Foto: Pexels

Podľa odhadov v novej štúdii sa globálny počet mikroskopických plastových častíc na hladine vody pohybuje okolo 12 až 125 biliónov.

Znečistenie oceánov mikroplastmi je pravdepodobne značne podhodnotené. Podľa novej štúdie môže byť množstvo drobných plastových kúskov v oceánoch prinajmenšom dvojnásobne vyššie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci, ktorí prítomnosť mikroplastov skúmali pri pobreží Spojeného kráľovstva a USA s pomocou jemných sietí, odhadujú, že sa globálny počet mikroskopických plastových častíc na hladine vody pohybuje okolo 12 až 125 biliónov. Predošlé odhady pritom hovorili o piatich až 50 biliónoch, píše britský denník The Guardian.

„Odhad morskej koncentrácie mikroplastov by v súčasnosti mohol byť nesmierne podhodnotený,“ upozornila vedúca štúdie Pennie Lindeque z britského Plymouth Marine Laboratory. Ako poznamenala, môžu existovať ešte menšie plastové častice, ako zachytili jemné siete jej tímu, a počet mikroplastov by tak mohol znova vzrásť.

Vedecký tím pri výskume, ktorého výsledky vyšli v odbornom periodiku Environmental Pollution, použil siete s očkami o veľkosti 100, 333 a 500 mikrometrov.

V najjemnejšej sieti našli 2,5-násobne viac častíc ako v tej s očkami veľkými 333 mikrometrov, ktorá sa obyčajne používa pri filtrovaní mikroplastov. V porovnaní so sieťou s očkami veľkými 500 mikrometrov to bolo 10-násobne viac.

„Na základe extrapolácie tvrdíme, že koncentrácie mikroplastov mohli prekročiť 3 700 častíc na meter kubický, čo je oveľa viac ako množstvo zooplanktónu,“ vysvetlila Lindeque. Tieto drobné živočíchy patria medzi najpočetnejšie druhy na svete.

Prehľadávanie vody pri anglickom Plymouthe a na pobreží amerického štátu Maine prinieslo podobné výsledky, čo naznačuje, že sú reprezentatívne pre vody v blízkosti obývaných oblastí. Vo vylovených časticiach prevažovali najmä textilné tkanivá.

Uložiť článok

Najnovšie články