oceanservice.noaa.gov

Matej Mensatoris / / Veda
Ak sa hocikoho opýtate na miesto, kde nevysvetliteľne miznú lode, prípadne lietadlá, takmer so stopercentnou istotou vám odpovie, že je to oblasť Bermudského trojuholníka....

Ak sa hocikoho opýtate na miesto, kde nevysvetliteľne miznú lode, prípadne lietadlá, takmer so stopercentnou istotou vám odpovie, že je to oblasť Bermudského trojuholníka. Táto oblasť je už stáročia známa ako miesto, kde z nevysvetliteľných a bez zjavných príčin zmizli desiatky, ba až stovky lodí. Teraz sa ale nórskym vedcom podaril uskutočniť objav, ktorý možno konečne túto záhadu objasní.

Bermudský trojuholník je oblasť v Atlantickom oceáne medzi Bermudami, Portorikom a Floridou. Existuje mnoho teórii o tom, prečo sa tu strácajú lode a lietadlá. Niektoré, viac pravdepodobné, hovoria o silnom magnetizme Zeme, iné, menej pravdepodobné, vidia za zmiznutiami návštevníkov z vesmíru.

oceanservice.noaa.gov
oceanservice.noaa.gov

Teraz však výskumníci z Arktickej univerzity v Nórsku prišli s novými zisteniami, ktoré by tieto záhadné zmiznutia mohli konečne vysvetliť. Podľa nich za všetko môže metán, čiže zemný plyn. Údajne to nasvedčujú krátery, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú na dne. Metán sa uvoľňuje z morského dna a vo forme bubliniek plynu stúpa až na hladinu mora. Tieto bublinky, ktoré sú ľahšie ako vzduch, spôsobia, že voda má oveľa nižšiu hustotu ako obvykle, čo zapríčiní, že loď stratí vztlak a jednoducho sa potopí. Dokonca pri silných výronoch metánu môže dôjsť aj k výbuchu, ktorý takisto môže zapríčiniť potopenie lode.

growingleaders.com
growingleaders.com

Ich zistenia podporujú nájdené krátery, ktoré sú hlboké 45 metrov a široké  až 750 metrov. Vedci vypočítali, že na vytvorenie takéhoto kráteru by sa z morského dna muselo uvoľniť tisíce metrov kubických metánového plynu. Loď, ktorá by sa tam práve nachádzala, by mala veľké problémy ostať na hladine.

justmeint.files.wordpress.com
justmeint.files.wordpress.com

Čo ale v prípade lietadiel? Aj tu vedci tvrdia, že za to môže metán. Ak došlo k dostatočne veľkému výronu metánu, ten je vo väčšej koncentrácii výbušný a horľavý. Keď by lietadlo preletelo cez takýto „oblak“ metánu, ten by mohol spôsobiť zlyhanie motorov a následný pád lietadla.

http://cdn.images.express.co.uk/
cdn.images.express.co.uk

Aj keď je to stále len teória, mnohí experti považujú túto možnosť vysvetlenia záhadných zmiznutí za najpravdepodobnejšiu. Pre potvrdenie tejto teórie však musí prebehnúť ešte niekoľko ďalších výskumov a štúdií aby sa dal vyvodiť jednoznačný záver.

Aký je váš názor? Myslíte si, že teória o metáne je dostatočná na to, aby vysvetlila všetky záhadné zmiznutia? Alebo pripúšťate možnosť, že za záhadnými zmiznutiami môže byť aj niečo iné?  Napíšte nám váš názor.

0
Komentovať (0)