Litva plánuje kúpiť nové prenosné raketové systémy protivzdušnej obrany RBS 70 NG v hodnote viac ako 320 miliónov eur. Cieľom je zvýšiť obranné spôsobilosti krajiny, informovalo v stredu litovské ministerstvo obrany. TASR o tom píše na základe správy agentúry DPA.
Pobaltská krajina podpísala zmluvu so švédskym výrobcom Saab. Spolu s predchádzajúcimi kontraktmi zabezpečí tento nákup kontinuálnu dodávku systémov litovským ozbrojeným silám v rokoch 2026 až 2032. „Posilnenie protivzdušnej obrany patrí medzi naše najvyššie priority,“ oznámil minister obrany Robertas Kaunas.
Litva už systémy RBS 70 využíva
Vilnius už disponuje systémami RBS 70, ktoré umožňujú efektívny boj proti vzdušným cieľom cez deň i v noci, pripomína DPA. Ministerstvo výber systému odôvodňuje jednoduchou údržbou, vysokou mobilitou a ďalšími technickými výhodami.
Pred Vianocami vláda oznámila aj plány na nákup protitankovej munície a jednorazových granátometov taktiež od spoločnosti Saab. Litva, ktorá hraničí s ruskou Kaliningradskou oblasťou a spojencom Moskvy Bieloruskom, vníma ruskú vojnu na Ukrajine ako priamu hrozbu.
Od začiatku vojny v roku 2022 krajina významne posilnila svoje obranné kapacity. Litva plánuje na obranu v budúcom roku minúť 5,38 percenta svojho hrubého domáceho produktu.
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi
Desivá havária parníka General Slocum, voda bola plná utopených detí a žien. Tragédiu prekonal až 11. september















Nahlásiť chybu v článku