branči / / Now U Know
V južnej Dakote môžeme nájsť jednu z najviac ikonických pamiatok. Každý deň ju navštívia tisíce ľudí z celého sveta. Táto hora bola kedysi známa ako...

V južnej Dakote môžeme nájsť jednu z najviac ikonických pamiatok. Každý deň ju navštívia tisíce ľudí z celého sveta. Táto hora bola kedysi známa ako “The six Grandfathers”, no bola premenovaná v roku 1885 po prominentnom právnikovi z New Yorku, Charlesovi E. Rushmoreovi. Stavba sa začala v roku 1927 a skončila v roku 1941. Počas rezbárskych prác nedošlo k žiadnym úmrtiam, no niektorí pracovníci umreli neskôr, a to práve na pľúcne problémy spôsobené inhalovaním žulového prachu. Na hore môžeme vidieť 4 amerických prezidentov, Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna.

miesta2

Ale je tu jedna zaujímavá vec. Viete, čo sa skrýva v miestnosti nachádzajúcej sa za hlavou Abrahama Lincolna?

tajna-miestnost
Pinterest

Miestnosť bola navrhnutá dizajnérom Gutzonom Borglumom v 30. rokoch minulého storočia a mala skrývať dôležité kópie väčšiny amerických dokumentov. Dizajnér však zomrel v roku 1941 a dokončenia miestnosti sa nedožil, pretože sa dokončila až v roku 1998. V jej vnútri môžeme nájsť drevenú debňu skrývajúcu Ústavu Spojených štátov amerických, Deklaráciu nezávislosti, Chartu práv, Borglumovú biografiu, či krátky opis každého amerického prezidenta nachádzajúceho sa na monumente. Do miestnosti sa len tak ľahko nedostanete, najprv musíte prejsť cez vyše 500-kilovú ochrannú žulovú dosku.

tajna-miestnost2
TechInsider.io

Aj keď miestnosť nie je spravená úplne podľa Borglumových predstáv (chýbajú v nej niektoré ornamentálne vzory), Američania si môžu byť istí, že keď túto miestnosť o 10 000 rokov niekto nájde, ľudia sa dočítajú o histórii a neujde im nič, čo by mali o USA vedieť.

tajna-miestnost1
TechInsider.io

 zdroj: TechInsider.ioKomentovať (0)