Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes sa pozrieme na 10 „najdrsňáckejších“ momentov histórie, ktoré boli zachytené na fotoaparát. Ľudia, ktorých fotografie zachytávajú, museli mať celkom určite obrovskú dávku odvahy, rebelstva a guráže. Veď posúďte sami.

Baník a dozorca

Serra Pelada, Brazília, 80.roky 20. storočia. V obrovskej zlatej bani dozorcovia vykorisťujú desaťtisíce mužov, ktorí musia tvrdo pracovať za minimálnu mzdu v ťažkých podmienkach. Podľa odhadov pracovalo v bani až 100 000 baníkov, pričom dozorcovia s nimi zachádzali neraz kruto a agresívne. Na fotografii môžete vidieť spor medzi jedným baníkom a dozorcom, ktorý sa začína mierne vyostrovať. Baník chytil pušku a pritisol si ju k telu aby tak ukázal svoj vzdor a donútil dozorcu zabiť ho, v prípade, že by skutočne vystrelil. Komplexne konflikt vyriešila v roku 1979 až brazílska armáda, ktorá baňu „oslobodila“.

adammarelliphoto.com

John F. Kennedy Junior

25. november 1963 bol na Arlingtonskom národnom cintoríne pochovaný jeden z najobľúbenejších prezidentov USA John F. Kennedy. Na pohrebe sa zúčastnilo 220 štátnikov z celkom 102 štátov sveta, pričom v časoch Studenej vojny nechýbal ani zástupca ZSSR. Na pohrebe a sprievode sa zúčastnilo viac ako 800-tisíc ľudí. Nechýbal ani prezidentov syn John F. Kennedy Junior, ktorý mal čase straty svojho otca len tri roky. Stojac vedľa svojej matky takto naposledy zasalutoval stratenému otcovi…

history.com

Obed na vrchole mrakodrapu

Snáď najslávnejšia fotografia medzivojnových Spojených štátov Amerických. 11 robotníkov obedujúcich počas pauzy na vrchole mrakodrapu Rockefeller Plaza. Muži sediaci na vrchole 260 metrovej stavby sa stali symbolom amerického kapitalizmu v medzivojnových rokoch. Muž sediaci na fotografii úplne napravo je Gustáv Popovič, Slovák z Vyšného Slavkova, neďaleko Levoči. Túto fotografiu poslal na Slovensko svojej manželke s textom: „“Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku. Tvoj Gusti.“

Charles C. Ebbets/Wikipedia

Vzdorovitý nacista

Muž, ktorý ako jediný odmieta nacistický pozdrav na tejto fotografii je August Landmesser, člen nacistickej strany, no to len do času, kým sa neoženil s Irmou Ecklerovou, ktorá bola židovského pôvodu. Vtedy Landmesser začal nacistický režim plný nenávisti odmietať, za čo bol on aj jeho manželka samozrejme zatknutí, pričom ich deti umiestnili do sirotinca. V roku 1941 sa Landmesser z väzenia síce dostal, no poputoval rovno na front, kde bol po určitom čase oficiálne vyhlásený za nezvestného.

thoughtsforgrowth.files.wordpress.com

Little Rock Nine

Na fotografii môžete vidieť len 15-ročnú Elizabeth Eckford, ktorej cesta do školy v roku 1957 vyzerala práve takto. Na ulici ju a jej 8 afroamerických kamarátok dennodenne sprevádzal dav rozzúrených „bielych“ spoluobčanov. V USA bola totiž len v roku 1954 zakázaná segregácia škôl pre „čiernych“ a „bielych“. Little Rock Nine bola skupina 9 dievčat, ktoré boli v roku 1957 v rámci integrácii afroamerických detí, zapísané do školy, kde dovtedy nemohol chodiť žiadny afroameričan. Fotografia zachytáva nezmyselnú nenávisť a hnev rodičov „bielych“ detí, ktoré sprevádzali dievčatá do školy s pravidelným krikom a urážkami.

kansas.com

Samooperácia slepého čreva

Leonid Ivanovič Rogozov je snáď najslávnejším chirurgom všetkých čias. Pravdepodobne nebol ani zďaleka tým najlepším lekárom histórie, no rozhodne by sme ho mohli označiť za najodvážnejšieho. Rozogov totiž v apríli 1961 slúžil na Novolazarevskej stanici na Antarktíde, kde dostal aj akútny zápal slepého čreva. Keďže bol jediným doktorom na stanici, neostávalo mu nič iné, ako sa zoperovať sám. Rozogov si teda pomocou lokálnej anestézie a zrkadla (aby vôbec videl na ranu) sám vyoperoval slepé črevo. Počas jeden a pol hodinovej operácie dvakrát omdlel, no celý zákrok prežil.

southpolestation.com

I have a dream

Snáď najdrsnejší prejav americkej histórie v tom význame, že pohol verejnosťou celého národa. Martin Luther King a jeho sen o zjednotenom národe, koncu diskriminácií a rovnosti rás počulo naživo v auguste 1963 asi 250 000 ľudí, pričom prejav bol naživo vysielaný aj v televíziách a rádiách. O necelý rok bol v USA podpísaný prvý zákon, ktorý zakazoval diskrimináciu a o ďalší rok dostali afroameričania volebné právo. 4. apríla 1968 bol Martin Luther King zavraždený. Jeho smrť spôsobila masové nepokoje v 60 amerických mestách a na jeho pohreb prišlo 300 000 ľudí.

biography.com

Sama proti mnohým

Ďalšia silná fotografia pochádza od izraelského fotografa menom Oded Balilty. Iba 16-ročné dievča, ktoré stojí oproti desiatkam policajtov, o tomto momente neskôr povedalo: „Na fotografii vidíte stáť mňa proti mnohým, ale to je len ilúzia. Za mnohými policajtmi stojí jeden muž, premiér Ehud Olmert. Ale za mnou stojí náš Pán a celý ľud z Izraela.“ Fotografia bola vyhotovená, keď sa izraelská vláda rozhodla násilím vyhnať ilegálnych osadníkov.

Oded Bality/thatviralfeed.co

Bozk života

Táto fotka zachytáva dvoch elektrikárov, Randalla Championa a J. D. Thompsona, ktorí vykonávali bežnú údržbu elektrického vedenia, keď sa Randall nechtiac dotkol jedného z vedení, na samom vrchu stĺpu. Takéto elektrické vedenie môžete počuť „spievať“ elektrikou. Viac ako 4000 voltov prešlo do tela Randalla a v momente zastavilo jeho srdce. Jeho istenie zabránilo pádu a Thompson, ktorý mu asistoval, ho rýchlo chytil a začal mu dávať prvú pomoc. Kvôli polohe mu mohol dávať iba dýchanie z úst do úst, v čom pokračoval, až pokiaľ necítil slabý pulz. Potom ho odopol z istenia a zniesol na zem. Tam sa ho spolu s ďalším kolegom snažili naďalej oživovať, až kým prišli záchranári. Championovi sa po čase podarilo plne sa zotaviť. Túto fotografiu odfotil Rocco Morabito a Pulitzerovu cenu za ňu vyhral v roku 1967.

Rocco Morabito/listverse.com

8-ročný šachový génius

V roku 1920 mal Samuel Reshevsky len 8 rokov. To mu však nebránilo, aby sa zúčastnil šachového turnaja v USA, kde porážal géniov o mnoho rokov starších ako bol on. Reshevsky sa síce nikdy nestal profesionálnym šachistom, no jeho nadanie bolo geniálne a na svojom konte mal niekoľko prestížnych víťazstiev.

tigerdroppings.com

Pozri aj: Ľutovali, že ich odfotili. 10 výherných fotografií Pulitzerovej ceny a ich príbehy, ktoré šokovali celý svet

interez.sk (Lukáš M.), allday.com
Uložiť článok

Najnovšie články