diply.com

Lucia Mužlová / / Now U Know
To, k čomu slúži malé vrecko, ktoré má na nohaviciach úplne každý, už viete. Ak ste to náhodou nepostrehli, môžete sa tak dočítať tu. Dnes...

To, k čomu slúži malé vrecko, ktoré má na nohaviciach úplne každý, už viete. Ak ste to náhodou nepostrehli, môžete sa tak dočítať tu. Dnes sa však pozrieme na čo slúžia malé gombičky na každých džínsoch.

Nie nadarmo sa hovorí, že šaty robia človeka. To, aké oblečenie nosíme o nás väčšinou veľa napovie. Keď otvoríte svoj šatník, čo sa tam bude určite vyskytovať? No predsa džínsy. Džínsy vládnu svetu už od roku 1873 a za ich objaviteľa sa považuje  Levi Strauss. Rôzne strihy, farby a kúsky oblečenia sú všade okolo nás. Vedeli ste však o nich túto zaujímavú vec?

Každá americká žena má doma v priemere 7 kusov džínsov. Sedem!

levi strauss7
hauteliving.com

Na vreckách sa takmer na každých džínsoch nachádzajú maličké gombíky. Viete prečo?

levi strauss5
pixabay.com

V čase ich vzniku sa džínsy rozšírili do celej Ameriky. Výnimkou neboli ani západné časti krajiny.

levi strauss4
thedailystylepage

Krajčír menom Jacob Davis, spoluzakladateľ spoločnosti Levi´s prišiel na to, že často opravuje oblečenie robotníkov zo San Francisca.

levi strauss9
bellatory.com

Do rúk sa mu neustále dostávali rozpárané a roztrhané vrecká. Nakoniec prišiel s riešením. Malé medené gombíky. S nimi sa vrecká prestali párať a trhať.

levi strauss3
levistrauss.com

Jacob vedel, že prišiel s prevratným nápadom, no ako obyčajný krajčír si ho nemohol dovoliť prezentovať.

levi strauss1
levistrauss.com

Preto sa neskôr spojil s Levim Straussom, ktorý bol mimochodom jeho dodávateľom tkanín a pomohol mu zaplatiť za patent. Odvtedy začala postupne vznikať produkcia pracovných nohavíc s nitovanými vreckami, ktoré mali gombíky.

levi strauss2
levistrauss.com

Vrecká sa stali okamžite hitom medzi pracujúcou triedou v San Franciscu. Neskôr „ovládli“ celý svet. Sú rifle vaším obľúbeným a nevyhnutným kúskom v šatníku? Viete si bez nich predstaviť život?

levi strauss6
commons.org
0
Komentovať (0)