Foto: Twitter/Zuzana Čaputová

Biden na summite NATO ocenil pokrok Slovenska.

Americký prezident Joe Biden ocenil pokrok, ktorý Slovenská republika v poslednom čase dosiahla. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po skončení summitu EÚ v Bruseli, kde sa prvýkrát osobne stretla s novým šéfom administratívy USA.

Máme spoločné hodnoty

Prezidentka pripomenula, že summit je okrem oficiálnych rokovaní dobrou príležitosťou aj na rôzne bilaterálne rozhovory lídrov, pričom ocenila, že sa jej podarilo hovoriť s Joeom Bidenom. “Hovorili sme o dôležitosti hodnôt, ktoré nás spájajú a ktoré zdieľame. Sú to hodnoty demokracie a právneho štátu. Informovala som ho o reformách, ktoré sa na Slovensku konajú a Biden ocenil pokrok, ktorý Slovenská republika dosiahla,” opísala Čaputová uvedené stretnutie.

Celková atmosféra rokovaní summitu bola podľa nej veľmi dobrá, pričom viacerí jej kolegovia ocenili, že Biden neodišiel hneď po svojom vystúpení, ale so záujmom si vypočul aj príhovory ostatných lídrov. “Bolo viackrát zdôraznené, že jeho (Bidenovo) zvolenie je zároveň aj návrat k hodnotám, ktoré on osobne predstavuje a je to aj predpoklad upevnenia vzťahov v rámci Severoatlantickej aliancie,” uviedla Čaputová.

Politický lídri na summite hovorili o budúcnosti Severoatlantickej aliancie v kontexte zmien, ktorým aliancia v súčasnosti čelí. Výsledkom rokovaní má byť nová strategická koncepcia, ktorá by mala byť prijatá budúci rok. “Naša odolnosť sa začína doma, našimi inštitúciami, naším rešpektom k demokratickým hodnotám,” uviedla Čaputová v súvislosti so svojím vystúpením na summite.

‘ nove_okno=’false’ nadpis=”]

 

0
Uložiť článok
Komentovať