sheinterested.com

Áno, vieme. Naše batérie v smartfónoch sú zlé, pretože batéria v nich vydrží sotva jeden deň. Čiastočne je to však aj naša chyba, pretože sme ich nabíjali celý čas nesprávne.

Mnohí z nás majú v hlavách zakorenenú myšlienku, že nabíjanie telefónov v malých dávkach môže spôsobiť dlhodobé poškodenie batérie, a že ich treba nabíjať až keď sa telefón úplne vybije. To je však úplne to najhoršie, čo môžete spraviť.

Spoločnosť Cadex a jej stránka Battery Univesrity poukázala na fakt, že naše lítium-iónové batérie sú veľmi citlivé na svoju vlastnú verziu „stresu“. Rovnako, ako u ľudí, dlhodobý stres je škodlivý pre životnosť a najmä pre dlhodobú životnosť batérií. Ak chcete, aby vaša batéria v smartfóne bola stále v top stave a aby ste sa nemuseli báť o výdrž, je potrebné zmeniť niekoľko vecí.

Nenechávajte telefón na nabíjačke, pokiaľ je už batéria úplne nabitá

nabijanie1
news24

Podľa Battery University, ak necháte váš telefón pripojený na nabíjačku príliš dlho, napríklad po celú noc, má to z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na životnosť vašej batérie. Akonáhle sa batéria nabije na 100% a ostane stále pripojená na zdroj energie, musí vynaložiť ďalšiu energiu na to, aby ostávala neustále nabitá na 100%. To znamená vysoké zaťaženie, vysoké napätie, čo spôsobí zmenu procesov vo vnútri. Jedná sa práve o dlhodobý stres.

Pracovníci z Battery University to zhrnuli jednoducho. „Keď je batéria nabitá na 100%, odpojte ju z nabíjačky. Je to ako uvoľnenie svalov po dlhom cvičení. Tiež by ste sa cítili dosť mizerne, ak by ste museli makať nonstop celé hodiny“.

V skutočnosti by ste sa mali snažiť ju nenabiť na 100%

nabijanie5
sugarpulse.com

Teda aspoň ak nemusíte. Lítium-iónové batérie nemusia byť úplne nabité, ak to nie je vyslovene žiadúce. V skutočnosti je lepšie ju nabiť len podľa našich potrieb, pretože pripojenie na vysoké napätie spôsobuje batérii stres. V dlhodobom horizonte je to jeden z najnegatívnejších vplyvov vôbec.

Kedykoľvek je to možné, zapojte telefón na nabíjačku

nabijanie2
techinsider.io

Možno sa vám bude zdať, že tieto heslá si navzájom odporujú, ale ak čítate pozorne, tak určite rozumiete, že to tak nie je. Ukazuje sa, že batérie v našich smartfónoch sú oveľa „šťastnejšie“, keď ich pripojíme na krátku chvíľu viackrát za deň, ako keď sú dlhodobo na nabíjačke.

nabijanie3
mybroadband.co

Nabíjanie telefónu pri strate cca 10% svojej pôvodnej kapacity je podľa Battery University ten najlepší možný scenár. Je úplne v poriadku keď telefón cez deň odpájate a pripájate aj viackrát. Nielenže vašej baterke predĺžite životnosť, navyše ju ešte udržíte kvázi plnú po celý deň. Pravidelné odpájanie a zapájanie do nabíjačky vám tiež umožňuje naplno využívať funkcie, ktoré normálne používate len málo, pretože sú to veľkí žrúti baterky. Takouto aplikáciou je napríklad aj GPS.

Chlad je dôležitý

nabijanie4
news24

Batérie v smartfónoch sú veľmi citlivé na teplotu. Ak zistíte, že sa pri nabíjaní vaša batéria výrazne oteplí, mali by ste telefón okamžite odpojiť. Ak ste vonku, nikdy nevystavujte svoj telefón priamemu slnku a teplu. Zvýšite tak životnosť vašej batérie.

interez.sk (Lucia M.), techinsider.io
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy