená dráma plná úprimnosti a sentimentality. Herec Asa Butterfield zahral postavu chlapca, ktorý začína objavovať komplikovanosť ľudských vzťahov a lásky naozaj perfektne.

Travelling Salesman (2012)

Film s názvom „Travelling Salesman“ je skvelo nakrútený originálny thriller. Zameriava sa na štyroch matematikov, ktorí sú najatí americkou vládou, aby vyriešili komplexný matematický problém v histórií počítačových vied. Za riešenie im vláda ponúka 10 miliónov dolárov. Film má autentický tón s precíznym zameraním na každý jeden detail. Postavy sa v priebehu filmu vyvíjajú, pretože postupne objavujú etické a morálne dilemy, ktoré by mohli predstavovať ich riešenia.

Dôkaz (2005)

Film „Dôkaz“ ukazuje emocionálny zápas ženy, ktorá sa pokúša vyriešiť smrť svojho otca. Ten bol vynikajúcim matematikom, ktorý mal však veľmi vážnu duševnú chorobu. Jeho dcéra sa teraz obáva, že by mohla toto duševné ochorenie zdediť.  Hlavné postavy si tu zahrali známe osobnosti ako Gwyneth Paltrow, Jake Gyllenhaal, Anthony Hopkins či Hope Davis.

Enigma (2001)

Film Enigma je zasadený do Druhej svetovej vojny. Hlavná postava je Thomas Jericho, ktorý pomáha britským orgánom prelomiť známe enigmatické kódy nacistov. Thomas je mimoriadne zručný v matematike a snaží sa dešifrovať aj tie najzložitejšie tajné kódy. Film má skvelý dej, ktorý vás udrží v napätí veľmi dlho.

Dobrý Will Hunting (1997)

Film „Dobrý Will Hunting“ je jednoduchý a veľmi dobre sa naň pozerá. Hlavný hrdina Will, ktorého si zahral Matt Damon, je matematický zázrak. Nebráni sa však ani spoločnosti. Rád chodí so svojimi priateľmi von, je zábavný, no hlboko vo vnútri trpí. Matematika je jediná vec, ktorá k nemu prichádza prirodzene a zohráva v jeho živote veľkú úlohu.

Kód Enigmy (2014)

Film rozpráva príbeh o skutočnom živote britského génia Alana Turinga, ktorý dešifruje tajné nemecké kódy. Vďaka tomu dokáže pomôcť zachrániť milióny ľudských životov počas druhej svetovej vojny. Zatiaľ čo film vyvolal diskusiu ohľadom mnohých faktov z minulosti, všeobecne bol filmovými kritikmi prijatý veľmi dobre a figuruje v mnohých rebríčkoch Top 10.

Pi (1998)

Triler „Pi“ skúma bizarnú posadnutosť matematika s kľúčovým číslom, ktoré môže otvoriť nekonečné tajomstvá vesmíru a prírody. Číslo 216 sa pre neho zdá fascinujúce a nejasné. Jeho divoká posadnutosť ho vedie k paranoidnému stavu mysle. Matematika v tomto filme tvorí jadro filmu. Celý dej je v podstate o skúmaní vzťahu medzi matematikou a prírodou. Film je neuveriteľným zážitkom, ktorý mnohým nedá spať.

Pozri aj: 10 filmov o 2. sv. vojne, ktoré boli tak realisticky natočené, že ich veteráni nedokázali pozerať

thecinemaholic.com
Príbehy
0
Komentovať (0)