aprox.sk

katka / / News
Areál Zlatých pieskov možno čoskoro čaká veľká rekonštrukcia.

Okrajová časť Bratislavy by mala prejsť veľkou premenou. Rekreačný areál Zlaté piesky padol do hľadáčika architektov, ktorí tu chystajú výstavbu rozsiahleho športového areálu. Podľa návrhu by sa malo rozšíriť jazero a vytvoriť zónu pre vodné športy s kúpaliskom a toboganmi.

Ateliér Aprox vo svojom návrhu vychádza z urbanistickej štúdie, ktorú si dalo mesto urobiť ešte v roku 2009. „Záujmom mesta je zachovať využitie rekreačného areálu Zlatých pieskov aj naďalej,“ vyjadrila sa pre denník SME Iveta Kešeľáková z tlačového oddelenia magistrátu.

aprox.sk

Na ploche s rozlohou viac ako 22-tisíc m2 má vyrásť viacero nových budov. Jazero by malo byť rozšírené v časti pri výpadovke z mesta smerom na Senec. Tam by mala byť vytvorená obdĺžniková zóna pre vodné športy s kilometrovou veslárskou dráhou. Nachádzalo by sa tam aj kúpalisko so skokanskými vežami a toboganmi. Vznikol by tak aj priestor pre kultúrne podujatia.

aprox.sk

Zámerom je, aby sa začalo primerane oživovať to zdevastované územie, v ktorom sa etablujú asociálne živly,“ hovorí architekt z ateliéru Aprox Ľubomír Mezovský. Na hlavnej pláži, momentálne využívanej ako prírodné kúpalisko, by dominovala vyhliadková reštaurácia. V nákrese sa nová pláž nachádza oproti a jazero by lemovala bežecká dráha a cyklocesta.

aprox.sk
aprox.sk

Novinkou by bolo prepojenie brehov – na to chce Aprox využiť lanovku alebo kompu. Celý areál by sa tak zmenil na miesto plné športovísk, ubytovacích zariadení, obchodov a reštaurácií.

Bez zmeny by obišiel iba ostrov, ten totiž architekti plánujú len upraviť. Jazero by mali okysličovať dva gejzíry a z východného pobrežia by sa stala rybárska zátoka.

aprox.sk
aprox.sk

V ceste za novými Zlatými pieskami stojí však aj investor – žiadny sa zatiaľ nenašiel. Majiteľ pozemkov, firma Nuss z Bratislavy, by však chcel, aby došlo k výstavbe čo najskôr. Nám ostáva len pevne veriť, že toto dlhé roky zanedbané miesto sa čoskoro zmení na príjemnú rekreačnú oblasť.

Pozri aj: Uprising má nového headlinera! Absolútne jamajské legendy The Wailers, ktoré po boku Boba Marleyho preslávili reggae po celom svete

sme.sk
Komentovať (0)