Lucia Mužlová / / Kultúra
Strom je asi posledná vec, od ktorej by ste očakávali, že vydá zvuk, resp. hudbu. Je to však len preto, že doteraz nebol žiadny...

Strom je asi posledná vec, od ktorej by ste očakávali, že vydá zvuk, resp. hudbu. Je to však len preto, že doteraz nebol žiadny spôsob, ako tento zvuk zo stromu dostať. Hudobný umelec Bartholomaus Traubeck predsa len našiel spôsob, ako to docieliť. Vďaka nemu vznikla nová „forma“ hudby, a to hudba stromov. Ako si myslíte, že bude takáto hudba znieť?

zvukstromu3
wn.de

Celý koncept je pomerne jednoduchý. Stačí, ak sa do gramofónu umiestni veľmi tenký drevený kruh, ktorý je odrezaný z kmeňa stromu. Namiesto klasickej ihly, ktorá prehráva zvuk z platní, použil Traubeck špeciálny senzor, ktorý dokáže zhromaždiť potrebné informácie z dreva a premeniť ich na krásne klavírne tóny.

zvukstromu2
Andreas Fleckl

Každý strom má vydáva unikátne zvuky a to vďaka širokej škále vlastností, ktoré sa nachádzajú v letokruhoch a zárezoch. Zvuk sa odvíja od hrúbky, pevnosti a celkového rastu stromu.

zvukstromu1
enlightenplanet.com

[shc_shortcode class=“shc_mybox“]

Traubeckove nahrávky premieňajú drevené „kruhy“ z voľne rastúcich drevín na hudobné nahrávky, ktoré poznáme dnes. Vzniká tak jedinečný a neobvyklý zvuk, z ktorého budete unesení. Pozrite si video s jeho surrealistickým nápadom.

[youtube RBRy2UYzv7o 720 410]

zdroj: interez.sk (Lucia M.), earthables.com

[/shc_shortcode]

0
Komentovať (0)