Lucia Mužlová / / News
Áno. Tie malé tmavošedé fľaky na obrázku sú žraloky veľké približne 2 metre. Letecké snímky zachytili túto neuveriteľnú scénu, kde približne 10 000 žralokov (žralok...

Áno. Tie malé tmavošedé fľaky na obrázku sú žraloky veľké približne 2 metre. Letecké snímky zachytili túto neuveriteľnú scénu, kde približne 10 000 žralokov (žralok čiernocípy – Carcharhinus limbatus – pozn. redakcie) migruje pozdĺž brehov Palm Beach. Snímky boli zachytené 12. februára a biológovia sa zhodli, že sa jedná o zvláštnu zmenu správania týchto tvorov.

zralok
iflscience.com

Veľké skupiny týchto žralokov nie sú nezvyčajné, práve naopak. Čo však nezvyčajné je, je to, že sa pohybujú v úplne inej lokalite. Zvyčajne migrácia prebieha oveľa južnejšie, v Miami-Dade a v oblasti Ft. Lauderdale. Biológ, ktorý sa problémom začal zaoberať je Dr. Stephen Kajiura, z Floridskej univerzity. Zdokumentoval pohyb žralokov a snaží sa odhaliť dôvod zmeny ich správania. Pre miestne správy sa vyjadril nasledovne: „Pri pobreží sa nachádza približne 10 000 žralokov. Sú neskutočne blízko. Ak by ste do mora hodili kameň, je možné, že niektorého z nich trafíte“.

Dr. Kajiura je presvedčený, že stúpajúce teploty spôsobia, že žraloky viac nebudú musieť migrovať na juh smerom k rovníku. Je dosť možné, že im už dnes vyhovuje teplota a podmienky, ktoré sú v oblasti Floridy, a tak nie sú nútené „cestovať“ niekam ďalej. Ak si hovoríte, že by to mohlo byť nebezpečné pre ľudí, asi vás sklamem. Žraloky čiernocípe sú totiž veľmi plaché a pravdepodobnejšie je, že by odplávali preč, ako útočili. Smrteľné útoky tohto druhu žraloka zatiaľ neboli zaznamenané ani na Floride a ani inde vo svete. Navyše ak nie sú žraloky vyprovokované, tak na vás nezaútočia. Takže žiadne Čeľusti by sa dúfajme v tomto prípade nemali konať.


[youtube HZLu3j8pBm4 720 410]

0
Komentovať (0)