Foto: pixabay.com

Nanešťastie, nežijeme v budúcnosti a wifi sa neleje s každého kúta. Stále žijeme vo svete, kde ho naruší aj obyčajná stena.

Nevešajte však hlavy. Dartmouth College vykonala výskum a prišli s lacným a nenáročným spôsobom, ako signál zosilniť. Stačí vám k tomu vec, ktorú má doma zrejme každý z vás. Okrem toho bude váš router po vylepšení vyzerať ako robotický konšpiračný teoretik.

Nápad, ktorý bol prezentovaný len nedávno, môže vyznieť na prvýkrát trochu hlúpo. Wifi signál môže byť vylepšený obyčajnou drobnosťou z domácnosti, a to alobalom. Nejde síce o nič, z čoho by McGyverovi ovisla sánka. Xia Zhou, asistent profesora počítačových vied v DC však tvrdí, že to je v skutočnosti všetko, čo potrebujete k tomu, aby sa z vášho routra stal „transformer“: „Vďaka tomuto úplne jednoduchému riešeniu pomáhame bojovať s problémami mnohým užívateľom bezdrôtovej siete. Nielenže signál takto posilníme, ale bude aj bezpečnejší.“

pexels.com

Ako je možné, že niečo tak jednoduché, ako obaliť router do alobalu môže skutočne fungovať? Predošlé výskumy dokázali, že signál z wifi zosilnie aj v prípade, ak za router umiestnite plechovku s nealkoholickým nápojom. Vďaka plechovke sa signál odráža viac jedným smerom. Ak chcete mať ešte lepší signál, vytvarujte kus alobalu do špecifického tvaru. Do akého? Skupina výskumníkov použila celkom komplexný algoritmus, aby zistili, aký tvar alobalu by mal byť najvhodnejší.

Nie, nie je to tvar staniolového klobúčika, ako by ste si možno mysleli. Tvar by mal skôr pripomínať striebornú vlnu. Táto nezvyčajná, no užitočná dekorácia vás však vyjde drahšie, ak sa nerozhodnete, že si ju vyrobíte sami. Zaplatíte si za ňu 35 dolárov, čo je v prepočte niečo vyše 30 eur. Efektívne však vylepší signál aj na akomkoľvek bežnom routri, ktorý využívate vo svojej domácnosti.

pexels.com

Samozrejme, môžete to vyskúšať aj s plechovkou, vylepšovák z alobalu však ohýba a smeruje signál vyžarujúci z routra oveľa efektívnejšie ako nappríklad plechovka koly. Ďalšie štúdie týkajúce sa efektivity tohto mechanizmu ešte neboli vykonané, nie je preto ešte celkom jasné, aký potenciál má tento vylepšovák oproti iným high-tech ekvivalentom. Okrem toho, nie je jasné ani to, ako to, že vďaka alobalu je wifi signál aj bezpečnejší, zrejme to má však niečo spoločné s faktom, že signál je odrážaný jedným smerom. Keďže vám po miestnosti nebude poskakovať a odrážať sa od stien mnoho ďalších signálov, kyber zlodeji budú mať oveľa nižšie šance.

Čo poviete, vyskúšate takúto novinku?

Pozri aj: Na Slovensku objavili vedci záhadný objekt. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o šamana

iflscience
Príbehy
0
Komentovať (0)