Foto: Instagram (2pac)

Dnes je 13. septembra a ubehlo presne 22 rokov, odkedy umrela jedna z najväčších hviezd hip hopovej scény.

Hip hopový umelec sa v Las Vegas zúčastnil zápasu Mika Tysona. Krátko na to bol kriticky postrelený. Neprešiel ani týždeň, kým jeho matka musela učiniť zdrvujúce rozhodnutie a odpojiť ho od prístrojov. Tupac bol postrelený 7. septembra, čomu predchádzala potýčka v lobby lasvegaského kasína.

Za Tupacovu smrť nebol dodnes nikto potrestaný. A to aj napriek tomu, že niekoľko ľudí tvrdilo, že vie kto mohol za jeho smrť. Posledným z nich bol bývalý gangster Keffe D. Ten sa priznal, že má rakovinu a chce, aby svet poznal pravdu, pretože on už nemá čo stratiť.

Tupac bol jedným z najväčších umelcov všetkých čias. Ako po tvorivej stránke, tak aj ako osobnosť. Sám priznal, že jeho hudba nebola ovplyvnená len černošským hnutím Black Panther Party a afroamerickým nacionalizmom, ale aj klasickou a divadelnou tvorbou. Porovnával diela, ako Rómeo a Júlia či Macbeth s udalosťami, ktoré sa odohrávali v gete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tupac Shakur (@2pac),

Jeho pochopenie pre fanúšikov, surové a úprimné texty a zapálenosť pre aktivizmus, z neho spravili ikonu. Jeho hudba inšpiruje tisíce umelcov po celom svete až dodnes. Obaja Shakurovi rodičia boli na prominentných miestach v hnutí Black Panther Party. Tupac sa v mladom veku odsťahoval do Kalifornie, kde prerazil s hudbou. Jeho debutový album 2Pacalypse Now okamžite spôsobil medzinárodný kultový ošiaľ.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tupac Shakur (@2pac),

Okrem toho, že jeho hudba burcovala mladých ľudí k tomu, aby niečo robili, jeho texty často kritizovali problémy, ktoré videl v spoločnosti. Počas svojho života stihol vydať štyri albumy, no jeho tvorba siahala omnoho ďalej. Do poézie, herectva či aktivizmu. Mimo toho, že bol Tupac skvelý umelec, bol aj aktívny v rapovej vojne medzi západným a východným pobrežím. Taktiež bol zapletený do aktivít gangov v Kalifornii.

Jeho sympatie k gangu Bloods, ktorý má korene v Comptone, sú pripisované k dôvodom jeho smrti. 13. septembra si ho každoročne pripomínajú veľké rapové mená. Kendrick Lamar opísal situáciu, keď videl Tupaca po prvýkrát. Mal osem rokov a nedokázal popísať emócie šťastia a nadšenia, keď sa to stalo. „Po dvadsiatich rokoch tým pocitom konečne rozumiem,“ vyjadril sa Lamar. Medzi jeho večných obdivovateľov patrí aj „rap god“ Eminem či komerčne najúspešnejší raper tohto roku, Drake.

ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)