Foto: imgur.com

Naďa Černá / / Série
Určite poznáte aj vy nejakú zaujímavosť o našich predkoch, ktorá sa vám zdá čudná. Vďaka najnovším technológiám sa môžeme dozvedieť rôzne informácie o tom, čo robili naši predkovia.

Doba sa mení a vďaka novým technológiám a metódam výskumu môžeme mať možnosť naučiť sa nové veci o našich predkoch. To, čo niekedy oni považovali na úplne bežnú súčasť života, by si mnohí z nás dnes nevedeli predstaviť. Toto je 10 čudných vecí, ktoré robili naši predkovia a považovali ich za normálne. 

1. Ženy používali olovo a síru na farbenie vlasov

wikimedia.org

Aj v minulosti chceli byť ženy krásne a túžili po iných farbách vlasov. Práve preto mnohé ženy na vlasy používali rôzne chemické látky, ktoré však pre vlasy neboli práve tým najlepším riešením. Nedostatok poznatkov z chémie mnohokrát viedlo k tomu, že si vlasy ženy len zničili. Gréci a Rimania používali trvalé farbivo na vlasy, ktoré pozostávalo z rôznych chemikálií vrátane síry.

2. Sklenené gule a drvená guma sa používali ako prsné implantáty

pixabay.com

Už v staroveku chceli ženy ohurovať väčšími prsiami. Mnohé stavili na rastlinné procedúry, kedy si rôzne krémy natierali na pokožku v oblasti pŕs. Veľmi obľúbený bol aj kokosový olej. Prvá operácia na zväčšenie prsníkov bola už v roku 1845. Vykonal ju Vincenz Czerny, lekár, ktorý musel urobiť túto operáciu hneď po tom, čo vyrezal z prsníka pacientky nádor. Materiály, ktoré boli používané odvtedy na zväčšenie pŕs boli napríklad slonovina, sklenené guľôčky, drvená guma či iné.

3. Zvierací trus býval veľmi často používaný v medicíne

pixabay.com

Tento fakt znie veľmi zábavne, no je skutočný. Ľudia v staroveku veľmi často používali zvierací trus na liečbu rôznych chorôb. V starovekom Grécku ženy verili, že trus z krokodíla je silnou antikoncepciou. V starovekom Egypte zas bojovníci používali trus zvierat na ich rany z bojov. V škótskej ľudovej medicíne sa veľmi dlho používal ovčí trus na liečbu kiahní.

4. Na to, aby lekári vyhnali zlých duchov, vyvŕtali do lebky človeka dieru

wikimedia.org

V stredoveku boli lekári vždy nadšení, keď mohli skúmať ľudské telo, a preto používali niekoľko osvedčených metód na ľudí, ktorí mali kŕče, bolela ich hlava či mali nejaké infekcie. Trepanácia, čiže vyvŕtanie diery do lebky, bol jeden zo spôsobov, ktorý doktori používali. Mysleli si, že bolesti hlavy a podobné problémy sú zapríčinené zlým duchom. Našťastie, koncom stredoveku sa táto metóda vytratila.

5. Ženy mali zakázané plakať na pohreboch

wikimedia.org

Klasický pohreb v starom Ríme sa vždy začal sprievodom, ktorý kráčal po ulici. Čím viac plačúcich ľudí v sprievode bolo, tým viac rešpektu mŕtvy človek dostal. Niekedy si dokonca rodina zosnulého najala špeciálne ženy, ktoré plakali, aby zapôsobili na dav. Neskôr bola táto tradícia považovaná za extrémnu a negatívnu, takže ľudia nemali povolené zamestnávať „odborníkov na plač“.

6. Otcovia mohli legálne zabiť nápadníkov svojich dcér

wikimedia.org

V minulosti mali otcovia veľmi silný vplyv na celú rodinu a najmä na svoje slobodné dcéry. V skutočnosti mali aj právo vybrať pre nich dobrého manžela. Pravidlá boli veľmi prísne a dcéra nemohla mať pred manželstvom intímny styk. Otec mal dokonca právo zabiť nápadníka svojej dcéry a aj ju, ak ich prichytil, ako spolu páchajú cudzoložstvo. Ak by totižto zabil len jedného z nich, mohol byť obvinený z vraždy.

7. V starovekom Ríme mohli otcovia predať svojich synov trikrát do otroctva

Otec bol v starovekom Ríme hlavou rodiny a mal absolútnu moc nad ženou, deťmi a celou domácnosťou. Otcovia mali takisto právo rozhodnúť, či predajú svojho syna do otroctva. Mohli tak však spraviť len trikrát, inak sa považovali za zlých rodičov. Otcovia mohli takisto zabiť aj člena rodiny. Našťastie, len málo otcov bolo takých krutých, aby niečo také urobili.

8. Doktori používali cesnak na zistenie tehotenstva

Foto: Pixabay

Síce v minulosti doktori nevedeli povedať, prečo niektoré ženy nemôžu otehotnieť, mali niekoľko zaručených metód, ktorými zisťovali, či je žena tehotná alebo nie. V roku 1350 pred naším letopočtom bolo ženám odporúčané, aby navlhčili semienka pšenice močom. Ak semienka vyrástli, žena bola tehotná. Iný spôsob, ktorý sa používal, bol napríklad cesnak, ktorý sa vložil medzi nohy ženy. Ak nasledujúce ráno bolo z dychu ženy cítiť cesnak, žena bola tehotná.

9. V starovekom Egypte si ľudia holili svoje obočie, aby preukázali smútok nad smrťou svojich mačiek

Foto: Pixabay

V starovekom Egypte ľudia uctievali mačky a verili, že im prinesú veľa šťastia. Bastet, bohyňa domu, mačiek a plodnosti, bola zobrazená buď ako mačka alebo ako žena s hlavou mačky. Mačky boli posvätné a každý kto im ublížil, bol odsúdený na smrť. Rodiny v starovekom Egypte smútili nad smrťou mačky tak, že si oholili obočie. Mačka bola po smrti umiestnená v rodinnej hrobke alebo na mačacom cintoríne.

10. V starovekom Ríme boli verejné záchody

imgur.com

V starom Ríme používali ľudia rôzne prostriedky na to, aby si udržovali čo najlepšiu hygienu. Len málo bohatých ľudí si mohlo dovoliť v dome vlastnú toaletu alebo kúpeľňu. Väčšina obyvateľov používala verejné toalety, ktoré boli vyrobené z dlhých masívnych kameňov alebo dreva. Do týchto masívov boli potom každých pár metrov vyrezané diery.

Pozri aj: V Izraeli rok 5778 v Japonsku iba rok 30. Toto je 10 krajín, v ktorých sa budúci rok nebude niesť v znamení čísla 2018

brightside.me
0
Komentovať (0)