Tieto dni sú pre vedu výnimočné. Sonda New Horizons dorazila k planéte Pluto,aby ju preskúmala. 10.júla 2015, po deviatich rokoch a 4.8 miliardách kilometrov vstúpila sonda...

Tieto dni sú pre vedu výnimočné. Sonda New Horizons dorazila k planéte Pluto,aby ju preskúmala. 10.júla 2015, po deviatich rokoch a 4.8 miliardách kilometrov vstúpila sonda do gravitačného pola Pluta, teda do jeho „Hill sphere“. Cieľ misie je získať čo najviac informácii o tejto planéte, ako jej presné rozmery  a spraviť fotografie Pluta a jeho mesiacov.  Celú udalosť  NASA streamovala a bude aj streamovať nasledujúce hodiny, tak ich môžete pozerať online aj vy. Toto 3 minútové video v krátkosti vysvetľuje misiu sondy New Horizons.


Včera ráno už tým New Horizons zistil presnú veľkosť Pluta, ktorá sa doposiaľ iba odhadovala a nebola presná kvôli jeho hlmovitej atmosfére. NASA vyhlásila, že Pluto má priemer 2,730 km. Stále však toho o Plute veľa nevieme. Podľa správ môže mať pod povrchom oceán.  A najviac záhad je okolo povrchu pluta a jeho kráterov a rôznych regiónov.

pluto2

Ľudstvo doposiaľ poznalo Pluto podľa týchto fotografii. NASA už týždne zverejňuje čoraz lepšie fotky Pluta, ale čím bližšie bude sonda k Plutu, tým lepšia bude kvalita fotografii. Dnes sa sonda dostala tejto planéte najbližšie do vzdialenosti približne 12,700 km a spravila nasledujúcu fotku.

facebook.com/nasa
facebook.com/nasa

To však ešte nie je koniec skúmania Pluta, sonda sa ešte chystá zmapovať jeho mesiace a celé to môže sledovať každý cez stream.

0
Uložiť článok
Komentovať