zdroj: Buena Vista Pictures Distribution

Filmy, v ktorých si zahrali hlavné úlohy deti, nie sú nutne detskými filmami.

Je však pravda, že väčšina z týchto titulov, spadá do kategórie rodinných filmov. Aj napriek tomu, vám nikto nebude mať za zlé, ak už máte svoje detstvo dávno za sebou a sadnete si k týmto filmom osamote.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektoré z nich by sme však odporúčali sledovať len ľuďom s detskou dušou, nie deťom doslovným. V každom prípade, umenie detí nás nemusí vždy len dojať, ale občas priviesť aj do poriadne nepríjemných rozpakov. Poďme sa teda spoločne pozrieť na 10 najlepších filmov, v ktorých si hlavné úlohy zahrali deti.

Artificial Intelligence: AI/A.I. Umelá inteligencia

ČSFD: 77%
IMDB: 7,1/10

A.I. Umelá inteligencia je síce jedným z vrcholných Spielbergových diel, no to nič nemení na veci, že rozhodne nejde o detský film. Niekoľko faktorov síce spĺňa, avšak jeho atmosféra, spoločne s mnohými nepríjemnými scénami, je veľmi ponurá. Napriek tomu však ide fantastický snímok s perfektným obsadením, skvelou zápletkou a prekvapivým rozuzlením.

Harry Potter (séria)

ČSFD: 79% (Priemer všetkých dielov)
IMDB: 7,7/10 (Priemer všetkých dielov)

V zozname obľúbených detských postáv na webe Ranker je Hermiona na absolútnom vrchole. Popri nej sme však mali možnosť si obľúbiť v ôsmych filmoch aj ostatné postavy z čarodejníckeho sveta. Na týchto filmoch, ako aj na ich knižnej predlohe, vyrastala drvivá väčšina mladých dospelých a tak by bolo hanbou nezaradiť túto sériu do zoznamu ako jeden veľkolepý celok.

The Addams Family/Rodina Addamsovcov

ČSFD: 78%
IMDB: 6,9/10

Na konci 90. rokov ste mohli stretnúť dva typy dievčat. Jedna skupina mala doma svoju dokonalú Barbie. Tá druhá sa snažila všemožnými spôsobmi napodobniť Wednesday Addamsovú. Rodina Addamsovcov zažila svoj prvý poriadny boom už v 60. rokoch, kedy si ju ľudia zamilovali v podobe populárneho sitcomu. Jej čaro bolo obnovené v 90. rokoch, kedy dostala dve fantastické filmové spracovania.

Back to the Future/Návrat do budoucnosti

ČSFD: 89%
IMDB: 8,5/10

Marty McFly síce nieje dieťa, ale tínedžer, no v tomto prípade je nutné spraviť výnimku. Návrat do budúcnosti bol v 80. rokoch obrovským prelomom popkultúry a patričné referencie dostáva do dnes. Poslednú z nich bolo možné zaznamenať vo filmovom spracovaní Ready player one. Okrem toho je však aj seriál Rick & Morty veľmi výrazne inšpirovaný týmto nesmrteľným príbehom.

Home Alone/Sám doma

ČSFD: 86%
IMDB: 7,5/10

Boli by sme veľmi hlúpi, keby sme zabudli na tak legendárnu postavu akou je Kevin McCallister. Čo vlastne stojí za úspechom filmu, v ktorom je toľko dier, že by sa k realite nemohol priblížiť ani v prvých  desiatich minútach? Nuž, odpoveďou je Chris Columbus. Ten nedal svetu len prvé dva diely Home Alone, ale aj prvé dva diely Harryho Pottera, Otca v sukni či Adrewa – Člena našej rodiny.

E.T.: The Extra-Terrestrial/E.T. – Mimozemšťan

ČSFD: 83%
IMDB: 7,9/10

Keď sa ponoríme ešte hlbšie do éry neónových svetiel, synthpopu a divných účesov, skončíme pri filme, ktorý definoval tvorbu Stevena Spielberga. E. T. Mimozemšťan je podobne ako množstvo ďalších filmov z tohto zoznamu, legendárnym snímkom. Ikonický soundtrack Johna Williamsa, malá Drew Barrymore a samozrejme najmilší mimozemšťan na svete, spravili z tohto filmu neopakovateľný kultúrny klenot.

The Sixth Sense/Šiesty zmysel

ČSFD: 88%
IMDB: 8,1/10

Ak ste ešte doposiaľ Šiesty zmysel nevideli, nie je toho veľa, čo by sme vám mohli povedať, aby ste sa nedozvedeli priveľa. Je však dôležité vedieť, že za filmom stojí majster filmového napätia a mysterióznej zápletky, M. Night Shyamalan. V súčasnosti prišiel do kín jeho nový titul Glass, ktorý spája jeho dva mimoriadne úspešné snímky Unbreakable a Split, do šokujúcej a uspokojujúcej trilógie. Podobné slová môžeme svedomite skloňovať aj v prípade Šiesteho zmyslu.

Terminator 2: Judgment Day/Terminátor 2: Deň zúčtovania

ČSFD: 91%
IMDB: 8,5/10

Aj napriek tomu, že „tédvojke“ predchádza prvý diel, obecne je považovaná za najlepší diel Terminátora. Práve tu spoznávame Johna Connora ako nastupujúceho tínedžera a dej série sa obracia celkom opačným smerom.

Coraline/Koralína a svet za tajnými dverami

ČSFD: 80%
IMDB: 7,7/10

Neil Gaiman je spisovateľ známy pre svoje dráždivé fantasy. Niekoľko z jeho kníh dostalo aj úspešné a vizuálne pôsobivé filmové spracovania. Patrí medzi ne napríklad Hviezdny prach či How to Talk to Girls at Parties. Taktiež spolupracoval na scenári, ktorý je adaptáciou k jeho rovnomennej knihe Americkí bohovia. Jeden z ďalších projektov, ktorý vyšiel z pera Neila Gaimana je Koralína a napriek zdanlivo naivnému príbehu, vás v konečnom dôsledku doslova odrovná. Hlavnú postavu dabovala vtedy 14 ročná Dakota Fanning, ktorú môžete poznať napríklad z Vojny svetov či Twilight série.

Hook

ČSFD: 61%
IMDB: 6,7/10

Jedno z mnohých spracovaní Petra Pana, ktoré si v priebehu rokov našlo aj najviac priaznivcov, a to aj vďaka Spielbergovej réžii. Teda samozrejme s výnimkou animovanej verzie príbehu. Film sa točí okolo dospelého Petra, ktorého si zahral Robin Williams. Ten sa musí vrátiť do krajiny Nekrajiny, pretože kapitán Hook uniesol jeho deti. Peter si však na nič nepamätá až kým za ním nepríde víla Zvonilka, ktorá mu pripomenie, kým bol ako dieťa. Z úspešného právnika sa tak opäť stáva lietajúci chlapec.